Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Přijdou i lidi, kteří už nad kinem zlomili hůl, doufá nejúspěšnější český režisér. A vypráví o sporech s tatínkem, dávno minulých, ale i…

18.08.2017
Přijdou i lidi, kteří už nad kinem zlomili hůl, doufá nejúspěšnější český režisér. A vypráví o sporech s tatínkem, dávno minulých, ale i…

Foto: Facebook filmu

Popisek: Režisér Jan Svěrák, tvůrce filmu Po strništi bos

Po třech letech se vrací s novým filmem náš nejúspěšnější aktivní režisér, Oscarem ověnčený Jan Svěrák. Na filmu Po strništi bos, který měl včera premiéru v kinech, opět spolupracoval se svým tatínkem, Zdeňkem Svěrákem, se kterým se mu pracuje stále lépe a už se nemusí snažit dokazovat, že tatínkovi stačí, jak prohlásil v rozhovoru pro MF Dnes. A na jejich společné tvorbě je to znát.

Jako dobře promazaný stroj funguje spolupráce otce a syna Svěrákových: „U Obecné školy jsem o řemesle nevěděl vůbec nic, jen jsem ji pokorně natočil. U Kolji už mi narostl hřebínek, takže jsme se přeli, ale zpravidla jsem ustoupil. Táta říkal: Věř mi, mám zkušenost z divadla, tady se budou lidi smát, a měl pravdu. Až Tmavomodrý svět už nechával na mně, to byl jiný žánr, taky v něm sám nehrál. A od té doby máme harmonii, já už si nemusím dokazovat, že tátovi stačím, a pochopil jsem, v čem mu mohu věřit,“ uvedl v rozhovoru pro Dnes. 

Zdeněk Svěrák coby dodavatel textu

Zdeněk Svěrák napsal scénáře k mnoha jiným, velmi úspěšným filmům. Spolupracoval jak s Jiřím Menzelem, tak s kolegou z Cimrmana Ladislavem Smoljakem. S Janem Svěrákem je prý ale spolupráce mnohem hlubší: „Jiří Menzel i Ladislav Smoljak brali tátu čistě jako dodavatele textu: Ty jen napiš scénář, my už to uděláme. Strašně tím trpěl, třeba když ani neznal Smoljakovo obsazení,“ uvedl v rozhovoru pro Dnes Jan Svěrák.

Černé a šedé vlasy v kině vedle sebe

Nový film Po strništi bos je prequel filmu Obecná škola, tedy mu předchází a líčí dětství osmiletého Edy na malém městě. Jan Svěrák vyprávěl v Deníku s odzbrojující upřímností o tom, že se obával, aby nešlo o dva podobné filmy: „Bál jsem se té podobnosti, abychom nenatočili něco, co už jsme jednou udělali, abychom se neopakovali. Ale už během natáčení jsme zjistili, je to jiný film. S Obecnou školou má společného jen humor a určitou nostalgii. Je to film o dětství, ale je hlavně pro dospělé, kteří si chtějí na dětství vzpomenout,“ uvedl v Deníku. Ostatně prý doufá, že i na tenhle film vezmou děti své rodiče, stejně jako na jiný jeho hit, Vratné lahve: „Tenkrát v kině seděly černé vlasy a šedé vlasy vedle sebe. Čili snad zas přijdou i lidi, kteří už nad kinem zlomili hůl,“ sdělil Jan Svěrák Mirce Spáčilové v MF Dnes. 

S dětmi pracuji rád

Do filmu obsadil Jan Svěrák mnoho dětí, včetně hlavního hrdiny, chlapce Edy, což je předobraz jeho otce, kterého hraje Alois Grec: „Ten chlapeček má zvláštní charisma. Dokážete se do něj vcítit a přes něj se dívat na svět. Obličej mu žije a vy máte pocit, že si něco neustále myslí,“ prozradil v Deníku. Děti dále štáb nabíral v dramatických kroužcích, casting proběhl také ve slavonické škole. Režisér pro Kinobox potvrdil, že s malými herci si spolupráci užívá, i když není právě snadná: „Rád pracuji s dětmi. Při troše štěstí dokáží dát filmu velkou opravdovost, protože ještě nemají herecké manýry a situace často skutečně prožívají. Největší problém bývá uhlídat děti, které stojí poprvé před kamerou, aby se nedívaly do objektivu. Když jsou ve scéně čtyři najednou, tak můžete vzít jed na to, že to některé z nich  nevydrží. První dny to vypadalo, že film proto nikdy nedokončíme. Ale stačilo vydržet. Po týdnu si na kameru naši herci zvykli a po dvou týdnech se už i sami režírovali.“ 

Laskavý, možná i výchovný film

Film má dopředu nakročeno k tomu, že se stane hitovkou, mezi desítkou nejnavštěvovanějších českých filmů od 90. let má Jan Svěrák tři své filmy. Film byl zatím uveden v předpremiéře ve Slavonicích, kde také vznikal, a ve filmové databázi CSFD.cz doposud získal 76%, což je hodně dobrý výsledek. Hodnocení se zatím nese přesně tak, jak bychom u „svěrákovského“ filmu očekávali: „Laskavý, možná i výchovný film, propletený milým humorem.“ Diváci si všímají také toho, že jde o film trochu černobílý, proto ale mají dobré vysvětlení: „Vtipný, hřejivý, ale tyhle přívlastky všichni dobře znáte. Jenže Eda je hlavní hrdina a je to malý chlapec, takže osobně bych byl s výčitkami podobného typu opatrný. Na události se totiž díváme jeho očima, takže jednorozměrnost postav, nebo spíše figurek, je svým způsobem opodstatněná. Co je ale důležité, je Svěrákovic schopnost napsat skutečně vtipné scénky a dialogy,“ píše další hodnotitel na CSFD.cz, který měl doposud možnost film shlédnout. Jak to tak vypadá, mají se fanoušci dua Svěráků nač těšit. Tahle dvojice je zřejmě stále ve formě a funguje spolehlivě.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Michaela Špačková