Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Babišův tým se pomalu rozpadá. Rozhádal se s novináři i protikorupčními aktivisty

komentář 09.09.2017
Babišův tým se pomalu rozpadá. Rozhádal se s novináři i protikorupčními aktivisty

Foto: Facebook

Popisek: Andrej Babiš

KOMENTÁŘ Teprve postupně vychází najevo, s jakou sofistikovanou vypočítavostí se začal Andrej Babiš před svým vstupem do politiky obklopovat různými významnými osobnostmi. Aby si je naklonil a měl vše pod kontrolou, do hnutí ANO nebo alespoň ke spolupráci získal významné investigativní novináře, protikorupční aktivisty i populární tváře. Někteří z nich však postupně jeho mocenské a mediální impérium opouštějí.

Jako vůbec první dala Babišovi vale nejznámější česká investigativní novinářka Sabina Slonková. S odstupem času je jasné, proč si Andrej Babiš ještě před vstupem do politiky koupil mimo jiné také nejvýznamnější český deník MF Dnes, jehož novináři v minulosti dokázali několikrát výrazně ovlivnit dění na české politické scéně. 

Andrej vs. Sabina

Slonkovou jako bývalou členku redakce přesvědčil, aby se do ní vrátila a nabídl jí post šéfredaktorky. I když ji mnozí před mocným oligarchou varovali, ona sama do poslední chvíle naivně věřila, že se jí podaří zachovat žurnalistickou nezávislost. A Babišovi rozhodně nešla na ruku.  Jenže po půl roce dala výpověď, kterou stručně komentovala slovy: „Moje názory na obsah se diametrálně rozcházejí se zbytkem vedení firmy.“ Zatímco Slonková byla při odchodu z redakce velmi diskrétní a na nikoho neházela špínu, Babiš jí to, že z jeho novin odešla, nemohl zapomenout.  Od té doby ji při každé příležitosti napadá a uráží. Tvrdí o ní, že je bývalá zhrzená šéfredaktorka, která byla totálně neschopná řídit Mladou frontu a neustále prý o něm lže.

 

Andrej vs. Hana

Podobně dramatický je i Babišův rozchod s bývalou disidentkou a protikorupční aktivistkou  Hanou Marvanovou. Když se stal Babiš ministrem financí, k překvapení mnohých mu začala Marvanová dělat poradkyni v legislativní oblasti. Nyní se však oba dva vzájemně obviňují a napadají, především kvůli kauze OKD. Babiš na Marvanovou dokonce zaútočil tvrzením, že si při řešení této složité záležitosti řekla o kšeft, tedy  aby v kauze OKD zastupovala stát. A ještě ji kritizoval, že se chce tímto způsobem zviditelňovat.  Na její adresu také  utrousil, že Marvanová patří mezi úzkou skupinu nikým nevolených lidí, kteří se ale cítí jako vyvolená elita a snaží se ovlivňovat politiku. Marvanová se však  brání, že to bylo přesně naopak a že to byl právě Babiš, kdo  jí sám nabídl, aby stát v případu OKD zastupovala: „Babiš se neštítí vysloveně lhát,“ postěžovala si rozhořčeně v rozhovoru pro Parlamentní listy. 

Andrej vs. David

Dalším protikorupčním aktivistou, který byl Babišovi zpočátku nakloněn, je ředitel  organizace Transparency International David Ondračka. Šéf hnutí ANO s ním dokonce po volbách v roce 2013  počítal na post ministra vnitra. Jenže ANO nakonec ve vládě obsadilo jiné resorty.  Dnes je Ondračka rád, že se  ministrem nestal, a přiznává, že ta Babišova nabídka byla hraniční.  Určitou dobu byl k různým Babišovým kontroverzním počinům velmi zdrženlivý, ale ke skandálu, týkajícím se Čapího hnízda, již mlčet nemohl.V rozhovoru pro server Seznam.cz prohlásil, že   tato kauza naplňuje všechny znaky dotačního podvodu.  Podle Ondračky vytváří Babišův propracovaný marketing jakýsi teflonový povrch, po němž všechny jeho kauzy stékají,  on sám  na ně neodpovídá  a nebo jen reaguje nařčením o účelových kampaních.

 

Andrej vs. ´kluci z plakátů´

Zároveň  ale přiznává, že Babiš přilákal do politiky některé kvalitní a schopné osobnosti.  Bohužel však neuvedl které, a lze jenom spekulovat, zda měl na mysli bývalého elitního komentátora Martina Komárka,  děkana  Masarykovy univerzity Jiřího Zlatušku nebo snad  europoslance Pavla Teličku, který se nebojí Babiše kritizovat. Serveru Novinky.cz se přiznal, že si nedokáže představit, že by byl  jednou z tváří kampaně ANO tak, jako před čtyřmi lety. A je pravděpodobné, že mezi kluky z plakátů neobjeví ani Komárek, ani Zlatuška.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Adéla Hofmanová