Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zase vyčenichal skvělý byznys. Vytouženého potomka vám zajistí… Babiš. Jeho oplodňovací impérium roste závratným tempem. Středeční komentář Pavla Přeučila

komentář 06.09.2017
Zase vyčenichal skvělý byznys. Vytouženého potomka vám zajistí… Babiš. Jeho oplodňovací impérium roste závratným tempem. Středeční komentář Pavla Přeučila

Foto: Facebook

Popisek: Andrej Babiš na svém Facebooku: Tuhle fotku by si klidně mohl dát k tomu svému byznysu na ´výrobu´dětí

V posledních letech se stále častěji můžeme setkat s doslova katastrofickými scénáři budoucnosti lidstva. Přední lékaři varují, že plodnost mužů dramaticky klesá a nebude to prý trvat dlouho, kdy se bude hledání plodného muže podobat hledání jehly v kupce sena. Neplodné páry mají jedinou možnost, asistovanou reprodukci neboli umělé oplodnění. A právě tady našel Andrej Babiš zcela nové odvětví pohádkového byznysu.

Za posledních 40 let klesl počet spermií u mužů o více než 50%! Pokud by tento trend pokračoval stejným tempem, budou muži za dalších 40 let zcela neplodní a lidstvo bude jen krůček od vyhynutí, uvádí se v jedné ze zpráv Human Reproduction Update ZDE

Před několika dny se na pražském Džbánu konalo setkání tzv. dětí ze zkumavky. Sešlo se jich tam na 500 jak z České republiky, tak z Německa. Jak uvádí zpráva na portálu Novinky.cz, každý rok se u nás narodí takovým způsobem na 5000 dětí a za celou dobu, od roku 1984, kdy se u nás začalo umělé oplodňování provádět, je jich už přes 100 000, ZDE.  Jak je vidět, umělé oplodňování je u nás už docela běžnou záležitostí a není divu, že se kolem něj točí i velké peníze.

 

Byznys na „výrobu“ dětí má budoucnost

Na celém světě je to více než 350 000 dětí za rok a jejich počet každým rokem velmi rychle stoupá. Se stoupající poptávkou po asistované reprodukci se zdá, že tento byznys už dnes patří mezi ty, které mají, jak se říká, zlaté dno. A právě sem se zaměřila pozornost Andreje Babiše už před nějakými třemi lety, kdy začal skupovat kliniky asistované reprodukce a to nejen u nás, ale i v zahraničí. Dnes již má jeho oplodňovací impérium výsostné postavení ve světě a v samotné Evropě zaujímá třetí místo.

Přes veškeré výhrady k Andreji Babišovi, se mu nedá upřít jedno. Je schopný vizionář a byznysmen, který má tzv. čich na dobrý kšeft. Po ovládnutí potravinářského odvětví (jíst přece musíme každý, že) se vrhl na „výrobu“ dětí ve velkém a dnes je Česká republika spolu se Španělskem zemí, kde tento byznys kvete nejvíce. Mezi klientelou klinik, zabývajících se asistovanou reprodukcí začínají stále více převažovat cizinci.

Důvodem je hlavně cena. I když ani u nás není umělé oplodnění nijak levnou záležitostí, náklady se blíží 60 000 korunám, v zahraničí jsou ceny daleko vyšší a navíc, v řadě zemí je zakázáno zákonem. Například v USA se cena takového zákroku blíží 300 000 korunám, ve Velké Británii 275 000 korunám a tak bychom mohli pokračovat dále.

U nás pomáhá s platbou i stát. Ale jenom někomu. České zdravotní pojišťovny hradí 3, respektive 4 cykly umělého oplodnění a to pouze ženám mezi 22 a 39 lety. Ale i tady musí ženy počítat s vedlejšími náklady v podobě úhrad za nutné léky, které se mohou vyšplhat až na 13 000 korun. Ostatní věkové kategorie si musí celou proceduru hradit ze svého. A to si uvědomte, že první pokus nemusí vyjít a vše se bude muset opakovat třeba třikrát. 

Myslete na budoucnost, radí lékaři

Mladé páry dnes stále častěji odkládají narození prvního dítěte. Mohou za to především ekonomické podmínky, chybějící bydlení a často i jistá pohodlnost, užít si co nejvíce svobodného života bez dětí a třeba cestovat. Biologické hodiny však tikají a tak lékaři dnes vzhledem k rychle klesající plodnosti mužů, zvyšující se současné s věkem, doporučují mladým lidem tzv. social freezing, tedy zmrazení pohlavních buněk a jejich uložení ve spermabance na horší časy. Ani to není samozřejmě zadarmo. Základní cena za uložení spermií je podle ceníku jedné spermabanky 2710 korun za jednu dávku a k tomu si připočtete ještě roční poplatek 1200 korun. Ještě dráž vyjde kryokonzervace ženských vajíček, jejíž náklady mohou narůst až na 40 000 korun se skladováním na tři roky a nad 3 roky ještě 900 korun ročně. 

Babiš skupuje oplodňovací kliniky i v zahraničí

Skupováním klinik asistované reprodukce se zabývá Babišův investiční fond Hartenberg Holding a to zejména prostřednictvím své dceřiné společnosti FutureLife. Jak se můžeme dočíst v poměrně komplexním rozboru tohoto odvětví Babišovy činnosti na portálu Seznam.cz, ZDEje dnes je řetězec klinik na umělé oplodnění FutureLife nejrychleji rostoucí částí babišovského impéria   Loňské tržby skupiny FutureLife dosáhly v součtu 2,3 miliardy korun, letos čeká růst na zhruba tři miliardy. A jde o jediný obor, v němž se stal Babiš skutečně evropsky významným hráčem. Celkově FutureLife působí ve čtyřech evropských státech. Kromě Česka a Slovenska, kde je nejsilnější, vlastní zařízení ve Velké Británii a Irsku. V řetězci má už devatenáct pracovišť.

Jak Seznam.cz dále uvádí, v rámci Evropy – mimo Ruska a Ukrajiny – se FutureLife dnes řadí do trojky největších. Skupinu lídrů tu vede podle analýzy Deutsche Bank španělská společnost IVI. Dvojkou v Evropě je ruská Mother & Child, veřejně obchodovaná korporace, jejíž akcie se prodávají na londýnské burze. Na webových stránkách se chlubí 32 klinikami především v Rusku a na Ukrajině. 

Může mít Babiš v rukou celou naši budoucnost?

S trochou fantazie, nicméně s přihlédnutím k realitě, se dá říci, že může. Pokud si představím tak trochu sci-fi budoucnost, a pokud se lékaři nemýlí, můžeme být již za nějakou tu generaci zcela neplodní a jediné životaschopné spermie budou odpočívat v kryogenních komorách Babišových reprodukčních klinik. Každá z nich pak bude mít doslova nedozírnou cenu, jakou si dnes ani nedokážeme představit. Jeho rozmnožovací impérium tak může mít v rukou osudy celých států, určovat populační politiku, či dodávat za pohádkové sumy přesně stanovené kvóty dětí. Ostatně cosi podobného jsem nedávno viděl i v jednom béčkovém SF filmu a můžu vám říci, že to nebylo nic pěkného. 

 

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Pavel Přeučil