Tak se nám tady rozmohl takový nešvar. Děsí hlavně celebrity. A ten krvavý incident slavného zpěváka... Středeční komentář Pavla Přeučila
komentář
16.08.2017
Foto: Pixabay.com
Popisek: Dron, ilustrační foto
Dnešní komentář je tak trochu z jiného soudku a vzhledem k tomu, že jsem jej uvedl veleznámou hláškou z Pelíšků, určitě tušíte, že bude na trochu lechtivé téma. Jde o jednu z moderních technických vychytávek a vžil se pro ni název dron. Drony se pomalu stávají postrachem. Brojí proti nim letištní personál, policie, hasiči, strážci národních parků, i když ti všichni už je využívají pro svou práci. Největším nepřítelem jsou však pro celebrity.
Myšlenka na tenhle komentář mne napadla při cestě přes Staroměstské náměstí v Praze ve chvíli, kdy mi těsně kolem hlavy proletěl bzučící dron, řízený telefonem drobnou Japonečkou. Byla hezoučká jako obrázek, čímž pádem se ode mne nedočkala sprostých nadávek či dokonce fyzického napadení. Určitě i mnozí z vás, kteří čtou tyto řádky, měli s dronem podobnou zkušenost. Nabídka dronů je dnes obrovská. Najdete mezi nimi stovky modelů, od těch nejmenších, které schováte do dlaně, až po obry, nesoucí výstroj, za kterou by se nemusel stydět ani Robocop. Vlezou vám všude a nikdo se před nimi neschová. Připlíží se vám neslyšně za okno, sednou na parapet a klidně vás šmírují v těch nejintimnějších chvilkách. Pokud jste zvyklí se opalovat bez plavek na své zahradě, dokonale zakryté živým plotem, vězte, že oko slídivého dronu si vás velmi rychle najde.
Drony začínají být až moc vlezlé
Všetečné drony jsou vybaveny kamerami s vysokým rozlišením, některé lze přepínat na extra tichý chod, takže se vám mohou vznášet přímo nad hlavou a vy nic netušíte. Přiznám se, že já drony miluju. Když je vypustíte, vznesou se ladně do vzduchu a vy si rázem připadáte prostřednictvím displeje svého telefonu jako skutečný pilot na nebezpečné bojové misi. Někdy to boj opravdu je. To když naštvaný soused vytáhne vzduchovku a snaží se v tom lepším případě trefit dron, v tom horším vás. Musíte bojovat s větrem, deštěm, elektrickými dráty a větvemi stromů. V neposlední řadě i s různými zákony, zákazy a příkazy, které se v poslední době rodí jako houby po dešti. Zkrátka tahle hračka začíná být pro mnohé lidi nepohodlná.
Drony dokážou být i užitečné
Jsou samozřejmě oblasti, kde nacházejí drony uplatnění jako výteční pomocníci. Nejvíce je používá samozřejmě armáda, ale mohou dopravovat i léky do oblastí zasažených přírodními katastrofami, dopravují dokonce i lékařské vybavení, využívají se při policejní práci, hašení požárů, používají je strážci národních parků například v Africe, kde pomáhají v boji proti pytlákům. E-shopy testují jejich využití pro rychlé doručování drobných zásilek. Oblíbili si je i filmaři, kteří tak mohou divákovi poskytnout unikátní záběry. U nás je používají například i ochranáři v chráněných přírodních oblastech a národních parcích. Zároveň existuje od 1. června 2017 přísný zákaz pohybu jiných dronů v našich národních parcích. Na spadnutí je i zákaz létání dronů nad památkami, jako jsou hrady a zámky.
Celebrity v nesnázích
I ti skalní paparazzi pomalu mění svá dlouhá a těžká „děla“ za lehoučké drony, které jim umožní sledovat zblízka slavné celebrity v choulostivých situacích. YouTube, sociální sítě i stránky bulvárních magazínů zaplavují pomalu ale jistě filmové záběry a snímky nahatých celebrit, zachycené pomocí dronů. Své nepříjemné zkušenosti s nimi už měla například Miley Cyrus, Madonna, Lady Gaga, Kanye West, Selena Gomez, Justin Biber, Anne Hathaway a spousta dalších známých tváří.
Proto také například Kalifornie doplnila předpisy o létání s drony o zákaz létat nad soukromými pozemky a domy. Definuje „létání s dronem nad soukromým pozemkem za účelem získání videa či fotografií jako fyzický zásah do soukromí“. Tresty se pak pohybují v nejlepším případě v tisících dolarů, a pokud jde o opravdu choulostivý záběr, může jít při soudním řízení klidně i o miliony.
Podrobně se o slídivých praktikách dronů kolem celebrit dočtete například ZDE.
Bránily se i Karlovy Vary
Dokonce i české celebrity už mají z dronů obavy a proto byl na posledním Filmovém festivalu v Karlových Varech nasazen speciální vůz, monitorující případný pohyb dronů v okolí filmového paláce Thermal. O jeho práci se dočtete více ZDE.
Své hosty už brání i luxusní hotely. Řada přepychových hotelů a resortů v prázdninových destinacích, ve kterých tráví celebrity svou dovolenou, se již dnes chlubí na svých webových stránkách, že mají pro své hosty dokonalou ochranu proti vlezlým paparazzi dronům. Využívají k tomu nejrůznější rušičky radiových signálů, protidronové sítě či dokonce sokoly, vycvičené právě na lov dronů. Konkrétní ukázku najdete ZDE.
Krvavý incident Enrique Iglesiase
Dramatickou příhodu zažil s dronem před dvěma lety zpěvák Enrique Iglesias, nejmladší syn rovněž známého španělského zpěváka Julia Iglesiase. Předváděl během koncertu před 12 000 diváky v mexické Tijuaně svůj oblíbený kousek, kdy chytí dron v letu a otočí jej na diváky, aby se viděli na obrazovkách z jeho pohledu. Tentokrát se cosi nepovedlo a vrtule dronu mu pořádně rozsekaly prsty na pravé ruce. Zpěvák jako pravý profesionál i přes děsivě vypadající zranění a s krvácející rukou koncert dokončil a teprve pak se nechal odvézt do nemocnice. Podrobnosti o nehodě najdete ZDE.
Musíme se s nimi naučit žít?
Podle mého názoru u dronů převažuje a bude to stále více vidět, jejich pozitivní přínos. Už jsem se zmínil o jejich praktickém využití a oborů, kde se v budoucnu uplatní, bude neustále přibývat. Samozřejmě to bude chtít jasnou legislativu, která stále ještě není dořešená. Jsou místa, kde má zákaz jejich létání opodstatnění, jinde jde o zbytečnou šikanu. Dron je v podstatě prodloužená ruka fotografa či filmaře, ať už profesionála nebo amatéra, a záběry, které může pořídit, bývají někdy skutečně unikátní. Jejich používání souvisí také s určitou etikou. Rozhodně není v pořádku, když budete poletovat se svým dronem nad nahatou sousedkou na její zahradě, ale bude v pořádku, když si pořídíte krásné záběry okolní přírody nebo zajímavých staveb. Paparaziům v užívání dronů určitě nikdo nezabrání, ale není daleko doba, kdy i v tomhle oboru se stanou drony starožitnostmi, stejně jako mohutné teleobjektivy. Družicové kamery totiž docilují stále většího a většího rozlišení a už dnes pro ně není problém přečíst poznávací značku auta. Ve chvíli, kdy bude doprava družic do vesmíru cenově dostupnější, odejdou i drony paparazziů do špionážního důchodu.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Pavel Přeučil