To se vám obrátí kudla v kapse. Chudí dotují bohaté: Evropské dotace fungují doslova perverzně. Miliardy pro Babiše nebo na žvýkačky
komentář
17.08.2017
Foto: ČT / repro
Popisek: Společnost Agrofert je v Česku bezkonkurenčně největší příjemce dotací
KOMENTÁŘ Týdeník ECHO nedávno zveřejnil šokující analýzu Lenky Zlámalové, upozorňující na to, jak dokázal zdegenerovat dotační systém v Evropské unii. Stručně jej lze charakterizovat slovy, že chudí dotují bohaté. Zatímco se v poslední době dvoří především o dotacích pro Andreje Babiše, zcela zvrácený dotační systém se týká mnoha jiných velkých firem.
Nicméně, vraťme se Andreji Babišovi. Na jeho příkladu lze tento absurdní systém předvést nejlépe. Podle analýzy ECHO Babiš jenom loni zkasíroval na všemožných dotacích 1,533 miliardy korun, přičemž na daních zaplatil 1,505 miliard korun. Výsledná bilance? 28 milionů korun v neprospěch státu, respektive daňových poplatníků. Je přitom paradoxem, že původním smyslem přidělování dotací, v jehož rámci se v EU přerozděluje neuvěřitelných 150 miliard eur, bylo smazání rozdílu v životní úrovni mezi bohatými a chudými regiony Evropy. Tohoto cíle se však nikdy nedosáhlo a stal se pravý opak. Hlavními příjemci jsou bohaté firmy, které žádné dotace nepotřebují. S jejich pomocí často získají více, než zaplatí na daních.
Miliardy pro Babiše i pro žvýkačky
Z další analýzy, tentokrát Ondřeje Svobodného ze Strany svobodných občanů, která prosazuje zrušení evropských dotací, vyplývá, že v období 2007- 2013 byl největším čerpatelem dotací skutečně Agrofert Andreje Babiše, který již získal celkem 4,3 miliardy korun. V pořadí druhý magnát, Tomáš Chrenek, pak získal pro Třinecké železárny 2,3 miliardy. Následují Jan Světlík a monopolní dodavatel vody, francouzská firma Veolia. Ta zdaleka není jedinou zahraniční firmou, jež u nás dotace čerpá. Ze zcela zvráceného dotačního systému si mnoha miliony polepšily nadnárodní koncerny Coca-Cola, Heineken, Wrigley či Nestlé. A jak vyplývá z informací Ministerstva pro místní rozvoj, totéž se stane v období 2014 - 2020. Nejvíce opět dostanou čeští miliardáři a silné firmy.
Dotace EU - symbol korupce
Strana svobodných občanů také upozorňuje na mediální masáž, jíž je v souvislosti s dotacemi podrobena veřejnost. Stěžuje si, že je nám pořád předkládáno, jak na dotačním systému EU vyděláváme, ale již se mlčí o tom, na co byly tyto peníze vynaloženy a v jakých kapsách nakonec skončily. „Evropské dotace se staly synonymem rozkrádání, korupce, plýtvání, klientelismu, získávání neospravedlnitelných výhod na trhu. A je to jen zčásti vina lidí, kteří se v prostředí dotací pohybují: jakýkoliv systém dotací z tzv. veřejných rozpočtů totiž automaticky generuje míru korupce přímo úměrnou velikosti balíku peněz, s nimiž se operuje, a také vzdálenosti od jeho zdroje. Abstraktní „evropský rozpočet“ či „evropské peníze“, které nepatří nikomu a zároveň patří všem, nabízejí bezpočet temných zákoutí, v nichž se mohou dobývači renty pohodlně ukrývat a budovat si své pozice – a získat nakonec i ty nejvyšší. Třeba i ministerská křesla, jako definitivní nástroj, jak si dosažené pozice pojistit,“ konstatuje Luboš Zálom ze Strany svobodných občanů.
Rozhledny, VIP farmy a penziony
Ten zároveň připomíná, na jak kontroverzní projekty byly evropské dotace vyplýtvány: „Například na rozhledny v údolích, hektary solárních elektráren, cyklostezky odnikud nikam, soukromé architektonické podivnosti, farmu Bolka Polívky, bezpočet nikým nenavštěvovaných penzionů, či noční kluby atd. Je přesvědčen, že spíše než nástroj, jak zvyšovat blahobyt občanů, jsou evropské dotace prostředkem postupného pošlapávání naší sebeúcty a samostatnosti. „Bruselská politická aristokracie se pokouší si nás všechny koupit – za peníze, s nimiž nemá žádné morální právo disponovat. Jsou to peníze německých, francouzských, španělských, britských a dalších daňových poplatníků. Jim byly ukradeny státem – nám nepatří. To si musíme uvědomit – nechceme-li být pouhými nesamostatnými kořistníky, ochotnými poníženě se plazit před bruselskými mocipány,“ upozorňuje Luboš Zálom.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Adéla Hofmanová