Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Knihovna na Letné od Kaplického prý bude, říká Eliška Kaplicky. A budeme také odstraňovat nevhodná umělecká díla…

22.08.2017
Knihovna na Letné od Kaplického prý bude, říká Eliška Kaplicky. A budeme také odstraňovat nevhodná umělecká díla…

Foto: Facebook

Popisek: Eliška Kaplicky s Andrejem Babišem

Eliška Kaplicky Fuchsová je dnes pražskou zastupitelkou a mimo jiné členkou výboru pro kulturu a památkovou péči. V rozhovoru pro DVTV jasně tvrdí, že knihovna Jana Kaplického na Letné vyroste, neboť na to dozrál čas. Už díky spojenectví s Andrejem Babišem jí to můžeme věřit.

Boj Elišky Kaplicky o knihovnu na Letné za ta léta nepolevil, naopak. Právě teď prý dozrála doba, aby se knihovna konečně postavila: „Doba se neustále mění a změnila se i politická garnitura. Lidé, co byli ostře proti politicky i osobně, už ani nevíme, kde jsou. Knihovna žije dál, nadace dělá výstavy, vydáváme publikace, touha po projektu stále je,“ řekla přesvědčivě Eliška, která sedí na pražském magistrátu za hnutí ANO, Daniele Drtinové na Letné, kde by měla knihovna také vzniknout. Ostatně Andrej Babiš se pro vznik knihovny vyjádřil zcela vstřícně: „Že Kaplického knihovna nebyla postavena, je jeden z největších hříchů Bémovy éry v oblasti rozvoje města. Kdyby se povedlo postavit knihovnu (dejme tomu i s mírnými korekcemi), bylo by to vítězství kulturního ducha nad politickou zbabělostí a nekulturností éry ODS, konkrétně Pavla Béma v Praze. Moji podporu to má, samozřejmě. A klidně na stejném místě!“

Mezinárodní ostuda?

Podle Elišky Kaplicky jde málem o mezinárodní ostudu, že knihovna nevznikla: „Zahraniční odborníci se drží za hlavu a ptají se, proč jsme ji nepostavili,“ upozorňuje. To, že je autor návrhu Jan Kaplický už mnoho let po smrti, prý nehraje roli: „Kaplického odkaz žije dál. Architekti jsou na to zvyklí, není to první projekt, co by vznikl posmrtně.“ Ačkoliv se často tvrdí, že se moderní architektura brzo okouká a že rychle stárne, Eliška Kaplicky tento názor nesdílí: „Ten projekt je neustále moderní, vyvolává emoce a nekomfort. Spousta dalších projektů byla komplikovaná v prosazení na začátku, vždyť námluvy jsou to nejkrásnější. Tady ta stavba stát má, není důvod, proč bychom neměli mít novou národní knihovnu,“ říká zcela jasně.

Projekt může Praha získat zdarma, stát musí jen na Letné

Eliška Kaplicky věří, že projektu se skutečně blýská na lepší časy, už kvůli podpoře z míst nejvyšších, od očekávaného vítěze voleb Andreje Babiše: „Mluvili jsme o tom, když mě oslovil, abych kandidovala na Prahu. A teď se zvolil nový ředitel knihovny, pan Kocanda, který s tím vystartoval,“ líčí nadšeně. Celý projekt by měl podle ní na Prahu přejít zdarma, jako dar hlavnímu městu. Projekt knihovny je zatím ve fázi zrodu, byl rozpracován jen pro architektonickou soutěž, takže je možné, že dozná určitých změn, nicméně s jednou podmínkou: „Jediný neakceptovatelný kompromis je místo. Jinde stát nemůže,“ prohlásila Kaplicky. Z toho, že knihovna nestojí, viní ODS a Pavla Béma: „Korupce byla v dobách éry ODS a byl to jediný důvod, proč se knihovna nepostavila. Bém mohl za to, jestli se pozemek na národní knihovnu dal nebo nedal. Nikdy nebylo vysvětleno, proč se projektu zbavili.“

Tyhle sochy musí zmizet

Eliška Kaplicky je nyní sama političkou, nechtěla být už jen objektem, se kterým někdo manipuloval: „Za těch deset let jsem byla vždy zneužita, teď jsem vstoupila do politiky osobně. Praha potřebuje postavit nádhernou novou stavbu, která bude sloužit kultuře. Nepostavilo se nic, jen Národní technická knihovna. V 21. století jsme se neposunuli dál.“ Coby zastupitelka plánuje v Praze řadu změn. Jednou z nich je třeba databáze památek v majetku města a Dopravních podniků: „Zjistíme, která umělecká díla jsou v majetku města a Dopravních podniků a zdali se tyto subjekty o ně starají. Třeba keramická kašna na Vltavské, největší keramické dílo té doby, je nefunkční od povodní a smrdí. Když zafinancujete opravu, změní to i lidi v tom místě. Nebudou se chovat tak jako teď,“ naráží na bezdomovce, kteří se na Vltavské pohybují. Mnohé památky, sochy a pomníky nemají podle ní v Praze co dělat, protože jejich umělecký přínos je nulový. Konkrétně se třeba jedná o okřídleného lva na Klárově nebo o sochu Franze Schuberta na HAMU: „Praha je zavalena nekvalitním uměním, od roku 1989 zde umění strádá. Rozhodování je v rukou úředníků a politiků a tak to vypadá. Chtěli bychom evidenci veškerých děl v Praze. To je nelegálně na místech, co akceptovala dar, tak by se mělo odstranit.“ Jak se bude ovšem dohadovat se starosty jednotlivých městských částí o tom, že sochy musí zmizet, to už neříká.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Michaela Špačková