Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je to s ním jako s Evisem. Doplatil na svou ztřeštěnost, žije někde na tropickém ostrově, nebo se ho snad soudruzi opravdu zbavili? Tajnosti slavných

24.08.2017
Je to s ním jako s Evisem. Doplatil na svou ztřeštěnost, žije někde na tropickém ostrově, nebo se ho snad soudruzi opravdu zbavili? Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Jiří Schelinger

VIDEO/AUDIO Mimořádný rocker náhle zmizel na vrcholu slávy, v pouhých třiceti letech, a jeho smrt zůstává dodnes zahalena tajemstvím. Není divu, že se kolem něj stále rojí konspirační teorie. Fanoušci Jiřího Schelingera raději věří, že prostě přeplaval Dunaj a užívá si kdesi na druhém konci planety. Verzí záhadné smrti je však mnohem víc.

Když někdo vyniká mimořádným talentem, většinou ani jeho životní styl nezapadá do zavedených škatulek. Platilo to i o majiteli mimořádného ‘chrapláku‘, který měl tvrdě našlápnuto na vrchol české, a možná i mezinárodní rockové scény. Doplatil zpěvák Jiří Schelinger na své bláznivé nápady a lásku k marihuaně a opravdu se utopil po jednom z divokých mejdanů ve slovenské metropoli v Dunaji, nebo je mnohem blíž pravdě některá z konspiračních teorií, které ani po více než šestatřiceti letech nepřestaly kolovat mezi fanoušky?

Holubí dům:

K muzice přes Bohnice

Narodil se 6. března 1951 v Bousově, v rodině učitele hudby, a tak není divu, že první skupinu Nothing But Nothing, ve které hrál na kytaru, založil s kamarády už na základní škole. Jeho idolem byl tenkrát Brian Jones z Roling Stones. Ve škole právě nevynikal, a tak pak nastoupil na střední odborné učiliště, instalatérem se ale nakonec stejně nestal. Ocitl se totiž ve vyšetřovací vazbě, a aby se dostal co nejdřív ven, pokusil se o demonstrační sebevraždu. Jak je zvykem, poslali ho šupem do psychiatrické léčebny v Bohnicích, hlavně ale díky tomu také získal modrou knížku, což bylo pro jeho kariéru důležité. V Praze už zůstal a po propuštění z léčebny začal pracovat jako kulisák v Divadle Jiřího Wolkera v Celetné ulici. Vydržel tam ale pouhý měsíc. Měl totiž štěstí, že ho vzal Ivo Trojan do skupiny Smaragd. Brzy se stal hvězdou číslo jedna a právě v době působení v Liberci se seznámil s první manželkou Alenou, se kterou měl dceru Andreu.

René, já a Rudolf:

Turné se Smokie

Po rozvodu začal zpívat ve skupině The Happy Five, která se zaměřovala především na bluesový repertoár. Po čase ale přijala angažmá ve Finsku, jenže bez Schelingera. Ten zůstal v luftu, a tak rád přijal nabídku Karla Šípa ze skupiny Faraon, s níž kromě barového repertoáru nahrál i několik singlů, především ale svůj legendární Holubí dům. Ani tak obrovský úspěch ho ale neudržel namístě a v roce 1973 přešel k Shut Up Františka Ringo Čecha. Současně kapela posílila i o kytarového mága Stanislava Kubeše a bubeníka Jiřiho Mamuta Stárka a brzy ji doplnil baskytarista Jan Kavale. Společně pak vyrazili na památný zájezd do Sovětského svazu, kde vzbudili senzaci společně se slavnou anglickou skupinou Smokie. Počátkem osmdesátých let se Stárek, unavený nekonečným koncertováním, přesunul do Katapultu, ani jeho odchod ale nenarušil práci na novém projektu Zemětřesení, který měl díky své tvrdosti obrovskou šanci stát se přelomovou deskou českého rocku vůbec. K jeho realizaci už ale nedošlo, protože v dubnu 1981 odjel Jiří Schelinger do Bratislavy.

Ptají se lidé:

Příliš mnoho náhod

Tenkrát v Bratislavě to prý zdaleka nebylo poprvé. Bláznivý nápad skočit z mostu prý Jiří Schelinger dostal poprvé již počátkem roku 1981 v Praze. Původně se sice zrodil v hlavě bratra jeho druhé manželky Viktora Faktora, nejspíš cestou z nějakého bujarého tahu. Vylezl tenkrát na zábradlí Karlova mostu s tím, že skočí do Vltavy, a Jiří ho následoval. K neštěstí údajně tenkrát nedošlo jen díky zpěvákově druhé ženě Jitce Poledňákové, která oba stáhla zpátky. Bláznivé nálady, často se rovnající hazardu se životem, byly nejen součástí jeho image, ale také osobnosti. Podle přátel byl jakýmsi ‘Jekylem a Hydem‘, mužem dvou tváří, který rád týral sám sebe a neustále si musel něco dokazovat. Okolnosti, které Schelingerově smrti předcházely, rozebral před časem pro server neviditelnypes.cz spisovatel Ivo Fencl. Podle něj se v únoru 1981 Jiří seznámil po koncertu v pražském Klicperově divadle se slovenským párem, který zřejmě sehrál v jeho tragické smrti důležitou roli. Představili se jako produkční a pozvali ho na natáčení Televizního klubu mladých do Bratislavy. Jel tam sám, protože k tomu kapelu nepotřeboval, stačil jen playback ke Svobodově hitu Což takhle dát si špenát. Otázkou je, zda by tuto cestu přežil, kdyby s ním do Bratislavy odjela i jeho žena Jitka. Jenže tu údajně sklátila chřipka. Byl pátek, a tak ji zpěvák jen ještě odvezl k samoobsluze na nákup, domluvili se, že spolu v pondělí půjdou na oběd, a vyrazil.

Šípková růženka:

Kde se vzal skokan?

V Bratislavě se ubytoval v hotelu Děvín, domů se prý chtěl vrátit v neděli 13. dubna 1981. Jenže se mu u auta vysypala spojka. Tehdy o víkendech žádné servisy nefungovaly, a tak se rozhodl počkat do pondělí, aby mohl nechat auto opravit. A vyrazil na večeři do restaurace U Františkánů se dvěma známými, za nimiž dorazily ještě dvě dívky. Vzápětí se ale vynořil na scénu klíčový pár, který postupně elegantně vyšachoval z Jirkovy společnosti předchozí čtveřici. Jakmile později vyšli z restaurace, kde se vzal, tu se vzal, přidal se k nim Marian Husák, který pracoval ve Slovnaftu, ale hlavně byl známý coby ‘skokan do Dunaje‘. Později se spekulovalo, že to vlastně byl najatý vrah, jehož úkolem bylo Schelingera, posilněného vínem a nějakým tím jointem, vyhecovat. Všichni tři ho pak údajně dostali společnými silami až ke Starému mostu přes Dunaj a k rozhodnutí, že by si měl skočit, aby prokázal svou ‘mužnost‘. Mezitím se ke skupině připojil ještě pátý muž, jehož totožnost nebyla nikdy odhalena. Bezpečnost prý po něm ani nikdy nepátrala, přestože se mohlo jednat o klíčového svědka. Každopádně Schelinger skočil a podle oficiálních zpráv údajně totéž udělal i Husák. Mobilní telefony tenkrát ještě neexistovaly, a tak se pak trojice snažila zastavovat policejní auta.

Znám tisíc důvodů:

Špatná zpráva si dávala načas

Teprve zhruba po třech hodinách si policie vyžádala spolupráci pohraničníků, kteří pak během pár minut našli Husáka ve vodě u bóje. Zvláštní je, že nikdy nebyl oficiálně vyslechnut. Slovenská produkční pak nejspíš volala Františku Ringo Čechovi, protože zprávu o tragédii věděl jako první a již v pondělí ráno volal do redakce měsíčníku Melodie. To zpěvákova manželka Jitka se o ní dozvěděla až odpoledne, poté co jí v televizní produkci řekli, že má kontaktovat policii. Ta teprve informovala zpěvákova bratra Milana, který ji řekl otci, a společně pak vyrazili za maminkou. Všichni ale nepřestávali věřit v zázrak. Teprve 7. května vyplavila řeka na Žitný ostrov u Šamorína tělo, v místech, o němž se traduje, že se v něm vynoří všechno. U osady Bodíky, kde se od Dunaje odděluje slepé rameno, ho objevili rybáři. Na to, že mělo strávit ve vodě měsíc, prý bylo v překvapivě dobrém stavu, přesto rodina nebyla nikdy k přímé identifikaci vyzvána. „Jitce ukázali jen jedinou fotografii s profilem Schelingerovy hlavy, spočívající bočně na zemi. Skrz igelit viděla i zip lewisek, lem ponožky se vzorkem, špinavý kus trika, část slipů se značkou a… Snad dostala i pramínek vlasů, odstřižený zezadu z krku, kde je měl trochu tmavší a vlnitější,“ uvádí Fencl. Úděsné snímky však před ní kriminalisté raději zakryli svými těly, a tak je otázkou, jestli vůbec něco viděla.

Jsem prý blázen jen…:

Klukovina, nebo likvidace?

Otázkou, která nebyla nikdy zodpovězena, zůstává, proč po švagrově tragickém skoku začal Jitčin bratr Viktor Faktor spekulovat o emigraci. A proč se Jiří vůbec nechal de facto neznámými lidmi tak snadno vyhecovat k činu, který ho nejspíš opravdu připravil o život. Šlo jen o souhru náhod, nebo se jednalo o důkladně promyšlenou akci s cílem populárního rockera zlikvidovat? S odstupem času se jeví jako mnohem pravděpodobnější první varianta. Jiří byl sice jako neřízená střela, nicméně jeho problémy nebyly podle Františka Ringo Čecha tak závažné, aby musely skončit sebevraždou. Nejspíš tedy jen přecenil síly, jako již mnohokrát předtím, jenže tentokrát se mu to stalo osudným. „První, na co jsem vzpomněl, když mi o tom skoku řekli v hotelu Děvín, kde Jirka tři dni před námi bydlel, bylo, že kdyby tam byl Franta Čech, tak by k tomu nikdy nedošlo,“ prohlásil později někdejší člen Schelingerovy kapely Olda Říha a dodal: „Nebyl tam a v Bratislavě se projevilo, jak byl Jirka na Frantovi závislý. Ringo by mu dal místo skoku pár facek a Jirka mohl žít. Neštěstí se stalo proto, že byl najednou svým pánem, a nedokázal se s tím vyrovnat.“

 

Božoňka2

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

QRcode

Vložil: Adina Janovská