Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

´Kraťásky vražené do půlek, flirtuje s každým chlapem; za to znásilnění si pak může sama.´ To netvrdí jen hlupáci, ale i učebnice kriminalistiky

glosa 02.09.2017
´Kraťásky vražené do půlek, flirtuje s každým chlapem; za to znásilnění si pak může sama.´ To netvrdí jen hlupáci, ale i učebnice kriminalistiky

Foto: Facebook / Konsent

Popisek: Fotografování ilustračních snímků na téma znásilnění pro kampaň Když to nechce, tak to nechce

GLOSA Aktivistka Johana Nejedlová ze spolku Konsent rozjela nedávno kampaň Když nechce, tak nechce. Poté, co se zveřejnila pasáž z nejnovější učebnice kriminalistiky o znásilnění, za které si podle oficiálních míst může vlastně žena sama, se nelze ubránit dojmu, zda si neměla ušetřit úsilí a čas.

Sex bez souhlasu je znásilnění, škemrání je nátlak

V rámci kampaně Johana Nejedlová vystoupila v internetové televizi DVTV: „Velká část společnosti považuje sex za manželskou povinnost… Na partnera asi těžko vytáhneme pepřový sprej. Sexuální výchova je v Česku naprosto zanedbaná a nekoncepční. Abychom znásilnění předešli, mluvme nejen s mladými lidmi o tom, že sex bez souhlasu partnera je znásilnění. Mluvme o tom, že škemrání o sex je nátlak. A že psychický nátlak je stejně nepřijatelný jako fyzický. Protože sex není zboží, ani jím nelze vydírat či manipulovat. Zneužití zažije každá desátá žena. O zneužití mužů se nemluví vůbec. A děláme s tím něco?“

 

Podle učitelů kriminalistiky si za znásilnění může žena sama

Ačkoliv nechceme podrývat její jistě záslužnou práci, člověk se neubrání jistému pocitu zmaru, pokud se podívá do oficiální učebnice kriminalistiky pro budoucí právníky a kriminalisty za 660 korun od autorů doc. JUDr. Bc. Tomáš Gřivna, Ph.D., Ivana Zoubková a Miroslav Scheinost. Tam najdeme takové skvosty, že žena má podíl na vině, pokud například muže provokuje svým lascivním chováním, nebo pokud chodí vyzývavě oblečená. Dále pak, pokud je muž pod vlivem alkoholu, neovládá se a za znásilnění vlastně nemůže. Některé ženy jsou prý masochistické a s radostí si násilnické chování vynucují. A navíc, ženy prý se stykem často souhlasí, pak se cítí hloupě a prostě řeknou, že byly znásilněny, aby ony samy ulevily svému svědomí. Vlastně by z těchto poznatků mělo být člověku líto i muže samotného. Jde totiž o jedince, který je ovládán jen a pouze svým pudem, kterému nedokáže vzdorovat a v jistých situacích, které třeba žena oděná do minisukně vyvolá, se nemůže chovat jinak, i kdyby stokrát chtěl. Chudáček malý, jemu tedy za zlé nic mít nesmíme…

 

Ne znamená ne!

Stokrát tak zde mohou být kampaně ve stylu, že ne znamená ne v jakékoliv situaci, tedy i tehdy, když ho říká zcela nahá žena, která původně se stykem souhlasila. Autoři učebnice vlastně jen dali průchod tomu, co mnozí muži s oblibou o znásilnění uvádějí a všem mýtům a fámám, které se o něm vyprávějí. Přitom se uvádí, že nejčastěji žena k znásilnění nepřijde v setmělém parku, kterým kráčí v minisukni, ale od blízkého člověka a to, co má na sobě, je v tu chvíli zcela vedlejší. „Nerozumím tomu, jak je možné, že text vůbec vyšel. Přesně kvůli předsudkům, které zlehčují znásilnění, ospravedlňují pachatele či házejí část viny na oběť, je na policii hlášeno tak malé procento ze spáchaných činů," komentovala pasáž v knize Johanna Nejedlová na Facebooku. 

O znásilnění si ženy koledují?

Bohužel, zdá se, že její boj je stále bojem s větrnými mlýny, když příspěvek dokáže někdo okomentovat takto: „Žena je sexisticky oblečená, například kraťásky vražené do půlek - je vyzývavá, začne flirtovat kdesi na zábavě - bez záměru pohlavního styku a k tomu trochu alkoholu a samozřejmě, že žena si o znásilnění koledovala a je spoluviníkem vzniklé situace.“ A ještě více bolí, pokud samotná žena dá tomuto názoru zapravdu: „Samozřejmě, ne všechny oběti znásilnění si o ně koledovaly, ale mockrát jsem zažila zábavy, na nichž holky muže vysloveně provokovaly, a vůbec bych se nedivila, kdyby to tak nějak skončilo.“ 

Kdo sem ve skutečnosti zavádí islám?

Názor, že pokud je žena oblečena vyzývavě, musí se znásilněním prostě počítat, je zkrátka u nás velmi rozšířený. Co to tedy znamená, máme se navečer obléknout do burek a hidžábů, pečlivě zahalit každý pramínek vlasů a ze svých postav udělat beztvaré pytle? A není zrovna tohle to, proti čemu tak bojují všichni ti, kdo se bojí vlivu islámu v Evropě? A přitom právě tento příklad ukazuje, že mužský šovinismus je jen jeden, náboženství nenáboženství. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Michaela Špačková