Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bránou pro japonské firmy na evropský trh se po Brexitu podle ministerstva průmyslu může stát Česko

23.08.2017
Bránou pro japonské firmy na evropský trh se po Brexitu podle ministerstva průmyslu může stát Česko

Autor: Ministerstvo průmyslu a obchodu

Popisek: Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček a jeho japonský protějšek Hirošige Seko

Vystoupení Velké Británie z Evropské unie by podle ministerstva průmyslu mohlo pro českou ekonomiku otevřít příležitost v oblasti dalšího upevňování česko-japonských obchodních vztahů. Po Brexitu by se totiž pomyslnou branou pro japonské firmy a investice na trh Evropské unie mohlo podle jeho názoru stát právě Česko.

Hlavními oblastmi spolupráce by podle resortu ministra Jiřího Havlíčka (ČSSD) měly v budoucnu být energetika a průmysl 4.0. Šance si ale česká strana slibuje i od sektoru potravinářství, a vzhledem ke stárnoucí japonské populaci cítí příležitost i ve zdravotnictví.

Jednou z hlavních priorit pro česko-japonskou obchodní spolupráci má být podle ministerstva průmyslu oblast nazývaná průmysl 4.0, tedy výroba spojená s vysokým stupněm automatizace a digitalizace. Spolupráce by se měla výrazně dotýkat sektoru internetu věcí, tedy konceptu, kdy spolu plejáda rozličných výrobků navzájem komunikuje prostřednictvím internetu, přičemž jejich chování usměrňuje umělá inteligence.

Priority ve spolupráci Česka s Japonskem resort průmyslu a obchodu sepsal v tiskové zprávě shrnující pondělní setkání ministra průmyslu Jiřího Havlíčka s jeho japonským protějškem Hirošigem Sekou. Setkání navazovalo na Česko-japonské hospodářské fórum, které se uskutečnilo v Tokiu koncem června. Oba ministři se během schůzky bavili například i o spolupráci v oblasti jaderné energetiky, ve které je podle ministerstva Japonsko pro Českou republiku významným partnerem.  

Český export do Japonska se zvyšuje každoročně

Objem obchodní bilance ČR s Japonskem je sice podle ministerstva dlouhodobě pasivní. Nicméně český export se každým rokem zvyšuje, a jak, ukazují statistiky, za posledních šest let se více než zdvojnásobil. Ministerstvo nyní věří, že by další příležitost k rozvoji obchodních vztahů s Japonskem mohl Česku přihrát i Brexit. V minulosti totiž řada japonských investic mířila do Velké Británie. Po jejím odchodu z Evropské unie se tak podle resortu průmyslu a obchodu otevírá příležitost pro to, aby se významnější branou pro vstup japonských podnikatelů a firem na trh Evropské unie stala právě Česká republika.  

„Potenciál spolupráce s Japonskem je značný,“ uvedlo ministerstvo průmyslu. Perspektivní jsou podle něj i další obory, jako například obranný, letecký či sklářský průmysl. Velkou šanci má podle české strany například i průmysl potravinářský, jelikož ostrovní Japonsko zůstává největším dovozcem potravin. Šance spatřuje Havlíčkův resort ale i ve zdravotnictví, a to vzhledem k tamní stárnoucí populaci.

Setkání české a japonské delegace

Setkání české a japonské delegace

„Japonsko představuje pro Českou republiku jednoho z nejdůležitějších asijských obchodních partnerů, v současnosti je jedním z největších investorů v ČR a objem těchto investic se i nadále zvyšuje,“ uvedl na konto česko-japonské obchodní spolupráce ministr Jiří Havlíček. „V České republice působí více než 250 japonských společností, které vytvořily nová pracovní místa v řádech desítek tisíc,“ upřesnil Havlíček, podle jehož dat je Japonsko aktuálně v Česku, pokud jde o úroveň zahraničních investic s vysokou přidanou hodnotou, na druhém místě hned za Německem. 

Význam japonských investic v Česku na Česko-japonském hospodářském fóru v Tokiu ocenil koncem června i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ty dosáhly celkové částky 3,7 miliardy dolarů a vytvořily 47 tisíc pracovních míst. Už během své návštěvy Japonska Sobotka možné posílení obchodních vztahů v souvislosti s Brexitem zmínil. Česko by se podle něj mohlo stát ještě „významnější branou, pokud jde o vstup japonských podnikatelů a firem na společný trh Evropské unie“. Právě v Tokiu česká a japonská strana podepsaly společné prohlášení Svazu průmyslu České republiky a Iniciativy robotické revoluce Japonska týkající se internetu věcí. Hlavním cílem usnesení je implementace průmyslu 4.0 ve firmách a spolupráce na vládní úrovni.

Komerční tisková zpráva

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace