Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kapitán Exner. Pozérská, nakašírovaná nuda s rádoby manekýnem Dlouhým. Krainová jako magnet na diváky? A to nás ještě čeká Erbová. Uff

komentář 06.09.2017
Kapitán Exner. Pozérská, nakašírovaná nuda s rádoby manekýnem Dlouhým. Krainová jako magnet na diváky? A to nás ještě čeká Erbová. Uff

Foto: TV Prima

Popisek: Kapitán Exner v podání Michala Dlouhého

KOMENTÁŘ Jednou z nejočekávanějších premiér nové televizní sezóny se stal detektivní seriál televize Prima Kapitán Exner. Provází jej dokonce nepřehlédnutelná billboardová kampaň. Ale výsledek je bohužel velkým zklamáním a dokazuje, že výkon Jiřího Kodeta, který před lety nezapomenutelným způsobem vytvořil postavu elegantního a požitkářského vyšetřovatele, je opravdu těžké překonat.

Napodobit Kodetovo charisma se statečně pokouší Michal Dlouhý, ale i když se snaží sebevíce, vůbec se mu to nedaří. Vinu na tom má  ovšem nejen on, ale i celý tvůrčí tým,  maskéry počínaje, režisérem Vítem Karasem konče. Dlouhý sice jezdí luxusním vozem a dbá na svůj zevnějšek, ale to je vše, čím postavu  nejelegantnějšího kapitána českých kriminálek evokuje. Co se vizáže týče, kvůli hroznému účesu vypadá  spíše jako majoři Zeman nebo Kalaš ze starých socialistických hitů. Podstatně  lépe se mu podařilo vytvořit postavu Zdeňka Štěpánka v seriálu České televize Bohéma. Na některých záběrech či reklamních fotografiích, propagujících Kapitána Exnera na Primě,  lze spíše uvěřit tomu, že zde hraje nějakého naducaného policejního  papaláše, který včas zahodil stranickou knížku.

 

Německé krimi pro důchodce

Při zhlédnutí jednotlivých epizod se pak navíc nelze často zbavit podezření, že jeho hlavním úkolem je  propagovat s pomocí product placementu různé výrobky, ať už jde o jeho přehnaně elegantní obleky s kapesníčky či vybavení jeho domácnosti. Zatímco Jiří Kodet hrál Exnera s přirozenou lehkostí, protože byl vlastně sám sebou, Dlouhému zkrátka role bytostného elegána a bonvivána nesedí. Na tom se shoduje naprostá většina diváků, která nešetří jízlivými poznámkami. Podle nich působí  „rádoby manekýn“ Dlouhý škrobeně či dokonce slizce. Celkově hodnotí seriál jako pozérskou, nakašírovanou nudu. Zajímavý je názor, že by si jako novodobého Exnera spíše představovali Jiřího Dvořáka. Něco na tom je. Třeba příště. Diváky taky vytočilo, když nejpopulárnější česká kritička Mirka Spáčilová přirovnala primáckou kriminálku k populárním Vraždám z Midsomeru. Prý ji měla spíše přirovnat k německé krimi pro důchodce.  „Nálada jako z Midsomeru? Potom tedy tuzemák přináší chuť jako z Karibiku,“ glosuje Pavel.

 

Jenom na ozdobu

A podobně nevěrohodně působí i další postavy. Prima se dopustila další chyby, když obsadila (a to v zájmu co nejvyšší sledovanosti) do svého ambiciózního projektu různé celebrity. Názorným příkladem je modelka Simona Krainová, která  nepředvedla nic jiného než to, co dělá při každém rozhovoru pro bulvární magazíny. Lépe si s příležitostným úkolem poradil  Vlastimil Harapes, ostatně na rozdíl od Krainové je mnohem zkušenějším hercem. Sledovanost by měly zachránit také  modelky Alena Šeredová nebo  hvězda různých skandálů Vlaďka Erbová. Dá se o tom ale dost pochybovat. Od úvodního dílu, který především za zvědavosti vidělo 921 tisíc diváků, nastal o týden později prudký propad na 623 tisíc diváků.  Vinu na tom má také konkurence, především seriál Novy Policie Modrava. V tomto případě ovšem opět platí, že mezi slepými je jednooký králem.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Adéla Hofmanová