Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Točili nahuštěně, v nedobrých podmínkách, to pak strašně ztěžuje možnost tvořit… Michal Dlouhý kritizuje televizi a vzpomíná na bráchu, na kterého si to nikdo nedovolil

08.09.2017
Točili nahuštěně, v nedobrých podmínkách, to pak strašně ztěžuje možnost tvořit… Michal Dlouhý kritizuje televizi a vzpomíná na bráchu, na kterého si to nikdo nedovolil

Foto: TV Prima

Popisek: Michal Dlouhý hraje v seriálu Kapitán Exner hlavní roli

Herce Michala Dlouhého můžeme letos vidět již ve druhém seriálu, v obou dvou hraje role uhlazených gentlemanů. Zatímco v Bohémě to byl herec Zdeněk Štěpánek, v seriálu Kapitán Exner ztvárňuje policistu, muže s nesocialistickou noblesou a svůdce žen. O obou rolích promluvil v rozhovoru pro Dnes. A připomněl si také na bratra Vladimíra Dlouhého, který zemřel před sedmi lety.

Kriminálka v pomalém tempu

Seriál Kapitán Exner se zatím těší poměrně příznivým kritikám, které společně uvádějí, že jde o seriál s línějším tempem, než by člověk od dnešní kriminálky čekal: „První režisér našeho seriálu Vítek Karas se chtěl inspirovat tempem toho filmu a jeho dlouhými záběry, taky jsme jeli velké pasáže v kuse bez střihu. Takže jsem se na to podíval, abych věděl, jaká je jeho představa,“ prozradil v rozhovoru pro iDnes Michal Dlouhý o inspiraci filmy s kapitánem Exnerem, hlavně ten v podání Jiřího Kodeta: „Žádné střílečky, žádné honičky, žádné zbraně, žádná vulgarita. A to pomalé tempo podporuje atmosféru původních příběhů od Václava Erbena. Spíš jde o to, aby se divák zamyslel, než vyděsil,“ přemýšlí.

 

Policajt, co nepotřebuje vulgaritu

Postava kapitána Exnera je skutečně zvláštní. Ačkoliv byl její autor Václav Erben kovaný komunista, přesto vytvořil hrdinu spíše nesocialistického: „Nepotřebuje násilí, nepotřebuje brutalitu, nepotřebuje vulgární výrazy, přemýšlí hlavou a snaží se chovat jako... jako člověk,“ popisuje ho Michal Dlouhý v rozhovoru.  

Jana Štěpánková byla rozčarovaná z režiséra

Mnohem větší kontroverzi ale přinesla jeho postava v seriálu režiséra Roberta Sedláčka Bohéma. Zde totiž hrál národního umělce, herce Zdeňka Štěpánka, který je vykreslen na jednu stranu jako velký herec, na druhou stranu i s lidskými nectnostmi, jako třeba s nedobrým chováním vůči vlastní ženě, což se později nelíbilo herečce Janě Štěpánkové, která je jeho dcerou: „Byla z Bohémy rozčarovaná, ale když narazila na moje jméno, řekla, že jsem dobrej herec, že proti tomu, jak jejího tátu hraju, nic nemá, ale že to dává za vinu režisérovi. Nicméně si myslím, že byla v té diskusi trochu zneužita,“ řekl o Janě Štěpánkové Michal Dlouhý v rozhovoru pro iDnes.

 

Bohéma byl seriál, o kterém se hojně diskutovalo, což Michal Dlouhý oceňuje: „Podezírám Roberta Sedláčka, že to udělal schválně, aby ty diskuse vyprovokoval. Když čtete diskuse kolem jiných projektů, řeší se jen kraviny, tady vznikla tak kvalitní diskuse, že mladí lidé přestali na chvíli surfovat po blbostech a začali se zajímat o historii, o to, co je pravda, co fikce, co nadsázka.“ 

Workoholik a rodinný typ

Michal Dlouhý je typem herce, který hraje do roztrhání těla a na jevišti hodlá snad i umřít: „Protože skoro denně hraju, tak už třetí rok nezkouším nic nového, protože by nebylo, kdy to hrát. Čekám na derniéry. Jediná možnost, kterou jsem teď našel a prosadil si doma, výjimečně, je příští léto na letní scéně v Plzni, pokud všechno dobře dopadne,“ promluvil pro iDnes o svém pracovním vytížení. To má i svou stinnou stránku, kterou si dobře uvědomuje: „V posledních letech obětuji dětství svých holek. Mrzí mě, že s nimi nejsem víc, je to ten nejhezčí věk, ale bohužel práce mi v tom brání. Proto prázdniny jsou čistě jejich.“ 

Michal Dlouhý má dvě holčičky s manželkou Zuzanou, spojovala je láska k tenisu, s jejím tatínkem totiž Michal Dlouhý tvořil deblovou dvojici. Brali se v Austrálii na lodi a jeho manželství patří k těm stabilním, bez skandálů: „Když se vám narodí zdravé krásné děti, stanou se pro vás tím nejdůležitějším,“ prohlásil pro Blesk už před lety. 

Seriál se dělal nahuštěně, v ne úplně dobrých podmínkách

Je to již sedm let, co zemřel na rakovinu jeho bratr Vladimír Dlouhý, který mu stále chybí:  „Potkávám ho neustále znova a znova díky jeho synům. Zvlášť o prázdninách se potkáváme na stejných místech. Teď jsme třeba zase strávili náš týden v lese, kam jsme jezdívali s bráchou pětačtyřicet let. Díky jeho synům ho vidím pořád, jsou mu tak podobní! Každý si z něj vzal kus,“ prozradil pro iDnes. 

Na bratra si vzpomněl i při práci na Exnerovi, která byla dost rychlá, což v rozhovoru Michal Dlouhý otevřeně kritizuje: „Mám pocit, že výroba se pořád zrychluje, seriál se dělal hodně nahuštěně a ne v úplně dobrých podmínkách. Takové prostředí strašně ztěžuje možnost vytvořit něco dobrého, ale dal jsem tomu maximum. Brácha si uměl udělat svůj prostor a svůj klid na soustředění v jakémkoliv prostředí. A nikdo mu v tom nikdy nezabránil, podmínky, nepodmínky.“ 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Michaela Špačková