Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Šéf komunistů přiznal, že srpnová okupace těžce poškodila komunistické hnutí u nás i ve světě. Mohou se po volbách vrátit na výsluní?

23.08.2017
Šéf komunistů přiznal, že srpnová okupace těžce poškodila komunistické hnutí u nás i ve světě. Mohou se po volbách vrátit na výsluní?

Autor: Hans Štembera

Popisek: Předseda KSČM Vojtěch Filip

Tento týden si Česká republika připomněla již 49. výročí srpnové okupace. Z množství rozhovorů a nových dokumentů vyplývá, že tato tragická událost našich dějin ještě zdaleka není uzavřená. Vyrovnat se s ní musí i členové Komunistické strany Čech a Moravy. Její šéf Vojtěch Filip přiznal, že tehdejší vedení komunistické strany vážnost situace podcenilo, a tak došlo k událostem, které těžce poškodily komunistické hnutí u nás i ve světě.

Čeští komunisté se kvůli srpnovým událostem ocitli v nemilosti a jsou již celých sedmadvacet let v opozici. To, že však úplně neztratila strana svůj vliv, potvrzuje skutečnost, že se jí v některých krajích a městech podařilo proniknout do koaličních seskupení. Příkladem je Karlovarský kraj, kde donedávna vládla společně s ČSSD. Ostatně Vojtěch Filip se chlubí tím, že díky stále slušné podpoře má jeho strana 29 poslanců v parlamentu, 18 starostek a starostů a 46 krajských zastupitelů. V posledních parlamentních volbách jí dalo hlas 14,6 procenta  voličů. A podle volebních preferencí je reálné, že podobného výsledku dosáhne i tentokrát.

Návrat na výsluní?

Nyní však mají komunisté velkou šanci vrátit se na výsluní. Stále častěji se hovoří o tom, že by KSČM mohla, pokud opět výrazně uspěje v parlamentních volbách, vytvořit koalici s hnutím ANO, případně SPD Tomio Okamury. Ostatním stranám se totiž do koalice s těmito stranami příliš nechce. Komunisté si proto od podzimních parlamentních voleb hodně slibují. Jejich hlavním mottem je Spravedlnost, mír a bezpečí. A hlasy chtějí získat s pomocí slibů, na něž může veřejnost dost slyšet. Jde o zvýšení platů, valorizaci důchodů, revizi církevních restitucí, nepromlčitelnost privatizačních podvodů a odsouzení tunelářů. Chtějí také prosadit, aby se zastavilo rozprodávání majetku do zahraničí a aby byly vodní zdroje navráceny zpět do rukou státu.

Lithium si ukrást nedáme

Ostatně otázce vlastnictví státního majetku, především nerostného bohatství, se KSČM věnuje dlouhodobě. Nedávno například zveřejnila razantní stanovisko, nazvané Nejen lithium si už ukrást nedáme! V něm konstatuje, že nerostné bohatství ČR je naším majetkem, a přesto je už řadu let obětí tunelování, korupce a různých spekulantů. Podle KSČM to dostalo do vážných problémů regiony, jimž zužitkování domácích surovin zaručovalo stabilní rozvoj. „Poškozuje to ekonomiku celé země a odčerpává značné prostředky z daní nás všech. U lithia to dopustit nesmíme,“ varuje KSČM a připomíná, že naše zdroje patří k největším na světě a České republice nabízejí unikátní šanci vytvořit špičková průmyslová odvětví na vlastní surovinové bázi. Díky tomu by se Česko mohlo stát suverénním hráčem na vyspělých světových trzích, inkasujícím vysokou přidanou hodnotu, a desetitisícům lidí zajistit důstojné uplatnění za mzdu, jakou jim prý zahraniční kapitál nedá.

Až po volbách!

Zatímco pravicové strany odmítají, že by mohly po volbách vytvořit koalici s ANO, především kvůli kontroverzní postavě Andreji Babišovi, Filip striktně neodmítá, že by KSČM mohla podpořit případnou menšinovou vládu ANO. „Zásadně rozhodnutí o těchto věcech děláme až po volbách. Otázka je skutečně spekulativní,“ uvedl v rozhovoru pro server. info.cz. Vyhnul se i přímé odpovědi na otázku, zda KSČ bude mít vlastního kandidáta na funkci prezidenta, s tím, že o postupu v prezidentské volbě bude jednat začátkem září vedení KSČM a on nemůže předjímat stanovisko kolektivních orgánů. Podobně reagoval i na otázku info.cz, zda by se mohl stát prezidentským kandidátem Vladimír Remek. Nicméně již nyní je evidentní, že se KSČM stane po volbách jedním z hlavních hráčů.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace