Nehrála hudba, chyběly zapálené svíčky, éterické oleje a hlavně ´bonding´. Ezo a bio matky řádí na Facebooku a v TV Nova všem zvoní v uších
glosa
29.08.2017
Foto: TV Nova
Popisek: Dokureality Malé lásky
GLOSA Pořad Malé lásky, který začala dávat Nova, je to, čemu se říká dokureality, tedy dokument, který má i atributy reality show. Jako hlavní hrdinové reality show jsou zde rodičky a jejich partneři a personál plzeňské porodnice. V prvním díle se představily první tři rodičky a jejich porody, které byly všechny vlastně naprosto nekomplikované, nikdo si na nic nestěžoval, žádná dramata se nekonala, ale českým biomatkám to stačilo, aby vytáhly do boje.
Pořad prý odráží děsivou úroveň českého porodnictví, rodí se u nás jako v kravíně a i když na konci každého příběhu byla dojatá maminka se slzičkami štěstí v očích, přesně takhle to prý zkrátka být nemá!
Na zádech se rodit nesmí
Boj se pochopitelně vede po Facebooku, kde se plamenné odpůrkyně běžných porodnic koncentrují. Odborníků na porod máme u nás opravdu hodně. Lékařskou fakultu sice nevystudovali, ale zato přesně vědí, co je pro kterou maminku dobré. Všechny porody proběhly na porodním křesle a to je podle kritiků vždy špatně! „Je to nedůstojná a neintimní poloha. Není divu, že v této poloze některým ženám slábnou kontrakce. Komu by neslábly, když má nohy rozkročené dokořán. Ve slovenské verzi pořadu s názvem Baby Boom ženám nohy k opěrkám dokonce přivazovaly,“ líčí odpůrkyně porodnic své závěry.
Rodit jedině potmě, netlačit podle pokynů lékaře
Za další, světla. Pokud totiž rodíte, nemá být prý na porodním sále vidět, dokonce jsou prý vyžadovány svíčky a éterické oleje, které budou dokreslovat atmosféru… V pořadu se ukazovala také finální fáze porodu, kdy se ženy snažily vytlačit svá miminka za pomoci lékařů a asistentek ven a pozor, i to je prý špatně: „Tělo ženy samo ví, kdy má tlačit, ale pokud je v nemocnici brána za nesvéprávnou a nemožnou… Porod patří ženě, nikoliv lékaři,“ píše další samozvaná odbornice.
Bez bondingu to prostě nejde
Další podmínka a zaklínadlo, bonding. Pokud se bojíte, že jde o nějakou SM techniku, pletete se. Jde pouze o to, že se miminko po porodu nechá maminkou pochovat: „Pokud vám miminko dají zabalené v zavinovačce a s čepičkou, nejedná se o bonding. Ten má správně probíhat tak, že máte miminko okamžitě po narození na sobě skin to skin, tedy nahaté neomyté miminko na své nahaté hrudi - a minimálně dvě hodiny. Miminko se nemá odnášet ani na pět minut, má být opravdu s matkou,“ hlásá další samozvaná odbornice. Faktické důvody, proč to tak být prostě musí, nemá. Ačkoliv jsou miminka v Plzni maminkám přikládána, i tak si najde důvod, proč je vše špatně: „Jenže jak dlouho tam miminko bylo? Je to samozřejmě televizní pořad a je sestříhaný, ale mám podezření (a vím, že to v některých porodnicích takto chodí), že se opravdu jednalo jen o pár minut bondingu.“ Další ´ezožena´ dodává: „Asi tak na pět minut a pak na váhu a změřit. Pěkně natáhnout, vystresovat a vrátit mámě housku, bez kontaktu kůže na kůži. Nikde nevidno podpora prvního přisátí, natož dotepání pupečníku.“
Kde je ta vysoká škola porodů?
Jak to tak vypadá, v České republice se někde zřejmě nachází vysoká škola porodů, kde se zájemkyně školí v tom, jak má takový perfektní porod vypadat. A porod musí být jen a pouze perfektní a musí to být dech beroucí zážitek: „U žádného porodu nehrála hudba, nebyly zapálené svíčky, éterické oleje, změna poloh během kontrakcí, masáže,“ píše jedna odbornice.
Co na tom, že se zde někdy zachraňují lidské životy, ať už miminka, nebo rodičky, což je prvořadý zájem profesionálů z nemocnice. A co na tom, že všechny maminky z pořadu byly velmi spokojené, vše dobře dopadlo a miminka prospívají. I na to mají ale drsné ochránkyně porodů jasný argument: „Zamávejte lidem miminem před očima a všichni hned budou šišlat a zapomenou na veškerá zvěrstva!“
Chudáci zdravotníci
Zdravotníků, kteří se v pořadu evidentně snažili, byli k rodičkám velmi vstřícní a milí a rozhodně jim nic nediktovali, začíná být tak divákovi až líto. Jak se asi musí každý den pracovat s tolika odsuzujícími komentáři? Naštěstí na rozdíl od samozvaných odbornic na Facebooku jde o skutečné profesionály, kteří se jednak nenechají odradit a hlavně vědí, že jejich práce má špičkové výsledky třeba v podobě naprosto minimální novorozenecké úmrtnosti, které prostě zpochybnit nelze.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Michaela Špačková