Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Situace v České republice ještě nikdy nebyla tak vážná jako nyní. Na objednávku jsou likvidováni nepohodlní. Tohle je Palermo

28.08.2017
Situace v České republice ještě nikdy nebyla tak vážná jako nyní.  Na objednávku jsou likvidováni nepohodlní. Tohle je Palermo

Foto: Facebook

Popisek: Andrej Babiš podle nahrávky, zveřejněné skupinou Šuman, využívá stát k likvidaci své obchodní konkurence

KOMENTÁŘ Většina českých médií v neděli informovala o další skandální nahrávce, týkající se Andreje Babiše. Z těch, které dosud zveřejnil anonymní twitterový účet skupina Šuman, je vůbec nejzávažnější. Vyplývá z ní totiž, že v naší zemi jsou likvidovány nepohodlné firmy s pomocí finanční správy. Političtí komentátoři i část politické reprezentace jsou přesvědčení, že jde o naprostý kolaps demokracie u nás.

Podle známé investigativní novinářky Sabiny Slonkové využíval Babiš své politické funkce k likvidaci byznysové konkurence. Poslední a skutečně šokující nahrávka, která byla v neděli zveřejněna, prozrazuje, že firma FAU, která byla  protiprávně zdecimovaná s pomocí nechvalně proslulých zajišťovacích příkazů  Generální finanční správou, překážela Babišově firmě Precheza. Babiš tuto děsivou praxi na nahrávce vystihl jednou větou: „Ti naši klekli na tu FAU Přerov, takže to je v insolvenci.“ Slonková se rovněž upozorňuje na to, že lídr hnutí ANO disponoval informacemi, které vůbec neměl mít. „Je to jen pětapadesát sekund, ale odhalují víc, než by si Babiš před blížícími volbami přál,“ odhaduje Slonková na serveru Neovliní.cz.

 

Zneužití moci veřejným činitelem

Podle serveru Forum.24 jde vůbec o nejhorší nahrávku ze všech a naše země se ocitla na hraně bezpráví. „Situace v naší zemi nebyla ještě nikdy tak vážná jako nyní,“ myslí si autor komentáře Jaroslav Thraumb.  Podle  něj jsou na této nahrávce děsivé hned dva aspekty: Prvním je obsah, který ukazuje na páchání trestné činnosti osobou, jež v době pořízení nahrávky vykonávala funkci ministra financí. A tím trestným činem není nic menšího než zneužití  moci veřejným činitelem. A  druhým je způsob vyjadřování, který dokládá naprostou aroganci a příslušnost ke kriminálnímu prostředí. „Styl Babišovy rétoriky je ovšem neméně děsivý, protože obnažuje podstatu jeho osobnosti. Podobný styl vyjadřování jsme mohli slyšet už v předchozích nahrávkách, ale tady je evidentní víc než kdy dřív – nelítostná a chladnokrevná povaha, která provází jeho ochotu zničit každého, kdo mu stojí v cestě,“ píše Jaroslav Thraumb.

 

Tohle je Palermo

Tradičně opatrně však reagují  politici, kteří se ke kauzám šéfa hnutí ANO vyjadřují  s chladnokrevnou vypočítavostí. Podle místopředsedy ČSSD Jana Birkeho  je každé takové zjištění tak děsivé, že to vůbec nechce komentovat. Ministr zemědělství Marian  Jurečka z KDU-ČSL se nechal slyšet, že nahrávka ukazuje, jak si  předseda hnutí ANO představuje vládnutí. „Zítra požádám premiéra, aby byl prověřen postup FÚ i v dalších případech,“ sdělil Jurečka serveru irozhlas.cz.  Místopředseda KSČM Jiří Dolejš si myslí, že není důležité, zda jde v tomto případě o anonymní nahrávku. Nejodvážnější postoj zaujala Markéta Adamová z TOP 09: „Konečně víme, co Andrej Babiš myslel tím Palermem, o kterém pořád mluví. Tohle je Palermo a on  Capo di Tutti Capi,“ glosovala  nový Babišův skandál na svém Twiteru. Předseda ODS  připomíná, že to byl premiér Sobotka, kdo Babiše instaloval do funkce ministra financí. 

Nechci ji poslouchat...

Samotný Andrej Babiš prohlásil, že finanční správu neúkoloval, ani nezneužíval, a dokonce tvrdí, že firma FAU dluží státu obrovské peníze. Na otázku Hospodářských novin, zda je nahrávka, týkající se této kauzy autentická, odpověděl: „ Já jsem tu nahrávku neslyšel, ani ji nechci poslouchat.“ Tvrdí také, že jeho firmy nemají se společností FAU nic společného.  Z vulgární nahrávky však vyplývá něco zcela jiného. „Vlečka v mojí chemičce patří  týmto zmrdům,“ říká Babiš například na adresu společnosti FAU.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .                     

Vložil: Adéla Hofmanová