Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Havlova milenka Irena Obermannová na sebe opět strhla pozornost. Trapným seriálem. Kritikovi vyhrožuje ranou pěstí

komentář 14.09.2017
Havlova milenka Irena Obermannová na sebe opět strhla pozornost. Trapným seriálem. Kritikovi vyhrožuje ranou pěstí

Foto: Facebook

Popisek: Irena Obermannová

KOMENTÁŘ Spisovatelka a scenáristka Irena Obermannová dokáže ztropit opravdu pořádný skandál. Tato nenápadná žena na sebe před časem upozornila Tajnou knihou, v níž popsala svůj utajovaný milenecký vztah s bývalým prezidentem Václavem Havlem. Nyní je zase předmětem bouřlivé kritiky seriál Trapný padesátky, který podle jejího scénáře natočila Česká televize. Jednomu z kritiků, kteří jej rozcupovali, tato křehká autorka vyhrožuje, že mu dá ránu pěstí.

Obermannovou rozčílila recenze, kterou v týdeníku Reflex zveřejnil William Buchert pod názvem „Česká televize se snaží stylově dostat na vrchol trapnosti“. Ten ovšem neučinil nic jiného, než že napsal, co si myslí tisíce diváků České televize. Podle něj nedaly Trapný padesátky divákům žádnou šanci a kloní se k názoru, že je tento seriál neskutečně trapný, a to i přes dobré herecké obsazení. Podotkl také upřímně, že Irenu Obermannovou zkrátka nemusí.

 

Pavla Tomicová - Ema

Pavla Tomicová – Ema

Dá mu pěstí?

A právě tato poznámka autorku natolik vytočila, že napsala do Reflexu a požádala o zveřejnění svého dopisu. V něm mimo jiné uvedla: „Hluboce ctím právo každého recenzenta na kritiku. Ovšem jen v případě, že si neplete recenzi s nenávistným výpadem. Domníváte se, že je v pořádku začít recenzi, která se tváří seriózně, subjektivním nenávistným výpadem recenzenta? (cituji: „nemusím spisovatelku Irenu Obermannovou“) Domníváte se, že je správné, když zadáte recenzi někomu, kdo je proti jednomu (z několika) tvůrců osobně zaujatý, a ještě to hrdě hlásí? Copak on neví, jak se tvoří televizní seriál? Nebo to ví a jen tak si kopne? Proč mě váš časopis opět šikanuje? Mám toho právě dost,“ napsala Obermannová a vyzvala Bucherta na souboj. Při té příležitosti se ho zeptala, kde se s ním může potkat, aby mu mohla dát pěstí.

 

Klára Melíšková - Mia

Klára Melíšková – Mia

Úplně jiný rozměr

Obermannová se také brání, že za seriál není odpovědná pouze ona, ale celý tvůrčí tým. Na ten ovšem doplatila, protože i její četné fanynky, které se na něj rok těšily, zklamalo, že ze scénáře nakonec vznikl hodně trapný sitcom. Tajně doufaly, že bude o něčem jiném, než o třech bláznivých, frustrovaných, a především nevěrohodně působících hrdinkách. A ještě trapnější je, jak si ho všichni aktéři, především účinkující herci, v rámci propagační kampaně v České televizi pochvalují. Zajímavé je, že sama Irena Obermannová dala najevo určité pochybnosti. V pořadu Sama doma připustila, že její postavy jsou ve formátu sitcomu hodně zjednodušené: „Upřímně řečeno, nejsem si tím výsledkem úplně jistá, každopádně tomu dal režisér Vajdička úplně jiný rozměr. Já nedokážu plně posoudit, jestli to někam posunul dobře nebo ne.“

 

Alena Mihulová - Anča

Alena Mihulová – Anča

Multi-kulti trapárna

Zatímco Irena Obermannová nad výsledným tvarem pochybuje, diváci České televize rozhodně ne a jejich kritika je, až na pár výjimek, skutečně drtivá. Ptají se například, co říkají feministky na to, že veřejnoprávní stanice prezentuje padesátileté ženy jako nány, které si chtějí jenom zašukat. „Tento seriál se nedá zhlédnout, tolerovat, jsem divák, který se cítí podveden a uražen kvalitou programu. Po pěti minutách jsem se sama před sebou styděla, na co se dívám... To už mohu rovnou mezi různé asociály a sledovat je. ČT si nezaslouží poplatek,“ vzkazuje Eva na webu České televize. A další diskutující zase pobouřilo, že do tohoto prostoduchého díla nacpali ještě multi-kulti problematiku. Patrně mají na mysli scénu, kdy tři hrdinky přijdou do kavárny pobavit muži černé pleti coby sexuální bozi. Ovšem nechybí ani chvála. Podle jednoho z názorů jsou lepší padesátky, třeba i trapný, než americké krváky, plné násilí a sexu.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová