Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Doktora Mráčka měli utopit ve vesnickém kachňáku. Režisér prozradil, jak vznikaly úžasné triky, ale i moc smutný zážitek; jak přímo na place zemřel Jan Libíček

29.08.2017
Doktora Mráčka měli utopit ve vesnickém kachňáku. Režisér prozradil, jak vznikaly úžasné triky, ale i moc smutný zážitek; jak přímo na place zemřel Jan Libíček

Foto: ČT

Popisek: Jak utopit doktora Mráčka: Roli Jana Libíčka převzal Zdeněk Řehoř

Komedie Jak utopit doktora Mráčka anebo konec vodníků v Čechách patří k stokrát reprízovaným diváckým evergreenům a dodnes udivuje svými triky. Jak to, že Miloš Kopecký prchal umyvadlem, nebo jak se mohli herci pohybovat pod vodou? Režisér Václav Vorlíček poodhalil na internetové televizi Stream.cz realizaci několika triků a vrátil se také ke smutné události, skonu jednoho z herců, slavného Jana Libíčka, přímo na place…

Ačkoliv se film odehrává na Kampě, která v něm hraje důležitou roli, původní scénář Petra Markova příběh filmu přenesl do pravé české vesnice, jak uvádí pro Stream režisér Václav Vorlíček: „V původním námětu je, že je to rybník. Tam je mlýn a mlynář a ten má dceru. Já jsem ale vyrůstal v povodí Vltavy, a tak jsem měl zmáknuté všechny pražské vodníky,“ popisuje Václav Vorlíček důvody, proč se film nakonec odehrával jinde. 

Jak neutopit herce?

Film snímal zkušený kameraman Vladimír Novotný, který byl proslulý díky tomu, že za pomoci obyčejných zrcadel a optických triků dokázal hotové zázraky, a to bez pomoci počítačů a vzhledem k dnešku ve zcela primitivních podmínkách. Vladimír Novotný zemřel v roce 1997, a tak na jeho umění dnes vzpomíná režisér Václav Vorlíček.

Ten třeba připomenul, jak vznikala slavná scéna, kdy se jde doktor Mráček podívat pod vodu na sbírku hrníčků: „Herci byli snímáni přes akvárium metr na metr, které mělo tloušťku 10 cm. Vešlo se do něj o něco více než 100 litrů vody,“ říká v pořadu televize Stream. Právě voda se ale ukázala jako kámen úrazu, tedy voda, která nám teče z kohoutku. Vymyšlené to ale měl Vladimír Novotný dobře: „Voda je průhledná, přesto někdo šplouchne a na tvářích herců se objevuje to drobné zvlnění a vzniká dojem, že jsou pod vodou. Když jsme to prvně napustili pitnou vodou, tak se kameraman přes to podíval a zapnul nějaké lampy a ono to zešedlo a nebylo vidět skrz. Taková byla voda, co jsme pili z vodovodu, a tak přišel s dalším nápadem. Řekl, vylijte tu vodu a vykupte všechnu destilovanou vodu. Jenomže do té původní vody jsme mohli hodit rybičku, ale do destilované vody ji dát nemůžete,“ vypráví o peripetiích vzniku tohoto triku Václav Vorlíček. 

mracek_libicek

Jediné dochované foto Jana Libíčka ve filmu Jak utopit doktora Mráčka

Libuška se koupat nemusela

Ve filmu se hned několik herců koupe, ale třeba Libuška Šafránková byla máchání ve Vltavě ušetřená: „Vltava měla asi devět stupňů, takže jsem tam nemohl potopit herečku. Našli jsme dívku stejného vzrůstu a plavkyni, profesionální závodnici, která se nesměla dívat do kamery,“ říká Václav Vorlíček. Poradili si také u známé scény, kdy přijde o nohu Jiří Hrzán, když je mu podseknuta kosou: „Potřebovali jsme trávník, který před domem na Kampě nebyl. Rekvizitáři nechali nakopat drny, tlustou vrstvu, aby ta tráva brzy nezvadla. Položili, zalili to, pomuchlaná tráva se nadzdvihla, takže bylo co sekat,“ popsal Václav Vorlíček, jak si poradili v době, kdy ještě nebylo možné skočit si pro hustý trávník někam do hobbymarketu. 

Smrt komika přímo na place

Bohužel, ačkoliv se jedná o komedii, režisérovi se stala ta nejsmutnější událost, která může být s filmem vůbec spojená. Během natáčení přímo na place zemřel herec Jan Libíček, který hrál původně jednoho z vodníků, jeho roli pak převzal Zdeněk Řehoř: „Libíček seděl s Menšíkem, měli vést dialog. Menšík přinesl pytlík mléka a upíjel, protože den předtím někde řádil. Vždycky to vyplivl, Libíčkovi bylo toho mléka líto, tak vstal, ten pytlík mu vzal a spadl po zádech. Později jsme se dozvěděli, že měl dost těžkou cukrovku, a naprosto nedržel dietu,“ připomněl skon velkého komika Václav Vorlíček.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Michaela Špačková