Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Šéf komunistů přiznal, že srpnová okupace těžce poškodila komunistické hnutí u nás i ve světě. Mohou se po volbách vrátit na výsluní?

23.08.2017
Šéf komunistů přiznal, že srpnová okupace těžce poškodila komunistické hnutí u nás i ve světě. Mohou se po volbách vrátit na výsluní?

Foto: Hans Štembera

Popisek: Předseda KSČM Vojtěch Filip

Tento týden si Česká republika připomněla již 49. výročí srpnové okupace. Z množství rozhovorů a nových dokumentů vyplývá, že tato tragická událost našich dějin ještě zdaleka není uzavřená. Vyrovnat se s ní musí i členové Komunistické strany Čech a Moravy. Její šéf Vojtěch Filip přiznal, že tehdejší vedení komunistické strany vážnost situace podcenilo, a tak došlo k událostem, které těžce poškodily komunistické hnutí u nás i ve světě.

Čeští komunisté se kvůli srpnovým událostem ocitli v nemilosti a jsou již celých sedmadvacet let v opozici. To, že však úplně neztratila strana svůj vliv, potvrzuje skutečnost, že se jí v některých krajích a městech podařilo proniknout do koaličních seskupení. Příkladem je Karlovarský kraj, kde donedávna vládla společně s ČSSD. Ostatně Vojtěch Filip se chlubí tím, že díky stále slušné podpoře má jeho strana 29 poslanců v parlamentu, 18 starostek a starostů a 46 krajských zastupitelů. V posledních parlamentních volbách jí dalo hlas 14,6 procenta  voličů. A podle volebních preferencí je reálné, že podobného výsledku dosáhne i tentokrát.

Návrat na výsluní?

Nyní však mají komunisté velkou šanci vrátit se na výsluní. Stále častěji se hovoří o tom, že by KSČM mohla, pokud opět výrazně uspěje v parlamentních volbách, vytvořit koalici s hnutím ANO, případně SPD Tomio Okamury. Ostatním stranám se totiž do koalice s těmito stranami příliš nechce. Komunisté si proto od podzimních parlamentních voleb hodně slibují. Jejich hlavním mottem je Spravedlnost, mír a bezpečí. A hlasy chtějí získat s pomocí slibů, na něž může veřejnost dost slyšet. Jde o zvýšení platů, valorizaci důchodů, revizi církevních restitucí, nepromlčitelnost privatizačních podvodů a odsouzení tunelářů. Chtějí také prosadit, aby se zastavilo rozprodávání majetku do zahraničí a aby byly vodní zdroje navráceny zpět do rukou státu.

Lithium si ukrást nedáme

Ostatně otázce vlastnictví státního majetku, především nerostného bohatství, se KSČM věnuje dlouhodobě. Nedávno například zveřejnila razantní stanovisko, nazvané Nejen lithium si už ukrást nedáme! V něm konstatuje, že nerostné bohatství ČR je naším majetkem, a přesto je už řadu let obětí tunelování, korupce a různých spekulantů. Podle KSČM to dostalo do vážných problémů regiony, jimž zužitkování domácích surovin zaručovalo stabilní rozvoj. „Poškozuje to ekonomiku celé země a odčerpává značné prostředky z daní nás všech. U lithia to dopustit nesmíme,“ varuje KSČM a připomíná, že naše zdroje patří k největším na světě a České republice nabízejí unikátní šanci vytvořit špičková průmyslová odvětví na vlastní surovinové bázi. Díky tomu by se Česko mohlo stát suverénním hráčem na vyspělých světových trzích, inkasujícím vysokou přidanou hodnotu, a desetitisícům lidí zajistit důstojné uplatnění za mzdu, jakou jim prý zahraniční kapitál nedá.

Až po volbách!

Zatímco pravicové strany odmítají, že by mohly po volbách vytvořit koalici s ANO, především kvůli kontroverzní postavě Andreji Babišovi, Filip striktně neodmítá, že by KSČM mohla podpořit případnou menšinovou vládu ANO. „Zásadně rozhodnutí o těchto věcech děláme až po volbách. Otázka je skutečně spekulativní,“ uvedl v rozhovoru pro server. info.cz. Vyhnul se i přímé odpovědi na otázku, zda KSČ bude mít vlastního kandidáta na funkci prezidenta, s tím, že o postupu v prezidentské volbě bude jednat začátkem září vedení KSČM a on nemůže předjímat stanovisko kolektivních orgánů. Podobně reagoval i na otázku info.cz, zda by se mohl stát prezidentským kandidátem Vladimír Remek. Nicméně již nyní je evidentní, že se KSČM stane po volbách jedním z hlavních hráčů.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová