První velká předvolební debata se odehrála v Lucerně. Co se dozvěděli voliči? Němá prý u nás už kdo pracovať. A Babiš versus Zaorálek...
komentář
14.09.2017
Foto: Seznam.cz / repro
Popisek: Předvolební debata v Lucerně
KOMENTÁŘ Začátkem září v Česku odstartovala ostrá část předvolební kampaně. A ta probíhá na všech frontách. Na rozdíl od předchozích let se do ní zapojilo množství nových subjektů. První superdebatu za účasti lídrů hlavních politických stran dokonce zorganizovaly Britská, Americká, Severská a Francouzsko- česká obchodní komora v historickém objektu pražské Lucerny.
V přímém přenosu ji mohli sledovat diváci serveru Seznam.cz a nebyla to zrovna atraktivní podívaná. Podstatná část diskuse byla zaměřena především na ekonomická témata a lídři neřekli nic, co by již mnohokrát nezaznělo. Nebýt Andreje Babiše a Lubomíra Zaorálka, kteří si párkrát vjeli do vlasů, byla by to pouze přehlídka ztraceného času.
Nemá už kdo pracovať
Babiš se opět pochlubil rekordním přebytkem, rekordním ekonomickým růstem, výrazným snížením státního dluhu a skvělým výběrem daní, k němuž podle něj přispělo kontrolní hlášení a EET. Zajímavé bylo, že mu vůbec nikdo neoponoval. Přiznal však, že růst byl způsoben především zvýšením spotřeby, a nikoliv investicemi. Podle něj je nutné investovat, investovat, investovat. „U nás nemá už kdo pracovať,“ postěžoval si. Jako vždy si rýpnul do premiéra Sobotky, když deklaroval, že vládu by měl někdo konečně řídit. A nešetřil ani ministra zahraničí Zaorálka, kterého obvinil, že brzdí příliv pracovní síly ze zahraničí a může za všechno zlo.
Kážou vodu, pijí víno
Podle Pavla Bělobrádka je pro KDU-ČSL silným národohopodářským tématem vzdělání. V této souvislosti opět hovořil o nutnosti zvýšení platů pedagogům. Pro Česko je také důležité, abychom dlouhodobě udržovali vyrovnaný rozpočet a přijali euro. rásné vize, kdyby ovšem ministr Bělobrádek neseděl čtyři roky ve vládě, která na příští rok opět prosazuje schodkový rozpočet, a to navzdory rekordnímu ekonomickému růstu. Lidovci se tak opět předvedli jako politici, kteří kážou vodu a pijí víno.
Nic nového pod sluncem
Místopředseda KSČM Jiří Dolejš zdůraznil, že bychom neměli světu konkurovat ani mzdovým ani daňovým dumpingem. Naše produkce by měla mít vyšší přidanou hodnotu, k čemuž potřebujeme kvalifikovanou pracovní sílu. Opět nic nového a nečekaného. Kolikrát už tohle voliči slyšeli, a přesto Česko zůstává dál montovnou s nízkými mzdami, které stát navíc různě podporuje různými pobídkami a úlevami. Za pozornost alespoň stálo, když Dolejš upozornil na rizika, která příliv levné pracovní síly přináší.
Represe státu
Miroslav Kalousek zdůraznil priority TOP 09. Především jde o rozpočtovou odpovědnost, vláda podle něj zhoršila strukturální deficit, dále je nutná penzijní reforma a reforma zdravotního pojištění. Další prioritou je postupná změna ekonomiky od levných montoven k ekonomice nápadů. Připustil, že to je běh na dlouhou trať. Nutná je rovněž změna daňové zátěže, protože je u nás nejvíce zdaněna práce. Za vážný problém považuje podezření, že některé složky státu jsou zneužívány k represím. Zdatný rétor se projevil překvapivě zkrotle, například ve srovnání s tím, jak si nedávno stěžoval, že stát je rozežraný.
Konec byrokracie?
Také Zbyněk Stanjura z ODS si vystačil s konstatováním, že máme sice nejnižší nezaměstnanost, ale také nízké mzdy, složitý daňový systém a naše daně jsou v Evropě jedny z nejvyšších. „Máme mnohem nižší příjmy než v západní Evropě, ale více je zdaňujeme,“ kritizoval. Postěžoval si navíc, že občany nejvíc trápí narůstající byrokracie. A také nejrůznější regulace. No to je tedy opravdové překvapení, že?
Všeci kradnú?
Příjemným překvapením byl naopak Lubomír Zaorálek. Ten se sice rovněž chlubil nízkou nezaměstnaností a rostoucí průměrnou mzdou, jako jediný ale uvedl, že tento zázrak je založen na ekonomickém modelu, jenž není dlouhodobě udržitelný. „Tento model nás vede do pasti nízkých mezd,“ varoval. Nesouhlasí s tím, aby byl uvolněn příliv levné pracovní síly ze zahraničí, například z Ukrajiny. A jako jediný si rýpnul do Babiše, podle něj není možné uplatňovat populistickou politiku pod heslem Všeci kradnú. Lídr hnutí ANO se ovšem dušoval, že nikdy nic takového neřekl.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Adéla Hofmanová