Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Knihovna na Letné od Kaplického prý bude, říká Eliška Kaplicky. A budeme také odstraňovat nevhodná umělecká díla…

22.08.2017
Knihovna na Letné od Kaplického prý bude, říká Eliška Kaplicky. A budeme také odstraňovat nevhodná umělecká díla…

Autor: Facebook

Popisek: Eliška Kaplicky s Andrejem Babišem

Eliška Kaplicky Fuchsová je dnes pražskou zastupitelkou a mimo jiné členkou výboru pro kulturu a památkovou péči. V rozhovoru pro DVTV jasně tvrdí, že knihovna Jana Kaplického na Letné vyroste, neboť na to dozrál čas. Už díky spojenectví s Andrejem Babišem jí to můžeme věřit.

Boj Elišky Kaplicky o knihovnu na Letné za ta léta nepolevil, naopak. Právě teď prý dozrála doba, aby se knihovna konečně postavila: „Doba se neustále mění a změnila se i politická garnitura. Lidé, co byli ostře proti politicky i osobně, už ani nevíme, kde jsou. Knihovna žije dál, nadace dělá výstavy, vydáváme publikace, touha po projektu stále je,“ řekla přesvědčivě Eliška, která sedí na pražském magistrátu za hnutí ANO, Daniele Drtinové na Letné, kde by měla knihovna také vzniknout. Ostatně Andrej Babiš se pro vznik knihovny vyjádřil zcela vstřícně: „Že Kaplického knihovna nebyla postavena, je jeden z největších hříchů Bémovy éry v oblasti rozvoje města. Kdyby se povedlo postavit knihovnu (dejme tomu i s mírnými korekcemi), bylo by to vítězství kulturního ducha nad politickou zbabělostí a nekulturností éry ODS, konkrétně Pavla Béma v Praze. Moji podporu to má, samozřejmě. A klidně na stejném místě!“

Mezinárodní ostuda?

Podle Elišky Kaplicky jde málem o mezinárodní ostudu, že knihovna nevznikla: „Zahraniční odborníci se drží za hlavu a ptají se, proč jsme ji nepostavili,“ upozorňuje. To, že je autor návrhu Jan Kaplický už mnoho let po smrti, prý nehraje roli: „Kaplického odkaz žije dál. Architekti jsou na to zvyklí, není to první projekt, co by vznikl posmrtně.“ Ačkoliv se často tvrdí, že se moderní architektura brzo okouká a že rychle stárne, Eliška Kaplicky tento názor nesdílí: „Ten projekt je neustále moderní, vyvolává emoce a nekomfort. Spousta dalších projektů byla komplikovaná v prosazení na začátku, vždyť námluvy jsou to nejkrásnější. Tady ta stavba stát má, není důvod, proč bychom neměli mít novou národní knihovnu,“ říká zcela jasně.

Projekt může Praha získat zdarma, stát musí jen na Letné

Eliška Kaplicky věří, že projektu se skutečně blýská na lepší časy, už kvůli podpoře z míst nejvyšších, od očekávaného vítěze voleb Andreje Babiše: „Mluvili jsme o tom, když mě oslovil, abych kandidovala na Prahu. A teď se zvolil nový ředitel knihovny, pan Kocanda, který s tím vystartoval,“ líčí nadšeně. Celý projekt by měl podle ní na Prahu přejít zdarma, jako dar hlavnímu městu. Projekt knihovny je zatím ve fázi zrodu, byl rozpracován jen pro architektonickou soutěž, takže je možné, že dozná určitých změn, nicméně s jednou podmínkou: „Jediný neakceptovatelný kompromis je místo. Jinde stát nemůže,“ prohlásila Kaplicky. Z toho, že knihovna nestojí, viní ODS a Pavla Béma: „Korupce byla v dobách éry ODS a byl to jediný důvod, proč se knihovna nepostavila. Bém mohl za to, jestli se pozemek na národní knihovnu dal nebo nedal. Nikdy nebylo vysvětleno, proč se projektu zbavili.“

Tyhle sochy musí zmizet

Eliška Kaplicky je nyní sama političkou, nechtěla být už jen objektem, se kterým někdo manipuloval: „Za těch deset let jsem byla vždy zneužita, teď jsem vstoupila do politiky osobně. Praha potřebuje postavit nádhernou novou stavbu, která bude sloužit kultuře. Nepostavilo se nic, jen Národní technická knihovna. V 21. století jsme se neposunuli dál.“ Coby zastupitelka plánuje v Praze řadu změn. Jednou z nich je třeba databáze památek v majetku města a Dopravních podniků: „Zjistíme, která umělecká díla jsou v majetku města a Dopravních podniků a zdali se tyto subjekty o ně starají. Třeba keramická kašna na Vltavské, největší keramické dílo té doby, je nefunkční od povodní a smrdí. Když zafinancujete opravu, změní to i lidi v tom místě. Nebudou se chovat tak jako teď,“ naráží na bezdomovce, kteří se na Vltavské pohybují. Mnohé památky, sochy a pomníky nemají podle ní v Praze co dělat, protože jejich umělecký přínos je nulový. Konkrétně se třeba jedná o okřídleného lva na Klárově nebo o sochu Franze Schuberta na HAMU: „Praha je zavalena nekvalitním uměním, od roku 1989 zde umění strádá. Rozhodování je v rukou úředníků a politiků a tak to vypadá. Chtěli bychom evidenci veškerých děl v Praze. To je nelegálně na místech, co akceptovala dar, tak by se mělo odstranit.“ Jak se bude ovšem dohadovat se starosty jednotlivých městských částí o tom, že sochy musí zmizet, to už neříká.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace