Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Současná seriálová produkce: to nejhorší, co kdy v televizi bylo. Peklo pro sebemrskače

25.08.2017
Současná seriálová produkce: to nejhorší, co kdy v televizi bylo. Peklo pro sebemrskače

Foto: repro/barrandov.tv

Popisek: Záběr ze seriálu TV Barrandov Sousedé

Možná je to náhoda, možná úmysl, že se v současnosti proti sobě vysílají staré socialistické seriály z nemocničního prostředí a ty současné. Je však rozhodně ostudné, že čtyřicet let stará díla, která byla navíc poplatná socialistické éře, jsou ve všech parametrech, snad s výjimkou těch technických, mnohem kvalitnější a těší se většímu zájmu diváků, než některé premiérové projekty.

Zatímco při sledování legendární Nemocnice na kraji města nebo Sanitky, které právě reprízuje Česká televize, divákovi často naskočí díky vynikajícím hereckým výkonům husí kůže, u těch současných se leckdy zhrozí nad tím, co vidí. Týká se to například Ordinace v růžové zahradě, ubohé vizitky současné české seriálové tvorby. Je sice v tomto žánru bezkonkurenčně nejsledovanější, ale  zájem o ni stále klesá. Tento týden uvedené premiérové díly nedosáhly ani na vysněnou milionovou hranici, zatímco první řada se před lety těšila dvojnásobné pozornosti. Mnoho lidí se na ni dívá jenom z pouhé zvědavosti, jakou kravinu ještě její tvůrci vymyslí nebo které filmové hvězdy se upíšou za nemalý honorář nádeničině v každodenní fabrice.

Trapné versus zlaté

Televize Nova se navíc dopustila té chyby, že současně reprízuje dřívější díly Ordinace. Ty zdaleka neměly tak mizernou úroveň a některé dějové linky byly skutečně napínavé a také solidně zahrané. Za svoji práci se rozhodně nemusí stydět bývalá scenáristka Lucie Konečná a za svoje role většina protagonistů, například Bára Munzarová, Veronika Jeníková, Milan Bahúl, Ladislav Potměšil, Zlata Adamovská, Daniela Šinkorová, Markéta Plánková, Zdeněk Žák, apod. Navzdory tomu ale snaha Nemocnici kopírovat a vytvořit nové doktory Sovu, Štrosmajera, Blažeje, Fastovou nebo sestru Huňkovou stejně skončila nezdarem. V případě Nemocnice nebo Sanitky si lze dodnes vybavit strhující scény, mistrovsky zahrané tehdejší hereckou elitou: Milošem Kopeckým, Josefem Abrhámem, Danou Medřickou, Janou Štěpánkovou, Ivou Janžurovou nebo Jiřím Bartoškou či Jaromírem Hanzlíkem.

Peklo pro sebemrskače

Na svou podstatně méně sledovanou stanici, příznačně nazvanou Nova Gold, odsunula TV Nova reprízy i dalších zdařilejších počinů, jakými byly například seriály Místo v životě nebo Světla pasáže. Vzhledem k tomu, že se jim divácky nedařilo tak jako Ordinaci, bylo jejich natáčení záhy ukončeno. Což je vlastně dobře, protože se z nich nestaly nesnesitelné, nekonečné paskvily, z nichž se často stává jenom špatně zahraná reklama. Ale i ta dnešní Ordinace v růžové zahradě je skutečně ‘zlatá‘ ve srovnání s nejnovějšími seriály, jakými je například Modrý kód na Primě. Naprosté dno pak představuje „největší projekt“ televize Barrandov, nazvaný Sousedé. Ten jeho propagátoři nabubřele prezentují jako vztahový seriál, který u nás prý nemá obdoby. A to je skutečně pravda. Naštěstí i velmi tolerantní diváci této stanice dali jasně najevo, že tak hluboce neklesli. Kritička Mirka Spáčilová z idnes.cz dala Sousedům pouhých pět procent a hořce si posteskla, že toto peklo zosobňuje výsměch každé dovednosti. Ty, kteří jej sledují, označila za sebemrskače.

Nejhorší, co kdy v televizi bylo

Server Totalfilm.cz pak Sousedy bez milosti označil za to nejhorší, co kdy v televizi bylo. „Nechce se totiž věřit, že podobná amatérská záležitost může vzniknout na půdě plnoformátové a profesionální televize. Trapno, to je přesně ten pocit, který vás při sledování této podzimní novinky TV Barrandov obejme. A nepustí vás. Trapno vám bude za sebe, že nemůžete odtrhnout oči od obrazovky, s očekáváním ještě něčeho horšího, než toho, co se na obrazovce zrovna odehrává. Trapně vám bude za všechny lidi ze štábu i protagonisty, kteří se účastní nejhoršího profesionálního projektu v historii českých televizí vůbec,“ konstatuje Martin Staněk a barrandovským Sousedům dává nula procent.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová