Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rozežraný stát. Vláda se chlubí, jak skvěle vybírá daně, ale pokladna je prázdná a hrozí stávky. A šikana dopadá už i na prcky

komentář 13.09.2017
Rozežraný stát. Vláda se chlubí, jak skvěle vybírá daně, ale pokladna je prázdná a hrozí stávky. A šikana dopadá už i na prcky

Autor: Pixabay

Popisek: Daně, ilustrační foto

KOMENTÁŘ Přímo úměrně s blížícími volbami se snaží představitelé současné vládní koalice vtloukat voličům do hlavy, jak byla úspěšná. Čtyři roky jsme například slyšeli z Ministerstva financí, že skvěle hospodaří. Skutečnost však není zdaleka tak příznivá, jak je veřejnosti předstíráno. Na tom se shodují jak opoziční politici, tak renomovaní ekonomové a analytici.

Podle europoslance, ekonoma a bývalého guvernéra ČNB Luďka Niedermayera je situace u nás ještě horší, než obvykle. Zpochybnil rovněž, že se pod vedením Andreje Babiše vybralo na daních o 600 miliard více. „To je samozřejmě nesmysl,“ uvedl v nedělních Otázkách Václava Moravce. Kritizuje také způsob sestavování rozpočtu. Zároveň upozornil na značný nárůst státních zaměstnanců a s tím souvisejících provozních výdajů. „Tam prostě mizí obrovské miliardy,“ dodává. Jeho kolega, ekonom Pavel Kysilka, je podobně jako Neidermayer přesvědčen, že státnímu rozpočtu chybí jakákoliv koncepce a priority  a že je naprosto nepřijatelné, aby byl při růstu ekonomiky státní rozpočet schodkový.

 

Rozežraný stát

A ještě mnohem tvrdší stanovisko zastávají členové pravicové opozice. Ti padesátimiliardový schodek rozpočtu, plánovaný na příští rok, zcela odmítají. Také oni si stěžují, že celkové výdaje státu raketově rostou: „Rozpočtová politika vlády je politikou rozežraného a neefektivního státu, který nemyslí na zítřek,“ stěžuje si bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Ekonomický expert ODS Jan Skopeček považuje hospodaření  státu za projev naprosté neschopnosti. Namísto toho, aby vláda využila léta růstu ke stabilizaci veřejných financí, nabrala třicet tisíc nových úředníků.  „Před minulými volbami nám hnutí ANO tvrdilo, že nám vládnou nemehla. Po čtyřech letech jejich správy veřejných financí je označení nemehlo příliš slabým a nevypovídajícím označením jejich výkonu,“ hodnotí  politiku současné koalice na serveru ods.cz.  

 

Místo učitelů úředníci

Skopeček je také přesvědčený, že kdyby současná agrosocialistická vláda nepřibrala třicet tisíc nových státních zaměstnanců, kteří stojí daňové poplatníky desítky  miliard korun navíc, bylo by na platy učitelů. Ačkoliv opozice na nárůst byrokracie a neustále se zvyšující počet státních úředníků neustále upozorňuje, stát nabírá nové a nové. Týdeník echo.cz například nedávno zjistil, že státní správa hledá dalších pět tisíc zaměstnanců, například referenty Finanční správy, Energetického regulačního úřadu, na správy sociálního zabezpečení, krajské úřady, apod. Kromě toho, že se mohou těšit na vysoké a ještě rostoucí platy, čekají je nejrůznější výhody. Průměrná mzda zde již přesáhla dvaatřicet tisíc korun. 

Šikana rodičů i prcků

Zdaleka však nejde pouze o to, že se kvůli bobtnání státu nedostává peněz na zvýšení platů ve zdravotnictví a školství nebo valorizaci penzí. Armáda úředníků stále více šikanuje občany i podnikatele. Ti jsou trestání za sebemenší prohřešky. Příkladem jsou nová nařízení, týkající se mateřských školek. Podle nových pravidel musí rodiče dětí, které do školky z různých důvodů nemohou přijít, písemně omluvit jejich absenci čtrnáct dní (!) předem. V případě většího počtu neomluvených hodin má pedagogický personál povinnost nahlásit nepřítomnost dítěte „sociálce“. Mnozí rodiče si stěžují, jak jim stát komplikuje a znepříjemňuje péči o jejich děti. Připomínají kontroverzní opatření a nařízení z poslední doby, například inkluzi, zákaz určitých potravin ve školních bufetech a především nařízenou povinnou předškolní docházku. „O svobodě se tím více mluví, aby se zakrylo, jak jsme stále více oklešťováni a státem ovládáni a nakonec už i těm našim prckům se ukrajuje čas jejich svobodného dětství,“ stěžuje si třeba Jaroslava na serveru Novinky.cz.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace