Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejhůř je na tom podle mě Divokej Bill, to nemůžu poslouchat! Koho ještě legendární rocker nemůže vystát? A proč je píseň Únos podle něj skvělá?

23.08.2017
Nejhůř je na tom podle mě Divokej Bill, to nemůžu poslouchat! Koho ještě legendární rocker nemůže vystát? A proč je píseň Únos podle něj skvělá?

Foto: ČT

Popisek: Petr Janda

Petr Janda je ten, kdo má zavedené přízvisko rocker. Dnes je mu ale pětasedmdesát a je hrdým otcem malých holčiček, který s nimi dokonce začal zpívat a vzorně se o ně stará. S tím, že je mu líto, že mu předtím výchova dětí poněkud protekla mezi prsty, proč si nemyslí, že je skladba Únos politický škvár, nebo že je podle něj úroveň dnešních textů ubohá, se svěřil v rozhovoru pro Instinkt.

Stát se kousek před sedmdesátkou otcem není právě snadné. Mnozí otcové ve věku dědečků přiznávají, že na malé děti nemají náladu a že péči o ně přenechají s díky své mladé ženě. Ne tak Petr Janda, který má se svou o čtyřicet let mladší manželkou Alicí dvě malé dcerky Rozálii a Anežku: „První potomky jsem si neužil, prostřední dceru jakžtakž, teď jsem v tom osm let ponořen naplno,“ libuje si v rozhovoru. I své malé holky vede k hudbě, říkají si Souseďanka a hrají po okolí. „Starší umí už z not docela pěkně na piano, mladší na mandolínu. Naučil jsem ji dva akordy. V místní hospodě hrajeme každý čtvrtek rock’n‘roll, blues, ale i Adele,“ dme se otcovskou pýchou.

Poprvé chtěl před mikrofonem umřít

Zplodil také dceru Elišku ze vztahu s televizní reportérkou Martinou Jandovou, s první manželkou Janou, která zemřela před lety na rakovinu a která s ním musela mít kvůli jeho četným záletům svatou trpělivost, pak dceru Martu a syna Petra, i ten bohužel v roce 2001 skonal na zhoubnou nemoc. Dcera Marta jde v jeho šlépějích a stejně jako on prý musela na začátku kariéry překonávat obrovskou trému: „Vyprávěla, že když poprvé zpívala před mikrofonem, chtěla umřít. To máme společné. Vzpomínám, že poprvé jsem byl od mikrofonu tak daleko, že mě nemohl sejmout ani ten nejlepší mikrák,“ směje se po letech.

Klidně to zabalíme, hlavně že je svoboda

Kromě vystupování s dcerkami hraje s legendárním Olympicem, který měl po revoluci namále. Petr Janda však tvrdí, že mu nevadilo, že o dříve tak populární kapelu najednou nebyl zájem. Kapelu by tehdy klidně zabalil, hlavně že se dočkal vytoužené svobody. To se ale nestalo a Olympic jede dál, dokonce boduje v anketě popularity Český Slavík. Ve hraní před revolucí a nyní vidí jeden zajímavý rozdíl: „V osmdesátých letech se navíc nehrálo o víkendech, to byli všichni na chatách a chalupách, nikdo nechtěl na koncert. Za totáče se nehrálo v létě a o víkendech, teď se hraje hlavně v létě a o víkendech.“ A letošní festivalovou sezónu si s Olympicem patřičně užívá, jezdí po festivalech Hrady, ale také vlastní turné.

Únos je skvělá píseň

Na koncertech hrají i své pověstné hitovky, bez nich by to nešlo. K nim patří i kontroverzní Únos, který je považován za ideologicky motivovaný a poplatný době, což Janda rázně odmítá. „Únos je skvělá píseň, která byla neprávem odsouzena jako angažovaná. Není to tak. První text nenapsal Zdeněk Rytíř, přišel k tomu později. Ta debata nemá východisko… Kdybyste se mě zeptali na píseň Mám chuť žít, pak ano, to jsem napsal jako úlitbu režimu k třicátému výročí osvobození republiky,“ přiznává v rozhovoru. Ačkoliv si písně Únos, která zazněla prvně na Festivalu politické písně v roce 1973, cení, na koncertech ji nehraje. Nechce jitřit staré rány…

Divokýho Billa nemůže poslouchat

Petr Janda si také všímá úrovně českých textů, které mají podle něj klesající kvalitu. Je prý chybou, že profese textaře jako takového už vlastně neexistuje, textuje, kdo může, a na výsledku je to znát. „Jsou to převážně lidé, kteří se k tomu dostali jako slepí k houslím. Vsadím se, že nečetli jedinou básničku! Přestala se dodržovat pravidla češtiny, což mi vadí. Slova se lámou vejpůl, rýmy nejsou rýmy,“ postěžoval si a nebál se ukázat prstem na kapelu, jejíž texty mu vadí nejvíc. „Nejhůř je na tom podle mě Divokej Bill, to nemůžu poslouchat. Myšlenky mají skvělý, ale to zpracování? Čeština je přízvučná na první slabiku, ne na druhou – jak mluvím, tak zpívám. Novou desku Davida Kollera textovala Slovenka, a to je taky šílené!“ strefil se pro změnu do mladé slovenské básnířky Mirky Ábelové.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Michaela Špačková