Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Utajit děcák nešlo, ale ta Česká Miss… Ona je modelka, on moderuje na Nově, a vyprávějí o tom, co doopravdy chybí dětem z domovů, toaleťáku i dluzích

11.09.2017
Utajit děcák nešlo, ale ta Česká Miss… Ona je modelka, on moderuje na Nově, a vyprávějí o tom, co doopravdy chybí dětem z domovů, toaleťáku i dluzích

Foto: Facebook

Popisek: Sourozenci Kašákovi

Nestává se právě často, aby o titul Miss bojovala holka z děcáku. V historii české soutěže to bylo vlastně jen jednou, v roce 2014, kdy se do finále probojovala Veronika Kašáková. Nevyhrála, ale rozhodně nezapadla, stejně jako její bratr Karel, který uvádí na Nově počasí. A oba prý míří stále výš, jak prohlásili v rozhovoru pro magazín MF Dnes.

Veronika se před bojem o korunku s tím, že dětství prožila v domově, netajila, ale nedá se říci, že by se tak snažila uhrát cenné body: „Ten příběh je atraktivní, utajit nešel. Všichni mají paradoxně pocit, že to všechno začala Česká Miss, já jsem ale měla smlouvu na vydání knihy už dva roky před tím. Ona by vyšla i tak. Když přijdete na casting, tak se vás zeptají, odkud jste, na něco z minulosti i přítomnosti, takže to nešlo utajit. Na Miss jsem chtěla jít vždycky už od puberty, přece se toho nevzdám jen proto, že jsem byla v dětském domově,“ napsala na Facebook jasně.

 

Nechoval jsem se jako dítě

Ačkoliv se neumístila, je stále vidět, fotí, chodí přehlídky, ale také píše o neradostném dětství knížky. A sděluje celou řadu důležitých faktů o tom, jaké to je vyrůstat bez rodičů v domově ve Vysoké Peci, kam se Veronika a její bratr dostali ve věku 4 a 6 let, Karel byl ten starší, takže platil za vzor: „Když děti zlobily, seřval jsem je.“ Dnes si ale uvědomuje, že role, kterou hrál, nebyla to pravé: „Nechoval jsem se jako dítě. Nehrál jsem si. Byl jsem dospělý. Já si to nepamatuji, ale když nás brali mamince, řekl jsem jí: Nebreč mami, já věděl, že to takhle skončí.“ Maminka dětí Kašákových měla obrovské problémy s drogami, děti měla jako mladičká, první v pouhých šestnácti letech a bylo jasné, že takto mladá rodina fungovat prostě nemůže.

 

Měli jsme všeho dost

Přispěli jste někdy na děti z dětských domovů, třeba na jejich hračky, nebo oblečení? Veronika i Karel shodně tvrdí, že materiální zabezpečení dětí v domovech je více než dobré a v něm že problém rozhodně nespočívá: „Tety nám toho dávaly hrozně moc. Co se týká přehledu a vzdělání, dostali jsme všechno. Zpívali jsme, tančili, hráli na nástroje, dělali sport, turistiku. Za tu dobu, co jsme tam byli, bylo všeho víc a víc. Dneska dětem v dětských domovech rozhodně nechybí materiální věci. Měli jsme kolo, počítač, tablety, jezdili jsme k moři, šestkrát za léto jsme byli na táboře,“ potvrzuje Veronika v rozhovoru fakt, že děti v domovech nestrádají po materiální stránce. 

Silné vazby tam vzniknout nemohou

Co ale zakrňuje, je stránka citová: „Co chybí, je silná vazba. Individuální péče. A já mám pocit, že ten systém, který je v dětských domovech nastavený, ani neumožňuje chovat se tak, aby ta silná vazba mohla vzniknout. Proto se snažím, aby se o tom aspoň mluvilo,“ říká Veronika, která založila také nadační fond na podporu dětí z domovů. Fond zde není proto, aby dětem kupoval hračky, ale aby je naučil později žít mimo stěny dětského domova, což je podle Veroniky obrovský problém. Například, když se prvně přestěhovala do podnájmu s přítelem, ani ji nenapadlo obměňovat toaletní papír, ten totiž v „děcáku“ nikdy nedošel. 

Dluhy splácí dodnes

Ostatní ale nebylo už tak úsměvné, děti z domova neumí zacházet s penězi, nevědí, co vše si musí od státu vyřídit, a tak se jim snadno stane, že skončí s dluhy, třeba jako Veronika, která je splácí dodnes: „Já jsem měla dohromady dluh 350 tisíc. Musela jsem si vzít úvěr. Platím ho osm let a teď tam mám posledních 35 tisíc. Ale i za tuhle zkušenost jsem dnes ráda. Tenhle příběh vyprávím dnes dětem v domovech,“ uvádí v rozhovoru pro Dnes. 

Miss z děcáku a kluk ze sirotčince?

Ač se to zdá nemožné, svým rodičům prý Veronika i Karel dnes odpustili, Karel dokonce říká, že je na maminku hrdý, neboť se dokázala zbavit drogové závislosti. „Není na nás nejzajímavější to, že jsme z děcáku. Nejzajímavější na nás je to, kým jsme dnes. A i přesto, že se nás všichni ptají na dětství v dětském domově a média nás netitulují jinak než miss z děcáku a kluk ze sirotčince, máme teprve před sebou život, který bude zajímavý,“ slibuje na Facebooku Veronika. Zatím není důvod nevěřit jí, že tomu tak bude. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .      

Vložil: Michaela Špačková