Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Není nad českého ševce! Svět to pochopil díky Baťovi, nyní leží u nohou dalšímu mistrovi. A to z něj doma chtěli mít diplomata

21.08.2017
Není nad českého ševce! Svět to pochopil díky Baťovi, nyní leží u nohou dalšímu mistrovi. A to z něj doma chtěli mít diplomata

Foto: bb-media.cz

Popisek: Světoznámý návrhář obuvi Manolo Blahnik na pražské Kampě

Do Prahy zavítal božský Manolo Blahnik, který zde otevřel na Kampě výstavu Art of Shoes, zasvěcenou všem ‘botoholikům‘. Je zajímavé, že Manolo sám tvrdí, že módu nemá rád, tedy spíš módní trendy. Přesto vypadal opravdu dobře, v lila obleku se zajímavou bílou košilí s rozhalenkou, pochopitelně doplněné trendy obuví z vlastní dílny, jak jinak.

Nejznámější návrhář obuvi na světě má české kořeny, je to totiž z poloviny Čech! Jeho tatínek utekl z Československa před nacisty: „Byl ze staré rakousko-uherské školy, ročník 1910, tak pro nás chtěl klasické vzdělání. Jelikož jsme bydleli na ostrově La Palma, měli jsme domácí učitele. A jedna z nich, tu jsem měl hrozně rád, také trvala na tom, ať se po řečtině učím česky. Přesto mluvím zcela minimálně, ale docela rozumím,“ přiznal své české kořeny pro Blesk. Bohužel tatínek, který měl nedaleko Kampy lékárnu, se do Prahy mohl vrátit až po Sametové revoluci, doba komunismu mu nebyla nakloněna. Právě proto Manolo komunismus tolik odsuzuje.

Navrhl boty Praha, ale i Preciosa

K českému původu hlásí velmi často, ostatně stvořil hned několik modelů, které nesou jména českých měst: „Teď jsem vyrobil jen jeden pár, ale v minulosti jsem navrhl několik dalších modelů, pojmenovaných po českých městech. Praha, Brno, Plzeň… Další boty, které jsem navrhl speciálně pro firmu Preciosa, se v mnohém odlišují. Jsou ovlivněny křišťálovými lustry, ale i Španělskem, proto jsou zdobené pompony a saténem,“ prozradil v rozhovoru pro Českou televizi.

Blahnikovy slavné lodičky byly na gala večeři v pražském hotelu four Seasons vydraženy za 150 000 korun. A byl o ně takový zájem, že se mistr rozhodl věnovat ještě další dva páry, které budou ušity budoucím majitelkám na míru.

Blahnikovy ikonické lodičky byly na gala večeři v pražském hotelu Four Seasons vydraženy za 150 000 korun. A byl o ně takový zájem, že se mistr během aukce rozhodl věnovat ještě další dva páry, které budou ušity budoucím majitelkám na míru.

Diplomatem se nestal

Manolova maminka byla Španělka, rodina žila na Kanárských ostrovech ve městě Santa Cruz de Palma. Muselo jít o velkou dámu, která se oblékala velmi ráda a i na ostrovech sledovala módní časopisy, které si od ní půjčoval i Manolo. Rodiče z něj chtěli mít diplomata, a tak ho poslali studovat do Švýcarska, leč nepovedlo se. Manolo se vrhl na navrhování bot, nejprve těch pánských, což nebylo dobré rozhodnutí. „Začal jsem pánskými botami, ale nešly vůbec na odbyt. Nebyl o ně zájem. Teď se doba změnila. Tehdy byli muži formální a já navrhoval bláznivé modely, kombinoval jsem šokující růžovou se sytě zelenou, kromě popových hvězd je nikdo nekupoval, tak jsem se soustředil na ženy,“ svěřil se. Za zlomový okamžik ve své kariéře považuje rok 1972, kdy vytvořil kolekci bot k módní přehlídce: „Největší úspěch byly boty, které jsem udělal v roce 1972 pro návrháře Ossieho Clarka, ty měly velký vliv na moji kariéru,“ přiznal.

Proslavil ho Sex ve městě

Na Manola měly obrovský vliv silné ženy z branže: „Třeba módní návrhářka Anna Piaggi z Milána, objevila mě. A dobře mi radila také Diana Vreeland, šéfredaktorka amerického Vogue. Byla to výsada, potkávat tak silné ženy!“ nestydí se prohlásit Manolo. Obří popularitu mu pak dopřál úspěšný televizní seriál Sex ve městě, v němž kromě čtveřice protagonistek hrají hlavní úlohu právě i jeho boty. Díky tomu se s nimi seznámil celý svět. Podle Manola šlo ale o náhodou, rozhodně nikoli o ‘tlačenku‘ jeho PR oddělení. „Sex ve městě se prostě stal, já jsem to sám nevyhledával. Candace Bushnell, scenáristka pořadu, byla blázen do mých bot, stejně tak Sarah Jessica Parker nebo Patricia Field, kostýmní návrhářka. Byla to náhoda, já o to nežádal,“ vysvětlil. Ikonický model Mary Janes, lodičky s přezkou přes nárt, které se v seriálu proslavily, se prý stále prodávají, dokonce ještě víc, než během vysílání seriálu.

Manolo Blahnik se spisovatelkou Bárou Nesvadbovou,l která slavnostní večeři uspořádala

Manolo Blahnik se spisovatelkou Bárou Nesvadbovou, která slavnostní večeři uspořádala

Vzpomínka na otce

Za svůj život Manolo stvořil na 25 000 až 30 000 párů bot, v současné době vzniká jejich digitální archiv. Dodnes prý rád kontroluje celý proces vzniku, od začátku až do konce: „Nejraději trávím čas v továrně se všemi těmi, kdo dělají střihy a stehují. Vidět celý proces od nakreslení návrhu po hotový produkt je vzrušující!“ Výstava na pražské Kampě k nám doputovala na počátku svého putování, doposud se kolekce více než svou stovek slavných bot představila pouze ve dvou světových metropolích. A Manolo sám prý rozhodl, že bude vystavovat právě zde: „Je to i jakási vzpomínka na otce. Před sebou vidím Vltavu a vedle toho moje boty. Je to pro mě neobyčejný zážitek,“ dodal. Pokud nemáte v kapse zhruba pět stovek dolarů, abyste si některý z modelů slavného návrháře mohli dopřát, a chcete se alespoň pokochat pohledem, máte čas do 12. listopadu, kdy výstava v pražském Muzeu Kampa skončí.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Michaela Špačková

Tagy
Blahnik,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace