Také si chcete pomazlit lvíče? A víte, že mu tím ubližujete? Uznávaný odborník vytáhl do boje proti kontaktním ZOO
28.08.2017
Foto: Instagram
Popisek: Kontaktní ZOO - ilustrační foto
Na problém soukromých zoologických zahrad, kde si můžete třeba za úplatu pochovat mládě divoké šelmy, upozornil nedávno útěk pumy ze zvěřince ve Zvoli. Pumu sice dostihli, ale brzy se ukázalo, že podmínky chovu jsou poněkud nestandardní.
Navíc mají stavby zvěřince zmizet a zařízení zaniknout. „Rád bych věřil, že konečně zmizí jeden z mnoha podniků, které chovají zvířata v neadekvátních podmínkách a snaží se na nich vydělávat. Jejich majitelé se nezastaví ani před odebíráním malých mláďat matkám, aby byla po ruce k pomazlení (à 500 Kč), nemluvě o velikosti klecí a jejich kvalitě, nemožnosti je uklízet apod.“ ozval se ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek na svém blogu.
Vydělávají na mazlení s lvíčaty
Miroslav Bobek tvrdí, že podobný ‘chov‘ dělá ze zvířat duševní mrzáky: „Máme tu člověka, který vybudoval ‘kontaktní zoo‘ a snažil se na ní vydělávat. Odchovával v ní zvířata, z nichž odebráním jejich matkám a předhozením návštěvníkům udělal sociopaty, o jejichž původu se asi nikdy nic nedozvíme (přitom může jít například o křížence různých poddruhů).“
Nakrmím si malou pumu, ale za prachy
Mazlení s mláďaty šelem lidé milují. Na Instagramu zvolského zvěřince můžeme najít spoustu fotek, jak se lidé včetně známých herců a zpěváků se lvíčaty fotí a rozněžňují se: „Lidské mládě nakrmit neumím, ale jak jde o dvacetidenní denní mládě pumy, tak to by šlo… čiči.“ Miroslav Bobek ale zděšeně volá: „Proboha, lidi, copak nevíte, že to není štěně a že mu takové zacházení ubližuje? To nevíte, že různá ta ‘terária‘ a ‘bioparky‘ si pořizují jedno lvíče za druhým jenom proto, aby z vás vytáhly peníze?“
Proti špatnému zacházení se nic nedělá
Miroslav Bobek netvrdí, že jde o problém čistě soukromých ZOO: „Neřeším tu soukromé a nesoukromé, nýbrž podmínky pro zvířata. U velkých šelem je to nejmarkantnější,“ vysvětluje ve facebookové diskusi. Na problém upozornila ostatně i Romana Albrecht Lišková, majitelka soukromé zoologické zahrady Na Hrádečku u Jindřichova Hradce: „V dnešní době není až takový problém pořídit si tygra, lva či pumu – nabídek na trhu je poměrně mnoho a díky tomu se často zvířata dostávají do nevhodných podmínek. Pokud dojde k tomu, že si dotyčný pořídí lva či tygra, ubytuje ho bez nahlášení v nevhodném zařízení, pak se dostáváme do situace, kdy krajská veterinární správa udělí pokutu a nařídí vytvoření vhodnějších podmínek či doporučí přenechání zvířat do vhodnějšího chovatelského zařízení. Dotyčný chovatel tuto informaci obdrží a srovná nápravu, nebo ji s úsměvem přehlíží a nic se neděje... Týdny, měsíce, roky... A naše úřady nic nečiní, jelikož jim to naše legislativa neumožňuje.“
Nezvyšujte si ego mazlením se šelmami
Romana Lišková uvádí důvody, proč pochybná zařízení nepodporovat: „Konkrétně lvů existuje několik poddruhů. V zajetí jsou chováni X desítek let a poddruhy se během té doby prokřížily. Proto se zoologické zahrady zapojují do záchranných programů, kdy se dbá na genetickou ‘čistotu‘ jedinců. Přirovnala bych to k chovu psů papírových a bezpapírových. Naše zařízení, které chová dva lvy bez původu, nebude tyto jedince nikdy množit, jelikož se nechceme zapojit do koloběhu prodeje mláďat do nevhodných podmínek a též do rozmnožování zvířat bez původu. Pokud budete někdy navštěvovat zařízení, kde jsou chováni například lvi a pumy, zjistěte si cíle tohoto chovu, ať víte, co vlastně finančně podporujete, jelikož v dnešní moderní době chov zvířat v tristních podmínkách či chov zvířat, cílený na pomazlení a zvýšení ega jak majitelů, tak návštěvníků.“
Kolik očí to otevře?
Tenhle názor se některým lidem, kteří si chtějí udělat pěkný výlet, pohladit si neobvyklé zvířátko a udělat si s nimi odvazové selfíčko, líbit nebude, nicméně někteří si dokážou zpětně uvědomit, že tímhle zvířatům škodí: „Díky za otevření očí. Chtěl jsem, aby se mé (téměř městské) děti dostaly do přímého kontaktu se zvířaty, a takhle jsem o kontaktních ZOO nepřemýšlel. Po přečtení tohoto blogu to přehodnotím…“ píše Miroslavu Bobkovi jeden táta od rodiny. Doufejme, že takových otevřených očí bude co nejvíc.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Michaela Špačková