Babišův tým se pomalu rozpadá. Rozhádal se s novináři i protikorupčními aktivisty
komentář
09.09.2017
Foto: Facebook
Popisek: Andrej Babiš
KOMENTÁŘ Teprve postupně vychází najevo, s jakou sofistikovanou vypočítavostí se začal Andrej Babiš před svým vstupem do politiky obklopovat různými významnými osobnostmi. Aby si je naklonil a měl vše pod kontrolou, do hnutí ANO nebo alespoň ke spolupráci získal významné investigativní novináře, protikorupční aktivisty i populární tváře. Někteří z nich však postupně jeho mocenské a mediální impérium opouštějí.
Jako vůbec první dala Babišovi vale nejznámější česká investigativní novinářka Sabina Slonková. S odstupem času je jasné, proč si Andrej Babiš ještě před vstupem do politiky koupil mimo jiné také nejvýznamnější český deník MF Dnes, jehož novináři v minulosti dokázali několikrát výrazně ovlivnit dění na české politické scéně.
Andrej vs. Sabina
Slonkovou jako bývalou členku redakce přesvědčil, aby se do ní vrátila a nabídl jí post šéfredaktorky. I když ji mnozí před mocným oligarchou varovali, ona sama do poslední chvíle naivně věřila, že se jí podaří zachovat žurnalistickou nezávislost. A Babišovi rozhodně nešla na ruku. Jenže po půl roce dala výpověď, kterou stručně komentovala slovy: „Moje názory na obsah se diametrálně rozcházejí se zbytkem vedení firmy.“ Zatímco Slonková byla při odchodu z redakce velmi diskrétní a na nikoho neházela špínu, Babiš jí to, že z jeho novin odešla, nemohl zapomenout. Od té doby ji při každé příležitosti napadá a uráží. Tvrdí o ní, že je bývalá zhrzená šéfredaktorka, která byla totálně neschopná řídit Mladou frontu a neustále prý o něm lže.
Andrej vs. Hana
Podobně dramatický je i Babišův rozchod s bývalou disidentkou a protikorupční aktivistkou Hanou Marvanovou. Když se stal Babiš ministrem financí, k překvapení mnohých mu začala Marvanová dělat poradkyni v legislativní oblasti. Nyní se však oba dva vzájemně obviňují a napadají, především kvůli kauze OKD. Babiš na Marvanovou dokonce zaútočil tvrzením, že si při řešení této složité záležitosti řekla o kšeft, tedy aby v kauze OKD zastupovala stát. A ještě ji kritizoval, že se chce tímto způsobem zviditelňovat. Na její adresu také utrousil, že Marvanová patří mezi úzkou skupinu nikým nevolených lidí, kteří se ale cítí jako vyvolená elita a snaží se ovlivňovat politiku. Marvanová se však brání, že to bylo přesně naopak a že to byl právě Babiš, kdo jí sám nabídl, aby stát v případu OKD zastupovala: „Babiš se neštítí vysloveně lhát,“ postěžovala si rozhořčeně v rozhovoru pro Parlamentní listy.
Andrej vs. David
Dalším protikorupčním aktivistou, který byl Babišovi zpočátku nakloněn, je ředitel organizace Transparency International David Ondračka. Šéf hnutí ANO s ním dokonce po volbách v roce 2013 počítal na post ministra vnitra. Jenže ANO nakonec ve vládě obsadilo jiné resorty. Dnes je Ondračka rád, že se ministrem nestal, a přiznává, že ta Babišova nabídka byla hraniční. Určitou dobu byl k různým Babišovým kontroverzním počinům velmi zdrženlivý, ale ke skandálu, týkajícím se Čapího hnízda, již mlčet nemohl.V rozhovoru pro server Seznam.cz prohlásil, že tato kauza naplňuje všechny znaky dotačního podvodu. Podle Ondračky vytváří Babišův propracovaný marketing jakýsi teflonový povrch, po němž všechny jeho kauzy stékají, on sám na ně neodpovídá a nebo jen reaguje nařčením o účelových kampaních.
Andrej vs. ´kluci z plakátů´
Zároveň ale přiznává, že Babiš přilákal do politiky některé kvalitní a schopné osobnosti. Bohužel však neuvedl které, a lze jenom spekulovat, zda měl na mysli bývalého elitního komentátora Martina Komárka, děkana Masarykovy univerzity Jiřího Zlatušku nebo snad europoslance Pavla Teličku, který se nebojí Babiše kritizovat. Serveru Novinky.cz se přiznal, že si nedokáže představit, že by byl jednou z tváří kampaně ANO tak, jako před čtyřmi lety. A je pravděpodobné, že mezi kluky z plakátů neobjeví ani Komárek, ani Zlatuška.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Adéla Hofmanová