Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Další skandál v kauze Babišova Čapího hnízda: Ministr spravedlnosti Pelikán prohlásil, co si o tom myslí, a pak vzal rychle zpátečku

22.08.2017
Další skandál v kauze Babišova Čapího hnízda: Ministr spravedlnosti Pelikán prohlásil, co si o tom myslí, a pak vzal rychle zpátečku

Foto: Hans Štembera

Popisek: Ministr spravedlnosti Robert Pelikán

Kauza vyšetřování podnikatelských aktivit bývalého ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše se rozrůstá do skandálu, který se týká nejen Babiše samotného, ale také české policie a justice. Obratný Babiš se snaží veřejnost přesvědčit, že je vše předem připraveným komplotem, a jeho názory oddaně podporují jeho straničtí kolegové. Učinil tak i ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který poskytl rozhovor týdeníku Respekt. Když si uvědomil, že udělal vážnou chybu, snažil se redakci přesvědčit, aby rozhovor nezveřejnila.

Celý případ popisuje šéfredaktor Respektu Erik Tabery. V článku, nazvaném Rozhovor, který ne (měl) vyjít, prozradil, co následovalo poté, co redakce položila ministrovi několik otázek. Ten si nakonec nepřál, aby redakce rozhovor s ním zveřejnila, a zdůvodnil to slovy: „Vyslovuji v něm svoje osobní názory, za nimiž si sice stojím, jsem ale zároveň přesvědčen, že bych je ve své současné roli veřejně prohlašovat neměl.“ Snažil se dokonce argumentovat tím, že pokud rozhovor vyjde, půjde o porušení autorského zákona. Podle něj není možné, aby byl publikován bez jeho souhlasu.

Novinář se ptá, politik odpovídá

Jenže Tabery dospěl k názoru, že rozhovor vydá, a i on to vysvětlil: „Důvod, proč jsem se přes tuto námitku rozhodl interview uveřejnit, je jednoduchý. Všichni politici mají nárok na stejný přístup – novinář se ptá, politik odpovídá. Je jen na něm, co říká, nemáme žádné donucovací prostředky. Pokud bychom začali politikům nabízet, že když se jim něco nepovede, tak to nevydáme, změníme se v jejich spolupracovníky. A těmi opravdu nejsme a nechceme být.“ Je přitom zajímavé, že na první otázku, týkající se kauzy Čapí hnízdo, Pelikán odpověděl, že se k podstatě té kauzy nechce vyjadřovat. Vzápětí ale uvedl: „Nechci, aby to vypadalo, že se snažím ty procesy nějak ovlivnit. Ale to, co říct mohu, je, že každý, kdo alespoň zdálky viděl, jak se vyšetřují takovéhle věci, tak mu musí být zcela zřejmé, že jediným možným důvodem pro žádost o vydání, podanou několik týdnů před volbami, může být ovlivnění těchto voleb. V tom má Andrej Babiš nepochybně pravdu.“

Do vlastního hnízda

Z reakce Roberta Pelikána je zřejmé, že si teprve posléze uvědomil, co svým názorem veřejnosti vlastně sdělil. Například že je členem vlády, umožňující, aby v naší zemi ovlivňovala volby policie. A především, že si nadělal do vlastního hnízda. Kauza Čapí hnízdo je totiž pod dozorem státního zastupitelství, jehož činnost spadá do jeho rezortu ministerstva spravedlnosti. Byla to právě nejvyšší státní zástupkyně Lenka Bradáčová, kdo prohlásil, že při vyšetřování kauzy Čapí hnízdo neodhalila žádné významné pochybení. Zároveň připustila, že jde nepochybně o věc rozsáhlou, a především že postup řízení zpomaluje procesní neochota k součinnosti ze stran některých privátních subjektů. Právě proto vyšetřovatelé několikrát požádali o prodloužení lhůty. Kdyby nebylo vyšetřování těmito „privátními subjekty“, tedy samotnými aktéry kauzy Čapí hnízdo, zpomalováno, mohla policie žádost o vydání Babiše a Faltýnka, podat již dávno.

Ztracené dokumenty

Je rovněž velmi důležité připomenout, že se klíčové dokumenty, týkající se kauzy Čapí hnízdo, ztratily. Šlo především o důkazy, komu vlastně farma patřila. „Auditorský tým v rámci emailové komunikace žádal dne 21. 3. 2016 o doložení podkladů pro auditní činnost, a to zejména: kopie ‘listiny přítomných’ vypracované v souladu s článkem II stanov a ‘prohlášení předsedajícího o účasti akcionářů na valné hromadě’ v souvislosti s valnými hromadami společnosti Farma Čapí hnízdo, a. s., konanými v období let 2008-2010, kopie plných mocí pro zástupce akcionářů k účasti na valných hromadách společnosti Farma Čapí hnízdo, a. s., konanými v období let 2008-2010. Auditovaná osoba uvádí, že listiny přítomných a plné moci se jí nepodařilo dohledat,” píše se v auditní zprávě, kterou získala redakce deníku neovlivní.cz.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová