Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

„Klerofašistický vocas“ a podobné; padají silná slova. Ve skutečnosti ale lidovecký boss jen ´odnesl´ mrazivý pot, který nám stéká čůrkem po zádech

komentář 01.09.2017
„Klerofašistický vocas“ a podobné; padají silná slova. Ve skutečnosti ale lidovecký boss jen ´odnesl´ mrazivý pot, který nám stéká čůrkem po zádech

Foto: Pixabay.com

Popisek: Pes, ilustrační foto

GLOSA ...poté, co jsme si poslechli jednu autentickou nahrávku, na níž hovoří náš budoucí premiér, jak tomu vše zatím nasvědčuje… Článek je primárně o Bělobrádkovi a jeho fatálním přehmatu na Facebooku, který touto sociální sítí lomcuje již čtvrtý den. Proč si ale myslím, že se jinak docela sympatický předseda KDU-ČSL Bělobrádek stal hromosvodem něčeho úplně jiného? Povšimněte si laskavě načasování.

V neděli 27. srpna zveřejnila skupina, skrývající se pod jménem Julius Šuman, na svém ostře sledovaném twitterovém účtu další nahrávku Andreje Babiše, tu (zatím) nejhorší ze všech.  „Ty naši klekli na tu FAU Přerov. A samozřejmě, jdeme po nich,“ říká tu Babiš a dokazuje tím, že si jako ministr financí udělal z podřízené Finanční správy takřka ´zločineckou´ organizaci, která na příkaz šéfa likviduje jemu nepohodlnou konkurenci. To už je ´iné kafe´, tady „končí veškerá legrace, Česká republika se ocitá na hraně propasti,“ napsalo Forum24.cz, nejdůslednější mediální odpůrce šéfa ANO a trochu se tím i odkopalo.

Co tím myslím? Všechny dosavadní Babišovy průšvihy mají totiž svá ´ANO, ale´… Korunové dluhopisy odstartoval Kalousek coby ministr financí tenkrát, a namočili se do nich takřka všichni velcí hráči byznysu, nejen Babiš. Navíc to tehdy nebylo nelegální, ale ´jen´ neetické. Nelegální bylo Babišovo čarování s Čapím hnízdem, jenže u eurodotací podvádějí, jak to tak vypadá, asi všichni. Zdá se, že je to zařízené tak složitě, že chcete-li jich dosíci, ani nemůžete alespoň trochu nepodvádět. Navíc – to vše se odehrálo v době, kdy Babiš nebyl v politice.

´Záklek na firmu FAU´, což ve skutečnosti znamená její likvidaci pomocí státní organizace, to je něco úplně jiného. Zde se ocitáme (a víte, že nerada přeháním a straším – kdo pořád křičí ´hoří´, už mu nikdo nevěří, když hořet opravdu začne) v zemi, které vládne státem organizované násilí. I Forum24.cz je si toho vědomo, zmírnilo svou divokou rétoriku a napsalo: „Situace v České republice ještě nikdy nebyla v její novodobé historii tak vážná, jako je nyní.“ Takřka stejný obrat použila i naše komentátorka Adéla Hofmanová, která též zachází se slovy velmi obezřetně... ANO, nebyla. Podle posledního průzkumu volebního potenciálu SANEP (z tohoto týdne) má Babišovo ANO pořád vítězných 28 %, čili se zdá, že náš budoucí premiér je mafián par excellence, Al Capone by mohl závidět. A já si myslím, že to všechny vyděsilo natolik, že o tom raději nechtějí zatím ani moc přemýšlet… A do toho vletěl Bělobrádek se svým nepovedeným facebookovým fórem.

O peristaltice českého veřejného diskursu?

Nejsem zdaleka jediná, kdo si povšiml faktu, že zatímco kolem nás se hroutí zdi Jericha, my řešíme pejsky… Bohumil Kartous na Britských listech.cz si nabrousil klávesnici a napsal: „Předpokládám, že si bratr Bělobrádek svou chybu uvědomil a až do voleb se nenechá na veřejnosti vidět jinak, než obklopen chlupáči a hafany všech velikostí, tvarů a barev. Jedině tak upokojí nebývalé vášně, které vyvolal, a odvrátí možnou politickou krizi, kterou může zapříčinit vyštěkání KDU-ČSL z českého politického teritoria. Mohou lítat krávy vzduchem, zuřit jaderná válka či hladomor, hladina moře může stoupnout o metr a ze dne na den dojít ropa, pokud se ale pejskové koušou...“ Více ZDE.

Na rozdíl od pana Kartouse si nemyslím, že bychom byli tak pitomí a nevšímaví. Zima přichází, král mrtvých šikuje svou armádu (kdo neví, o čem mluvím, promiňte – jde o seriál Hry o trůny, jehož sedmá série právě skončila) a tak holt, než si to v hlavě srovnáme, přišel zavděk Bělobrádek se svým prý fórem. Což dovolilo facebookovým psáčům řádně nabrousit ostrovtip, navíc se navezl do domácích mazlíků, a na ty my si nenecháme sáhnout (mě pochopitelně nevyjímaje)…  

Alf, Benny, ultrakonzervativní katolička a Bělobrádkův vtip

Takže, pokud vám čirou náhodou uniklo, co se vlastně stalo: Lucii, která sama říká, že je konzervativní katolička, umřel pejsek a ona o tom napsala na Facebooku. Neuvěříte, co jí odpověděl šéf lidovců Bělobrádek… Pavel Bělobrádek má asi neobvyklé představy o tom, jak před volbami zapůsobit na potenciální voliče. Jak jinak si vysvětlit jeho prohlášení, že psi neumírají, ale chcípají? Touhle perlou reagoval na příspěvek publicistky Lucie, která na Facebooku dojemně popsala, jak jí zemřel pejsek.

„Dneska zemřel náš Alf, pes, ke kterému jsem nikdy nepřilnula. Naši si ho koupili, když jsme ještě měli našeho starého jezevčíka Bennyho, který se narodil dřív než já. Toho pořídili na trhu, kde ho pod košilí nosil nějaký pochybný trhovec. Prodal ho, jen tak načerno, bez papírů. Když si Beníka přivezli domů, byl dost nemocný a vypadalo to, že brzy umře. Nakonec žil dvacet let a byl neuvěřitelně odolný,“ napsala Lucie Sulovská na Facebooku.

V delším příspěvku popsala svůj vztah k Alfovi a také to, jak ji celá událost sebrala. „Poslední dobou byl Alf velmi nemocný, často brečel a já se poprvé přistihla, že jsem kvůli němu vstala z postele a šla ho ven pohladit. Včera jsem se dozvěděla, že už nevstane a dostane tedy asi injekci. Možná. Sebralo mě to nevídaně. Večer jsme ještě s bratrem u něj klečeli a bratr říkal, že je na tom líp a že možná... Ne. A protože jsem v Praze, ani tentokrát u toho nejsem. A mrzí mě to. Tak odpočívej v pokoji, můj milovaný rozmazlenče.“

Zvířata uhynou, pojdou, chcípnou?!

Bývalý veterinární inspektor a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek se ke smutné události vyjádřil po svém. „Neumřel. Umírají pouze lidé. Zvířata uhynou, pojdou, chcípnou (u nich to nemá vulgární podtext), padnou, zhasnou, jsou zabita, poražena... Dávat zvířatům lidské vlastnosti a používat u nich lidské výrazy (umírat, jídlo, jíst, kakakat atd.) je modernistické, levicové a liberální a hodí se k městské eko-etno-bio vychrtlině s korálky na krku, náušnicemi v nose, pupku a obočí, s plandající sukní (lunty) a pijící čaje z misky,“ vzkázal Lucii doslova Bělobrádek.

Jeden korálek bych vám nacpala do p…

Svým komentářem Bělobrádek rozpoutal opravdovou smršť příspěvků, skrz něž se na jeho hlavu snesla mohutná vlna kritiky. Tohle se asi opravdu nepovedlo… Ty příspěvky, ve kterých ho lidé označili za ´zlého´ nebo mu vzkazují  ´ať sám pojde´ patří ještě k těm mírnějším. „Tady ´umírají´ hlavně vaše volební preference, bych tak řekl. Nebo ´pocházejí´, cokoli si vyberete...,“ zněl například jeden z komentářů. „Chvíli jsem si myslela, že jde o fake profil. Ale není. Jako věřící se musím za Vás stydět, pane Bělobrádku, ještě že jsem vás nikdy nevolila. Jeden korálek bych Vám po takovém výlevu s chutí nacpala do pr….“ napsala uživatelka Radka Hubáčková Švindrochová.

Během několika hodin dostala celá věc politický nádech. Mezi mnohými, kteří se k Bělobrádkově reakci vyjadřovali, byl například i lídr TOP 09 Miroslav Kalousek. „Můj pes neuhynul a nechcípl. Zemřel. V přítomnosti milujících a s pomocí veterináře. Ne jatečního inspektora, který dělá politiku,“ neodpustil si Kalousek. Svůj názor napsal také redaktor MF Dnes Vojtěch Srnka. „Kdyby to Bělobrádek napsal o uprchlících, přidá mu to do voleb procento. Když je to o psech, tak o něj přijde,“ konstatoval.

Internet se baví

Nadávky a samotné Bělobrádkovo prohlášení o ´chcípajících psech´ se začalo virálně šířit po síti. Na Twitteru k tomu šéf lidovců ještě dodal, že zvířata opravdu neumírají a označil Sulovskou za ultrakonzervativní. „Ultrakonzervativní katolická bloggerka mluví o zvířeti jako o člověku. To je pointa. A zvířata opravdu neumírají. Věřte veterináři,“ napsal Pavel Bělobrádek.

Sulovská nabídla smíření

Posléze se k celé věci vrátila sama Lucie Sulovská.  „Nechala bych to být, nemám z toho virálu radost, už vůbec ne proto, že reakcí samozřejmě bude, že se pan vicepremiér pouze pokoušel ironizovat moje názory, které jsou v českém kontextu, uznávám, nezvykle konzervativní. Jsem moc ráda, že se mě tolik lidí zastalo. Když jsem šla v noci spát, bylo mi hodně smutno jednak z toho, jak se pan vicepremiér zachoval a taky z toho, že jeho příspěvek původně vyvolal hlavně pozitivní reakce a ještě působil jako magnet pro ty, kteří mi taky měli potřebu napsat, že smrt čokla nic neznamená, dá-li se vůbec nazývat smrtí,“ uvedla na svém facebookovém profilu. Později ještě dodala: „Snad něco řekne pan prezident a tím se to zaplácne.“

Ve svém rozsáhlejším příspěvku na Facebooku ve středu dopoledne ještě Sulovská celou ´kauzu´ shrnula a mimo jiné napsala: „Panu Bělobrádkovi jsem od včerejšího rána nabízela, abychom si podali ruce - přestože si nemyslím, že jsem to já, kdo by měl v takové situaci smíření nabízet, nabízela jsem ho, protože už včera ráno mi byl ten shitstorm krajně nepříjemný a bylo mi jasné, že krátká omluva by jeho vzniku alespoň částečně zamezila - reakce byla nulová, namísto toho pan Bělobrádek svůj výrok na Twitteru stále obhajuje a to i způsobem, který se mě dotýká mnohem víc než celý ten jeho původní komentář. Nevím, co je to za komunikační strategii, já bych za to PR poradce vyrazila. Nijak smrtelně se mě jeho výrok nedotkl, ale velmi se mě dotýká to, co vyvolal.“

Teda dneska na Facebooku chcípl pes :-)

Zkonstatoval ve čtvrtek na sociální síti nejeden diskutér. Publicista Miloš Čermák to shrnul: „Co je novýho na Facebooku? Ale nic, dneska tu umřel pes.“ A Jan Krucký dodal: „Aby to tady pro samýho psa nezapadlo... Je suis vychrtlina!“ Což okomentoval editor Parlamentních listů.cz Jaroslav Polanský: „Bělobrádek urazil věřící (ultrakatolička) i liberály (etnovychrtlina). Blahopřeji!“ Novinářka Alida Guzman Horváthová, kterou nelze podezřívat z omezenosti ani náhodou, připsala: „V naší rodině zvířata nechcípají, ale též umírají a dokonce je pohřbíváme, víš, Bělobrádku, ty jeden klerofašistickej vocase.“ A pěkně uzavřel Tomáš Belko: „Babička měla kozla Bělobrádka. Pošel.“

Byl to vtip pro zasvěcence, brání Bělobrádka novinář

A o co mezi zasvěcenci jde, vysvětluje novinář Petr Kamberský: „Na obranu jednoho zvěrolékaře.
To, co čtete jako velkou zprávu, „Pes neumřel ale chcíp, pravil předseda", je ve skutečnosti insider joke. Insider joke mezi konzervativci (mezi něž dotyčná autorka webového postu patří), neboť ačkoli ona veřejně prezentuje krajně konzervativní stanoviska, náhle v emoci promluvila jako „levicová aktivistka". Z toho si dělal PB legraci, to byla podstata jeho postu (útok do vlastních konzervativních řad). Kdyby takto zareagoval na úmrtí pejska Slávka Sobotky nebo kočičky Míši Marksové, tak by si držkovou zasloužil. Ale tohle je úplně jiný případ. PB udělal osudovou chybu, protože nechápe, že na fcb není žádných insiderů, a politik, potažmo předseda strany, si nemůže dovolit takovéto vtípky, protože budou použity proti němu. Takový je zákon médií, a social media se v ničem neliší, ba právě naopak. Mně osobně je sympatické že s PB obhospodařuje svůj facebookový účet sám, a že se poměrně často vyjadřuje „nepromyšleně", autenticky.“

A Bělobrádek se kaje

Na což reagoval Jan Havlíček případně: „Ok, pojďme se bavit, jak říkat smrti zvířátek. Na státem nařízenou smrt firem serme.“ Ne, Honzo, neserme. Jen máme oddechový čas. Alespoň tedy upřímně doufám.

 

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Anna Vančová, Lenka Sloupová

Vložil: Anička Vančová