Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bill Clinton se vyznal z obdivu k Václavu Havlovi: Hned od začátku jsem věděl, že z nás budou přátelé. A prozradil proč

26.08.2017
Bill Clinton se vyznal z obdivu k Václavu Havlovi: Hned od začátku jsem věděl, že z nás budou přátelé. A prozradil proč

Autor: repro/cnn.com

Popisek: Bývalý americký prezident Bill Clinton

Bývalý americký prezident Bill Clinton poskytl exkluzívní interview veřejnoprávní stanici Radiožurnál. Celé bylo věnováno jeho vzpomínkám na Václava Havla. Prozradil řadu zajímavých informací, které nejsou veřejnosti příliš známé, například o své první návštěvě Prahy. Od té doby uplynulo hodně času a na Clintonově hlase to bylo znát. Přesto si vybavil řadu vzpomínek a detailů a jeho odpovědi byly často velmi překvapivé.

Bill Clinton prozradil, že do Prahy poprvé přijel již v roce 1970. Osud Československa ho prý vždycky zajímal, mimo jiné protože při studiích na Oxfordu měl kamaráda, s nímž hrál basketbal a jeho rodiče podporovali tzv. Pražské jaro. „Vždy jsem Havla z dálky pozorně sledoval. Hned od začátku jsem věděl, že z nás budou přátelé. A věděl jsem, proč ho obdivovat,“ tvrdil. Když se ho moderátorka vzápětí zeptala, proč si myslel, že budou přátelé, vysvětloval to tím, že Havel byl uvolněnější a plný života, než si většina politiků dovolí být, a ještě dodal: „Líbil se mi, protože měl rád hudbu, líbil se mu jazz i rokenrol.“ Pak vyprávěl, jak Havlovi při návštěvě Bílého domu splnil přání, aby mu zahrál Lou Reed, protože pomohl Sametové revoluci.

Demokracie je stav mysli

Dalším důvodem, proč se Havel těšil značné Clintonově přízni a obdivu, také bylo, že Havel nebyl předvídatelný ideolog a nevěřil nikomu, kdo prosazoval nějakou ideologii: „Uvědomoval si, že demokracie je stav mysli, že je to celý systém, kdy věci děláte jistým způsobem. Že je to víc, než jen absence komunismu, a víc, než jen možnost volit. Že součástí demokracie jsou lidská práva a že ruku v ruce s pravidly většiny jdou práva menšin. A že podstatou demokracie je budovat spojenectví těch, kdo smýšlejí podobně.“ Podle něj se Václav Havel také neuvěřitelně bystře orientoval v tom, jak by měla politika fungovat.

Havel je dnes důležitější

Bývalý americký prezident si rovněž myslí, že v některých ohledech je dnes Havel důležitější, než jako hrdina znovu svobodné České republiky: „Dnes potřebujeme Havly po celém světě, lidi, kteří by žili tak jako on,“ nechal se slyšet. A dokonce jej společně s Gándhím a Mandelou zařadil mezi tři lidi, kteří osvobodili svoji zemi bez jediného výstřelu. Clintonův velmi pozitivní vztah k Václavu Havlovi bezpochyby ovlivnila i okolnost, že se na jeho stranu postavil v době, kdy v USA čelil pokusu o odvolání. „Když se mě tady ve Spojených státech pokusili zbavit úřadu, Havel sem přijel a zastal se mě. To samé udělal i Nelson Mandela, zesnulý král Saúdské Arábie Abdulláh, král Hussejn. Televize je ale v podstatě ignorovala. Americká média se snažila udělat z celé kauzy velikou věc a všichni zahraniční lídři jim říkali, to jste se museli zbláznit!“

Morální vůdce?

Místy však bylo Clintonovo okouzlení Havlem až nekritické. Třeba když tvrdil, že Havel svůj národ přesahoval a že obyčejní lidé se s ním ztotožňovali, i když byl slavný. Měl prý důvěru ulice, protože strávil roky ve vězení. Jenže takových mimořádných osobností bylo v Československu víc a řada lidí včetně jeho blízkých přátel (například Karel Kryl) z obdivu k Havlovi záhy vystřízlivěla. Připomeňme, že kriticky byl vnímán i v zahraničí. Například britský politolog John Keane zpochybnil ve své knize „Václav Havel:Politická tragedie v šesti dějstvích“ naivní pojetí Havla jako morálního vůdce. Podle jeho názoru byla morálka pro Havla jen maskou při mocenských hrách. Mimo jiné si prý obratnými intrikami dokázal zajistit dvakrát, že byl zvolen prezidentem, ačkoliv se to zpočátku jevilo jako zcela nereálné. Ale John Keane přitom vůbec nezpochybnil, že byl Václav Havel mužem, který se proslavil jako významný politik a který svět poučil o moci mocných i bezmocných mnohem víc, než většina jeho současníků.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace