Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Překonal komunistické zákazy, krutou smrt partnera a ženy i zkázu při povodních. A pak se v jednaosmdesáti letech rozvedl. Tajnosti slavných

08.09.2017
Překonal komunistické zákazy, krutou smrt partnera a ženy i zkázu při povodních. A pak se v jednaosmdesáti letech rozvedl. Tajnosti slavných

Foto: repro/jiri-suchy.cz

Popisek: Jiří Suchý

AUDIO/VIDEO Odmalička zpíval v kostele, kreslil a toužil po animovaném filmu. Jenže pak ho Miroslav Horníček seznámil s jedním vystudovaným právníkem a zrodila se legenda, která překonala osobní tragédie, společenské převraty i velkou vodu.

Skladatel, hudebník, textař, spisovatel, básník, výtvarník, grafik, divadelník… Především ale muž, který rozhodně má i ve svých pětaosmdesáti letech stále světu co nabídnout. Žije v elegantní vile na pražské Ořechovce, obklopen uměním, literaturou, hudebními nástroji, fotografiemi, jež připomínají zlatou éru divadla Semafor, i předměty, které sbírá jen tak pro radost – třeba historickými vojenskými přilbami či starými gramofony. Především je ale stále ředitelem Semaforu, a protože na všechno sám nestačí, obklopuje se neustále ženami, které jsou ochotné mu s lecčíms vypomoci. Před časem se dokonce v rozhovoru pro idnes.cz pochlubil, že má vlastně čtyři čtvrtmanželky. Tou první je herečka a zpěvačka Jitka Molavcová, se kterou stále spolupracuje v divadle a chodí spolu i na společenské akce, hlavní náplní druhé jsou sice především masáže, rádi se ale společně dívají na filmy. A o těch dalších dvou odmítl prozradit sebemenší podrobnosti.

Toulaví zpěváci
(s Magdou Křížkovou):

Jiří Suchý je stále skvělý společník, takže není divu, že o dámskou přízeň nemá nouzi. A když s ním někdo chce udělat rozhovor, na klábosení v některé kavárně či vinárně ho příliš neužije. Zpravidla zvídavého pisálka pozve domů, aby mohl nahlédnout do jeho světa a nasát jeho mimořádnou atmosféru. A věřte, že to opravdu stojí za to. Ten svět má svoji ojedinělou tvář, specifickou vůni a šarm a pán domu je jako třešnička na dortu. Zpravidla se moc ke slovu nedostanete, ale při jeho vyprávění zaručeně nenajdete prostor k úvahám, kolikpak že je mu vlastně let. Jiří Suchý prostě patří k tomu málu opravdu šarmantních mužů, u nichž na věku ani trochu nezáleží.

Krajina posedlá tmou:

Slavné duo seznámil Horníček

Narodil se 1. října 1931 v Plzni a časné dětství prožil v Klatovech. Se svými dvěma budoucími profesemi začínal velmi brzy – ilustroval školní časopis Veška (Veselá škola) a zpíval v kostele. Jeho tatínek sice byl vyučený truhlář, postupně ale prošel řadou zaměstnání. Nakonec našel uplatnění u dráhy jako telegrafista na pražském Masarykově nádraží, kam ho posléze následovala i rodina. O umění se Jiří začal zajímat velmi brzy a pokoušel se dostat k výrobě kresleného filmu. Jenže nebyl přijat na gymnázium kvůli nedostatečnému prospěchu, a tak zakotvil v reklamních ateliérech BaR, ze kterých se po znárodnění stalo družstvo Propagační tvorba. Vyučil se reklamním grafikem a po třech letech byl přijat na základě předložených prací do Svazu výtvarných umělců. To považoval za svůj první životní úspěch. V Propagační tvorbě se také seznámil s Bělou Novotnou, s níž se v roce 1960 oženil. Začal psát texty pro skupinu Akord dub, založenou Viktorem Sodomou, a od roku 1955 v ní hrál na kontrabas a zpíval.

Blues pro tebe:

V repertoáru měli mimo jiné i první u nás známé rock'n'rollové skladby a již tenkrát začal Suchý psát písně – z tohoto období pochází například jeho slavné Blues pro tebe. Získávali první úspěchy v médiích, a tak Jiří opustil práci grafika. Vystupoval mimo jiné i v Redutě, kde si ho všiml Miroslav Horníček a v roce 1957 ho seznámil s Jiřím Šlitrem, který začal zhudebňovat jeho texty, a koncem téhož roku nazpíval jeho historicky první text Růžový pahorek na gramofonovou desku Rudolf Cortés. V roce 1958 se Suchý podílel na přípravách otevření Divadla Na Zábradlí a ve spoluautorství s Ivanem Vyskočilem uvedl na této slavné scéně jako první premiéru kabaretní ‘leporelo‘ Kdyby tisíc klarinetů.

Kde je ten míč:

Sedm malých forem

V Divadle Na Zábradlí sice i hrál, přesto v něm kolegové dál viděli pouze textaře a dramatika. A tak se časem zdravě naštval a v sezóně 1959-60 založil s Jiřím Šlitrem vlastní divadlo, nazvané Semafor (SEdm MAlých FORem). Suchý se v něm stal vedoucím organizátorem, hlavním dramatickým autorem a textařským partnerem skladatele Šlitra. Jejich první představení Člověk z půdy, v němž mimo jiné poprvé zazněla slavná písnička Pramínek vlasů, mělo obrovský úspěch u veřejnosti. Až tak velký, že znepokojil tehdejší úřady, takže souboru dočasně odňaly divadelní sál.

Koupil jsem si knot:

Nemenší ohlas mělo i pásmo Zuzana je sama doma, které bylo rozsáhlou přehlídkou Suchého textů i několika vlastních písní. A následovala série dalších představení, jedno úspěšnější než druhé – Taková ztráta krve, Zuzana je zase sama doma, Jonáš a tingl-tangl, Zuzana není pro nikoho doma, Dobře placená procházka, Jonáš a doktor Matrace… Zkrátka v šedesátých letech bylo divadlo Semafor bezesporu nejvyhledávanější českou scénou. Slavná dvojice S+Š se podílela i na řadě filmů, například Bylo nás deset, Kdyby tisíc klarinetů či Zločin v šantánu, a na několika televizních pořadech. Z jejich autorské spolupráce se zrodilo 21 inscenací a celkem 287 písní!

Babetta:


Tragédie na Boží hod

Mimořádně úspěšnou spolupráci nečekaně ukončila tragédie, k níž došlo na Boží hod v roce 1969. Geniální klavírista, zpěvák, herec a výtvarník Jiří Šlitr, který vystudoval původně práva, pozval tehdy přátele na oběd, a pak se z jejich společnosti vytratil s tím, že se za hodinku vrátí. Jenže… Když už padla tma, začali ho hosté hledat. Objevili ho až v jeho ateliéru – to už byl pětačtyřicetiletý Jiří Šlitr mrtvý stejně jako jeho krásná mladičká fanynka, půvabná studentka Jitka Maxová, častá návštěvnice divadla Semafor. V její náruči strávil poslední okamžiky života. Vyšetřovatelé případ uzavřeli jako nešťastnou náhodu, zaviněnou plynem, unikajícím z kamen.

Klokočí:

Skončila tím jedna slavná etapa divadla Semafor. Po Šlitrově smrti se stal stálým hudebním spolupracovníkem Suchého semaforský kapelník a klarinetista Ferdinand Havlík. Zrodily se nové inscenace, například Čarodějky, Kytice, Zuzana v lázni či Smutek bláznivých panen, Jiří Suchý natočil i další filmy a na Šlitrovo místo se po jeho boku začala během sedmdesátých let propracovávat Jitka Molavcová.

Obnošená vesta:

Zvítězil nad zákazy i povodní

Po roce 1970 dostal Jiří Suchý kvůli podpisu manifestu Dva tisíce slov zákaz vystupovat v televizi či filmu a vydávat knihy, který trval téměř patnáct let. Zbaven byl i vedení divadla Semafor a sankce polevily až ve druhé polovině osmdesátých let, kdy se někdejší duch divadla Semafor konečně začal polehoučku vracet ve filmech Jonáš a Melicharová a Jonáš 2 aneb Jak je důležité míti Melicharovou. Režírovat je ale Jiří Suchý nesměl. Po listopadu 1989 se sice pokoušel o comeback, jeho snaha už ale nenašla silnou odezvu. Přesto se stal znovu ředitelem Semaforu, rozešel se s dalšími tvůrčími skupinami, které v divadle během let vznikly, a vracel se k jeho původní poetice.

Golem:

Za první popřevratovou hru Hej rup – peklo nebude, ráj se vrací obdržel Cenu České národní rady. Dokázal se vypořádat s problémy i v období, kdy scéna přišla o své letité umístění v zadním traktu pasáže Alfa na Václavském náměstí. V roce 1993 se Semafor dočasně uchýlil do Divadla Komedie, o dva roky později získal nové prostory v Hudebním divadle Karlín, kde ho ale vyplavila v roce 2002 povodeň. V roce 2005 došlo k dalšímu stěhování a od té doby má legendární scéna stálé zázemí v v Dejvické ulici, naproti současnému sídlu divadla Spejbla a Hurvínka. Kromě toho Jiří Suchý založil po roce 1989 vydavatelství Klokočí a filmovou společnost Perplex.

Malé kotě:

Manželce dal volnost

S manželkou Bělou prožil téměř třicet let. Málokdo ví, že spolu měli dvě děti, o to první ale přišli krátce po narození. V roce 1964 se pak narodil syn Jakub, který je úspěšným fotografem. O osm let mladší grafička, scénografka a textilní výtvarnice vytvářela od roku 1959 návrhy scény i kostýmů především pro divadlo Semafor. A také se stala nekompromisní kritičkou manželových textů – říká se, že byla prvním a posledním otevřeným kritikem, na jehož názor Jiří Suchý dal. Jako kostymérka ale pracovala i mimo Semafor, například pro film Sestřičky nebo Slavnosti sněženek. Po marném boji s leukémií ale Běla 4. srpna 1985 zemřela a dalších dvacet let zůstal Jiří Suchý sám.

Jo, to jsem ještě žil:

Až v roce 2006 se znovu rozhodl oženit. Vzal si o pětačtyřicet let mladší středoškolskou profesorku češtiny a společenských věd Markétu, kterou znal v té době již celé desetiletí. Seznámil se s ní, když brigádničila v Semaforu jako uvaděčka. Ani po svatbě ale spolu nikdy nebydleli. Vídali se dvakrát až třikrát týdně a podle Suchého to bylo dostačující. „Že jsme bydleli každý zvlášť, nám šlo k duhu, protože jsme měli oba hodně práce a potřebujeme svůj klid,“ konstatoval Jiří s odstupem času pro revue.idnes.cz. A jen o pár měsíců později se dočkal dalšího z vrcholů kariéry, když byla na jaře 2007 legendární Dobře placená procházka uvedena v Národním divadle, navíc v režii Miloše Formana. V roce 2013 se ale nakonec manželé rozvedli, protože Markéta toužila po dítěti, které jí slavný manžel vzhledem k věku nemohl dopřát. „Už na to nemám věk, tak jsem jí dal volnost. Myslím, že se nehodí, aby můj padesátiletý synek měl ještě sourozence,“ svěřil se tehdy webu Prima Style. A manželství mu zřejmě nechybí, protože má kolem sebe dobré přátele. A hlavně stále spoustu práce.

 

Božoňka2

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská