Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zajímavý předvolební souboj - lídři stran versus kapitán Exner. A do toho Piráti. Už si pro ně jedou vězňobusem

komentář 16.08.2017
Zajímavý předvolební  souboj - lídři stran versus kapitán Exner. A do toho Piráti. Už si pro ně jedou vězňobusem

Foto: TV Prima

Popisek: Herec Michal Dlouhý alias Kapitán Exner

KOMENTÁŘ V českých městech už se naplno rozjela předvolební kampaň. Čím větší město, tím je masívnější. A zajímavější. Tak například v Praze konkuruje obrovským billboardům s lídry některých stran, třeba lidovcem Pavlem Bělobrádkem nebo šéfem Starostů a nezávislých Janem Farským, reklamní poutač na nový seriál televize Prima Kapitán Exner. Zatímco totiž billboardy stran nabízí stále stejné tváře nebo nudné fráze, reklamní poutače na Kapitána Exnera opravdu nelze minout bez povšimnutí.

Tím spíše, že  fešáckého kriminalistu Michala Dlouhého doplňuje atraktivní zrzka, herečka Vica Kerekes. To, že je nová kriminálka očekávána s velkým zájmem, ovlivňuje především fakt, že detektivní romány s kapitánem Exnerem se u nás staly vůbec nejčtenějšími v tomto žánru. A filmy, natočené podle nich, se dodnes také těší značné popularitě. Patří k nim například Poklad byzantského kupce nebo Smrt talentovaného ševce, kde se v roli elegantního kriminalisty blýsknul Jiří Kodet a na příště určil, že Exner by měl vypadat  podobně jako on. Což se v případě Michala Dlouhého podařilo. Stejně tak platí, že  jeho partnerku, doktorku Steinovou, hraje  nepřehlédnutelná fešanda. Je dosti pravděpodobné, že tato dvojice voliče zaujme více než většina kandidátů do parlamentu a  nasbírá miliony hlasů, byť pouze diváckých. 

Jedeme si pro vás!

Vzbudit pořádnou pozornost může také některá z alternativních stran, například Piráti. Ta se rozhodla, rovněž na  silnicích, veřejnost zaujmout dosti drastickým způsobem. Na turné po Čechách tento týden vyrazila s  Vězeňským autobusem a s heslem „Jedem si pro vás“. „Vězňobus“ názorně připomíná různé porevoluční kauzy: OKD, Hazard, Rath, Nagyová, Čapí hnízdo nebo Korunové dluhopisy. Piráti jeho prostřednictvím vyzývají voliče „Pusťte nás na ně!“ se slibem, že právě oni jsou ti hlídací psi. Do voleb hodlají  navštívit všechna okresní města v ČR. „Neutrácíme za supermoderní kamion a podobné výstřelky jako Andrej Babiš. Vězeňský autobus poslouží ideálně svému účelu,  po celý zbytek kampaně bude lidem v celé zemi připomínat kauzy, za které nikdo nebyl dohnán k odpovědnosti,“ vysvětluje smysl kampaně předseda Pirátské strany Ivan Bartoš. 

Již žádný monopol

A připomíná také, že většina aktérů těchto kauz stále působí ve vysoké politice, zatímco lidem naslibovali zlaté zítřky a modré z nebe.  Zato Piráti prý stačili v krátké době ukázat, že to myslí se svými sliby vážně. Jako jeden z příkladů uvádí obrovský úspěch, jehož dosáhla Pirátská strana v Mariánských Lázních, kde  získala v krajských volbách 30 procent (!) hlasů a  postupně plní, co voličům slibovala. Například  zde lze platit v MHD jakoukoliv kartou, aniž by měl kdokoliv monopol na Opencard či Lítačku. „Věci je zapotřebí dělat hned,“ říká Bartoš. 

Dvě mouchy jednou ranou

Na  Vězňobusu nechybí ani hlavní hesla volební kampaně. Piráti chtějí kontrolovat moc mocných, chránit občany před šikanou, která v naší zemi v posledních letech dosáhla obludných rozměrů a obranu svobody. Proto se budou snažit zrušit šmírácký zákon o EET. Usilovat budou i o to, aby od nás neodcházely peníze do daňových rájů. A v neposlední řadě chtějí prosadit odvolatelnost politiků. Náklady na jejich kampaň budou činit přibližně kolem pěti milionů korun, což je ve srovnání s velkými stranami zlomek. Piráti nejsou žádnou přitom žádnou ojedinělou politickou kuriozitou, podobné strany úspěšně existují na celém světě. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na 

Vložil: Adéla Hofmanová