Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sodoma-Gomora, tenhle kluk byl fakt k sežrání. Modrooký blonďáček měl obrovské ambice, jenže mu je spláchla velká voda. Tajnosti slavných

23.08.2017
Sodoma-Gomora, tenhle kluk byl fakt k sežrání. Modrooký blonďáček měl obrovské ambice, jenže mu je spláchla velká voda. Tajnosti slavných

Foto: repro/Supraphon

Popisek: Viktor Sodoma

VIDEO/AUDIO Sice má už sedm křížků na krku, nadšené fanynky se ale na něj lepí stejně jako zamlada. Ve Zlatých šedesátých zazářil jako jeden z průkopníků českého rock’n’rollu a big beatu, do paměti se ale zapsal hlavně jako interpret chytlavých popěvků v doprovodu skupiny Shut Up. Docela ho to prý štve. A nejen to.

Příjmení mu osud nadělil po městě z biblické knihy Genesis, které se podle Tóry rozkládalo v nížině řeky Jordán a podle křesťanské i muslimské tradice je symbolem zatvrzelého hříchu a pádu. Podle Božího soudu pak bylo zničeno ohněm a sírou kvůli svým hříchům. V případě známého zpěváka Viktora Sodomy sice k tak velkým hříchům ani následné katastrofě nedošlo, přesto si i na něj osud dost tvrdě došlápl.

Black is Black:

Studovat v Praze nesměl

Narodil se 5. července 1945 na pražském Žižkově a měl velké štěstí. Tatínek František Viktor Sodoma ho totiž moudře nasměroval v souladu s Viktorovým talentem i přáním, což nebývá bohužel obvyklé. Koneckonců právě takové štěstí v životě měl i on, protože se celý život mohl věnovat tomu, co opravdu uměl a měl rád. I když byl především uznávaný výtvarník, zabrousil v polovině padesátých let do hudební branže, a to hodně razantně. S manželkou Vlastou a skupinou Akord-club přivedli do populárního klubu Reduta na Národní třídě rock’n’roll a s legendárním textařem, basistou a zpěvákem Jiřím Suchým doslova převálcovali tehdejší intelektuální Prahu. Na podzim roku 1959 měl Viktor přejít na střední školu, kvůli ‘pokaňkanému‘ kádrovému posudku ale neměl v hlavním městě šanci na přijetí, a tak ho rodiče moudře přesunuli na keramickou školu do Bechyně. Což významně přispělo k jeho dalšímu životnímu nasměrování, protože se tam setkal s podobně kádrově postiženými spolužáky, jako byl trampská legenda Miki Ryvola, který ho učil hrát na kytaru, či písničkář Karel Kryl.

Vysoká hra:

Narukoval k Šimkovi

S Krylem, který byl o rok výš, se pak sice rozešli, protože Karel nastoupil jako mistr do keramické továrny v Teplicích a Viktor se po maturitě vrátil do Prahy. Krátce po zkoušce z dospělosti ho ale otec ještě stihl přihlásit do tehdy populární televizní soutěže Hledáme nové talenty. Konkurence ve finále byla tvrdá, o vítězství bojoval mimo jiné s Hanou Zagorovou či Martou Kubišovou. „Skončil jsem druhý za Helenou Vondráčkovou, což rozhodlo o mém dalším osudu,“ říkával později Sodoma. „Pomohlo mi to k angažmá u tehdy předního orchestru Zdeňka Bartáka, který obhospodařoval velmi populární odpolední čaje v Lucerně a na Slovanském ostrově,“ prozradil před časem v rozhovoru pro server roztoky.com. Pak sice musel narukovat, na tuto chvíli už prý ale čekal Miloslav Šimek, který si ho vyhlédl a okamžitě angažoval ve svém vojenském souboru VOJ, který sídlil v pražské Ruzyni. Po roce sice Šimek odešel do civilu, soubor ale existoval dál. Viktor kromě toho stihl i zpívat se skupinou Mefisto Karla Svobody, se kterou se sešel při natáčení filmu Pavla Juráčka Každý mladý muž. Zahrál si v něm po boku budoucích hvězd Jaromíra Hanzlíka, Pavla Landovského, Heleny Růžičkové, Václava Havla…

Parní stroj:

V jiném světě

Najednou se ocitl úplně v jiném prostředí. Po vojně začal vystupovat s Petrem Novákem a legendární skupinou Flamengo, po pouhém čtvrtroce ale přijal nabídku, která se neodmítá – od skupiny Matadors, která představovala v šedesátých letech absolutní vrchol české rockové scény. S 'matadory' natočil slavné album, a pak už přišel srpen 1968… „Kapela odjela na angažmá v muzikálu Hair do Německa, po počátečním vzdoru spěla společenská atmosféra od skepse k letargii. Sotva jsme se nadechli ke svobodě, už se přes nás převalila vlna beznaděje, ústící do masové vlny emigrace. Ta se ovšem nevyhnula ani muzikantským kruhům... Na konci roku 1968 nikdo nevěděl, co bude, kdo se vrátí, koho už nikdy neuvidíme, jak to bude s hraním…“ zavzpomínal Viktor. Kam dál?

Tygr z Indie:

Velké stěhování

Až do prosince 1968 jezdil s Apollobeatem Jana Spáleného, vyhrál s ním i slavný II. Beatový festival, přesto měl pocit, že to muzikantsky není pro něj to pravé ořechové. V té době vznikal nový projekt Sodoma@Gomorra, v čele s úspěšným kapelníkem Václavem Zahradníkem, s Hanou Zagorovou a Jiřím Štědroněm. Zahradník mu nabídl větší prostor a v následujících třech letech s ním Sodoma projezdil celou republiku. V roce 1972 přešel k Františku Ringo Čechovi s vidinou, že se u známého rockera bude hrát bigbít. Jenže… „Franta už měl asi dost chudoby a začal hrát něco jako dechovku na kytary. Což o to, úspěch to mělo, ale samozřejmě to nebyl šálek mého čaje. Bylo to vlastně absurdní. Odzpíval jsem tisíce rockových písní, ale díky televizi ode mne lidé znají jenom Parní stroj a Papouška Kakadu. Ach jo...“ povzdychl si v rozhovoru. V roce 1975 mu konečně Miloslav Šimek nabídl angažmá v Semaforu a díky němu se také Viktor o rok později přestěhoval do Roztok u Prahy.

Papoušek Kakadu:

V hledáčku StB

Stejně jako většina veřejně známých osobností neunikl ani on pozornosti Státní bezpečnosti. V roce 1979 odešel ze Semaforu, jeho žena Eva se totiž rozhodla založit profesionální taneční skupinu a připravit zájezdový program pro zahraniční publikum, v němž by Viktor zpíval svůj repertoár v angličtině. Poprvé vyjeli na západ na čtyři měsíce v roce 1980, domů si přivezli starší auto a bylo zle. Nepomohlo mu ani potvrzení, že ojetinu za osm marek zaplatila jeho sestřenice, která v SRN žila. „Nikdo mě nebral vážně. Jenom křik o zákazu výjezdu a činnosti, kriminále a podobných věcech...“ Stál před velmi těžkým rozhodnutím, protože zodpovídal za obživu a budoucnost celého souboru. A pak kde se vzal, tu se vzal – kamarád z vojny, kytarista Petr Porkert, kterému kdysi dokonce šel na svatbě za svědka. Coby úředník Pragokoncertu přivedl kolegu, s nímž si pak měl Sodoma po každém zahraničním koncertu ‘popovídat‘. „Psát něco písemně jsem naštěstí odmítl. To se v podstatě opakovalo i v roce 1986, kdy nám emigrovaly dvě členky souboru… Nechápal jsem, že někoho může zajímat, například že v Bari byla zima, v Neapoli sluníčko a v Římě lilo. Nechápu dodnes, k čemu jim to bylo...“ dodal s tím, že ho to sice nectí, nikdy ale nikomu neublížil.

Haló, děťátko:

Hrál jako o život

Po listopadu 1989 se sice hrálo téměř na každém rohu, jenže zadarmo, a z něčeho se žít musí. A tak se s Evou rozhodli, že začnou podnikat. Koupili v Roztokách u Prahy penzion, později i výčep a začali žít úplně jinak. Po nekonečném ježdění po světě si také potřebovali konečně trochu psychicky odpočinout od stresů a zpočátku prý Viktorovi zpívání ani nechybělo. Jenže zasáhl tvrdý osud a jejich sny v roce 2002 doslova spláchla během povodní velká voda. Podnikání tím definitivně vzalo zasvé, protože ještě zdaleka neměli splacený úvěr, který si vzali na rekonstrukci objektu a rozjezd firmy. Až v roce 1995 se mu ozval kytarista Petr ‘Pete‘ Kaplan, když obnovil skupinu Mefisto, a Sodoma s nimi pak zpíval až do Kaplanovy smrti v roce 2007. Současně hostoval u Cadillacu Petra Sedláčka. „Dneska se hlavně věnuju skupině George & Beatovens, kterou jsme s Karlem Kahovcem zdědili po Petru Novákovi. A to je paráda,“ dodal zpěvák, který se navzdory sedmi křížkům na krku stále může chlubit bujnou kšticí a fanynky se na něj lepí stejně jako zamlada.

 

Božoňka2

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská