Rozežraný stát. Vláda se chlubí, jak skvěle vybírá daně, ale pokladna je prázdná a hrozí stávky. A šikana dopadá už i na prcky
komentář
13.09.2017
Foto: Pixabay
Popisek: Daně, ilustrační foto
KOMENTÁŘ Přímo úměrně s blížícími volbami se snaží představitelé současné vládní koalice vtloukat voličům do hlavy, jak byla úspěšná. Čtyři roky jsme například slyšeli z Ministerstva financí, že skvěle hospodaří. Skutečnost však není zdaleka tak příznivá, jak je veřejnosti předstíráno. Na tom se shodují jak opoziční politici, tak renomovaní ekonomové a analytici.
Podle europoslance, ekonoma a bývalého guvernéra ČNB Luďka Niedermayera je situace u nás ještě horší, než obvykle. Zpochybnil rovněž, že se pod vedením Andreje Babiše vybralo na daních o 600 miliard více. „To je samozřejmě nesmysl,“ uvedl v nedělních Otázkách Václava Moravce. Kritizuje také způsob sestavování rozpočtu. Zároveň upozornil na značný nárůst státních zaměstnanců a s tím souvisejících provozních výdajů. „Tam prostě mizí obrovské miliardy,“ dodává. Jeho kolega, ekonom Pavel Kysilka, je podobně jako Neidermayer přesvědčen, že státnímu rozpočtu chybí jakákoliv koncepce a priority a že je naprosto nepřijatelné, aby byl při růstu ekonomiky státní rozpočet schodkový.
Rozežraný stát
A ještě mnohem tvrdší stanovisko zastávají členové pravicové opozice. Ti padesátimiliardový schodek rozpočtu, plánovaný na příští rok, zcela odmítají. Také oni si stěžují, že celkové výdaje státu raketově rostou: „Rozpočtová politika vlády je politikou rozežraného a neefektivního státu, který nemyslí na zítřek,“ stěžuje si bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Ekonomický expert ODS Jan Skopeček považuje hospodaření státu za projev naprosté neschopnosti. Namísto toho, aby vláda využila léta růstu ke stabilizaci veřejných financí, nabrala třicet tisíc nových úředníků. „Před minulými volbami nám hnutí ANO tvrdilo, že nám vládnou nemehla. Po čtyřech letech jejich správy veřejných financí je označení nemehlo příliš slabým a nevypovídajícím označením jejich výkonu,“ hodnotí politiku současné koalice na serveru ods.cz.
Místo učitelů úředníci
Skopeček je také přesvědčený, že kdyby současná agrosocialistická vláda nepřibrala třicet tisíc nových státních zaměstnanců, kteří stojí daňové poplatníky desítky miliard korun navíc, bylo by na platy učitelů. Ačkoliv opozice na nárůst byrokracie a neustále se zvyšující počet státních úředníků neustále upozorňuje, stát nabírá nové a nové. Týdeník echo.cz například nedávno zjistil, že státní správa hledá dalších pět tisíc zaměstnanců, například referenty Finanční správy, Energetického regulačního úřadu, na správy sociálního zabezpečení, krajské úřady, apod. Kromě toho, že se mohou těšit na vysoké a ještě rostoucí platy, čekají je nejrůznější výhody. Průměrná mzda zde již přesáhla dvaatřicet tisíc korun.
Šikana rodičů i prcků
Zdaleka však nejde pouze o to, že se kvůli bobtnání státu nedostává peněz na zvýšení platů ve zdravotnictví a školství nebo valorizaci penzí. Armáda úředníků stále více šikanuje občany i podnikatele. Ti jsou trestání za sebemenší prohřešky. Příkladem jsou nová nařízení, týkající se mateřských školek. Podle nových pravidel musí rodiče dětí, které do školky z různých důvodů nemohou přijít, písemně omluvit jejich absenci čtrnáct dní (!) předem. V případě většího počtu neomluvených hodin má pedagogický personál povinnost nahlásit nepřítomnost dítěte „sociálce“. Mnozí rodiče si stěžují, jak jim stát komplikuje a znepříjemňuje péči o jejich děti. Připomínají kontroverzní opatření a nařízení z poslední doby, například inkluzi, zákaz určitých potravin ve školních bufetech a především nařízenou povinnou předškolní docházku. „O svobodě se tím více mluví, aby se zakrylo, jak jsme stále více oklešťováni a státem ovládáni a nakonec už i těm našim prckům se ukrajuje čas jejich svobodného dětství,“ stěžuje si třeba Jaroslava na serveru Novinky.cz.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Adéla Hofmanová