Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

49 997 443,36 Kč, do halíře. ANO, to co poslala policie sněmovně, už někdo prásknul. Babišiáda trochu ztrácí dech, ale zase…

glosa 15.08.2017
49 997 443,36  Kč, do halíře. ANO, to co poslala policie sněmovně, už někdo prásknul. Babišiáda trochu ztrácí dech, ale zase…

Foto: Facebook

Popisek: Andrej Babiš: O víkendu jsem poznal super lidi.

GLOSA To to fakt dlouho netrvalo. Fakt nevím, proč to Policie ČR rovnou nedá na své stránky. Novinky.cz dnes přinesly hutný výtah z pětistránkové žádosti o zbavení imunity Babiše a Faltýnka zaslané Sněmovně… Jak jsem již mnohokrát napsala, jsem komentátor z leknutí a investigativec ještě horší, takže netuším, jak to vážení kolegové dělají – jestli ukecají nějakého cajta, nebo poslance, to ví sám velký Manitou. A nejvtipnější mi přijde ta cifra, kde PČR vyčíslila škodu; kde se asi vzalo těch 36 halířů a jak to proboha spočítali? I když teď tedy víme i paragrafy, podle kterých Čapí hnízdo žalují, zbývá to dokázat u soudu. No a to se moc nedaří, i když… Paulczyňski má nápad.

„PČR žádá parlament o vydání Babiše ke stíhání. V nejbližších dnech Šlachta odhalí několik tun zlata a pašované kabelky u policejního prezidenta,“ okomentoval to známý pravicový fórkař Petr Paulczyňski na svém Twitteru, který… chtěla jsem napsat, že stojí za přečtení, ale ono je to víc – stačí sledovat jeho krátké tweety a hnedle víte, co se děje a nemusíte louskat dlouhé analýzy.

Co vypátraly Novinky.cz

Babiše „by mohli“, s důrazem na kondicionál, v případě rozsudku v kauze Čapí hnízdo, zašít na pět až deset let, podle paragrafů trestního zákoníku 212 (dotační podvod) a 260 (poškození finančních zájmů EU). V žádosti o vydání, zaslané sněmovně, policie na pěti stránkách zevrubně popsala, jak se podvod podle ní odehrál.

Babiš podle toho prý „řídil a koordinoval kroky těchto osob, a to zcela vědomě a s dokonalou znalostí všech skutečností, s cílem získat neoprávněně finanční prostředky z dotace ROP střední Čechy na výstavbu farmy Čapí hnízdo.“ Ty osoby jsou: Babišova dcera z prvního manželství Adriana Bobeková, jeho současná, zbrusu nová manželka Monika, rozená Herodesová, a její bratr Martin Herodes. „Ti se měli podílet na účelovém skrytí identity osoby fakticky ovládající firmu, kterou měl být právě Babiš. Jejich případnému trestnímu stíhání nic nebrání,“ píší Novinky.cz. V žádosti figurují i další jména, ne tolik mediálně profláklá, takže je zatím vynecháme…

Eurodotace, opakuj pětkrát po sobě

Pokud se vám zdá, že to zlehčuji, ne, není to tak. ANO, Babiš kouzlil, čaroval, fixloval, podváděl a prokazatelně lhal, jen jsem skeptická k tomu, že mu to někdo u soudu dokáže. Kromě toho zastávám konspirační teorii, že eurodotace jsou podvod a zlodějna od začátku do konce a podvádějí, lžou a fixlují takřka všichni, kdo s nimi mají co do činění. Ne že bych ho měla zvlášť ráda, ale tady naprosto souhlasím s Klausem juniorem, který to napsal ve svém komentáři a dodal, že to ony eurodotace prostě mají ve svém genetickém kódu.

K tomu editor Parlamentních Listů.cz na svém Facebooku poznamenal: „Já teda myslím, že starý Jock Ewing na postavení South Forku dotace nebral.“ Pravda, nebral.

Proč z toho Babiš vyklouzne jak úhoř

To je poměrně jednoduché a již v březnu to předpověděli autoři geniální Kanceláře Blaník, v dílu, nazvaném Čapí hnízdo. Ostatně, jak jinak, že.

Tonda Blaník jako vždy telefonuje: „Nazdar Andreji, jak ti dupou králíci?“

„ Jaký čápi? Králíci říkám.“

„ Ale to se jenom tak říká.“

„ Co potřebuješ?“

„ Jo, Čapí hnízdo! Už tomu rozumím. Ty vole, tam jsem nebyl ani nepamatuju.“

„ Audit? To víš, že jsem ty faktury tenkrát dělal já.“

„To smrdí. Já se na to kouknu a dám vědět.“

„ Andreji, říkej za sebou rychle čapí.“

„ Sám seš píča, vole!“

Sorry, lidi, k tomu Babišovi

Již mnohokrát jsem ve svých glosách hlasitě velebila Martina Jaroše, marketingového experta, který toho času vydělává dlouhou vatu v Kataru. A odtud se také k té naší babišiádě vyjádřil, poměrně obsáhle: „Musel jsem. Vypadá to jako normální dotační podvod a účelovka s nastrčenou firmou a bílými koňmi. Ale v tom nechci předbíhat, to ať rozhodne soud. Ovšem už teď je mi na blití z reakcí Babiše. A hned vám řeknu, proč! 1. Tak za prvé, ten starý partyka neustále opakuje, že je to načasované. Do prkvančic, ještě žádnému podvodníkovi se nezdálo, že policie přišla v ten správný čas! Ještě žádný podvodník neřekl, OK, teď by mě měli přijít zabásnout, teď mám trávu posekanou, kompoty uskladněné, teď je nejlepší moment na lapák. Ne! Takhle to nefunguje. Pokaždé, když si pro vás přijdou, tak je to strašně nevhod - potřebovali byste ještě dotáhnout ten kšeft s Itálií, vidět promoci dcery nebo třeba otelit krávu Jitku. Věci, kterou jsou pro menší podvodníky stejně důležité jako pro tebe ty volby, Andreji. Takže prosím tě, buď chlap a přestaň skuhrat, že to policie na tebe načasovala. VŽDYCKY by ti to přišlo nevhod!,“ píše Jaroš.

A dodává bod druhý: „Když už tu teorii o načasování vezmu vážně. Furt skřehotáš, že jsi do politiky šel jen proto, abys sloužil nám, občanům. Tak víš co? Já jako občan si myslím, že tohle načasování je pro nás i pro tebe úplně nejlepší. No řekni sám - copak by to vypadalo dobře, kdyby si pro tebe přišli dřív, když jsi byl ještě ministr financí? Nebo dokonce později, až budeš - s odpuštěním - premiérem? Chci já jako občan číst někde ve Financial Times články "Policie požádala o vydání českého ministra financí, český ministr financí měl podvést EU o 50 mega?" Nebo dokonce premiér? Proboha, vždyť by to byl totální Balkán! Teď jsi jen obyčejný poslanec, máš na to čas, země nemá až takovou ostudu. Děkuj Bohu, že se ti policajti takhle trefili do krátké pauzy mezi pánem všech peněz a pánem všehomíra. Andreji, buď za to načasování rád!“

Andreji, nebuď sketa!

„Za třetí. Ty jako největší taktik ze všech, chlapík, který vždycky využil i tu nejmenší mrdku pro svůj politický prospěch, chlapík, který v době skandálů radši dává na Facebook svoje fotky s hříbatama a kterému i ta léta odkládaná svatba náhodou vyšla na dobu tři měsíce před volbami, takový člověk se bude rozčilovat, že je něco načasované? Můžeš být dotační podvodník, ale aspoň nebuď pokrytec, sakra! Vždyť tak jak ty jednají skety!“ Když to tak znovu čtu, on je to vlastně otevřený dopis Martina Jaroše Andreji Babišovi…

„A poslední věc k tomu načasování, ta nejdůležitější. Mně jako občanovi je úplně PUTNA, kdy si policie pro lumpa přijde! Hlavně že si přijde! A ten, kdo sliboval vyčištění toho Augiášova chléva, ten to přece musí vítat! Copak se zločin nějak ruší podle toho, jestli policajti přijdou v únoru nebo v srpnu? (Když to není 30 let a není to promlčené?) Představte si třeba, že já vám ukradnu auto a natočí mě kamera. Po čase si pro mě přijdou švestky. Já řeknu, že je to schválně takhle načasované, že mám zrovna nastoupit do nové důležité práce - a vy mi to auto jako odpustíte? To snad ne! Budete chtít, abych šel bručet, nová práce nenová práce! Ježíšmarjá, to je přece jasná páka! Tolik k načasování. Ale zaznamenal jsem ještě jednu smutnou věc. Lidi se nechávají oblbnout Babišovým jměním a podvědomě si myslí, že když miliardář někde loupne 50 mega, tak že to není tak hrozné, že pro něj jsou to drobné, že on to tak nemyslel. ALE HOUBY, spoluobčani, co blbnete, je to úplně stejně hrozné!“ končí Jaroš s tím, že se na závěr ještě obrátil na Babišovy voliče: 

Já vaši frustraci z tradičních politiků chápu

 „Vy, co ještě furt volíte Babiše. Já vaši frustraci z tradičních politiků chápu. Ale věřte mi, Babiš není lepší než oni. Vím, že je těžké si to připustit, protože my všichni bychom chtěli spasitele, který ty pitomé politiky nakope do zadku. Ale Babiš to není. Je to starej křivák a podvraťák. Je to chlapík, který lhal, i když přísahal na zdraví svých dětí. (Když říkal, že nebude zasahovat do práce novinářů.) Co od takového člověka čekáte? Bude vám lhát znovu a podvede vás. Nevěřte mu a nedávejte mu další moc. Už takhle je to nejmocnější muž v zemi, má v ruce i peníze i média i dlouhé nitky na státní zastupitelství - to pro naši zemi není dobré. A vy taky v duchu víte, že on to na vás hraje - stejně jako mu na Facebooku nadšeně přitakávají falešné profily a jeho tým k tomu drásá nadšené přípisy. Nenechte se oblbnout. Nedávejte všechno moc do rukou člověku, který lže, kňourá, a možná i podvádí. Dík.“  

A jinak si mimochodem Martin Jaroš také myslí, že Babiš z toho vyvázne a že se ho nikdo neodváží odsoudit… Bodejť taky, Tonda Blaník se na to určitě už kouknul.

A jedna konspirace, co dává smysl

Poslal nám ji na Facebook náš čtenář Jan Cidrych. Podle všeho ale on sám autorem není, je pod ní podepsána „JUDr. Věra Valterová, právník Národního archivu“, mimochodem kromě jména uvádí i adresu, telefon a fax… A píše: „Důvod, proč Bakala NAŘÍDIL Sobotkovi odvolat Babiše je.... Pro velké zákulisní hráče jako finančník Zdeněk Bakala, majitel konkurenčního mediálního impéria, je Babiš nepřítelem číslo jedna už dávno. Červená kontrolka se naplno rozblikala ale až před několika týdny, kdy vláda schválila převedení OKD zpět do vlastnictví státu. Souboj byl ovšem o to, přes jakou firmu se tak stane - a kdo tím získá přístup ke všem dokumentům z doby privatizace. Po dramatických tahanicích ji nakonec dostal do rukou státní podnik, který spadá pod Babišem řízené ministerstvo financí.

Podle našich informací policie chystá v souvislosti se skandálním privatizačním tunelem v OKD obvinění několika osob - a je prý pravděpodobné, že mezi nimi bude i Zdeněk Bakala, a možná i premiér Sobotka. Odstranění miliardáře Babiše z politiky je jednoznačně v zájmu miliardáře Bakaly, jemuž před lety jako ministr financí Bohuslav Sobotka přiklepl OKD (včetně hornických bytů) za směšnou cenu - a tím ho miliardářem učinil. Toto je zřejmě hlavní důvod, proč je nutné dostat Babiše z ministerstva financí, z vlády a politiky vůbec. Kauza takzvaných korunových dluhopisů je jen neexistující jitrnice. Dokumenty z privatizace OKD jsou však velmi konkrétní a nepochybně silně pepřené čtivo.“

Ať Petr nebo Pavel, smysl to dává a dokazuje to jen to, že jeden je horší než druhý a ten zase horší než třetí. Z čehož se můžeme buď konstantně hroutit, anebo si z toho dělat srandu. Osobně doporučuji Kancelář Blaník ZDE.

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Anna Vančová 

Vložil: Anička Vančová