Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Strašlivé rodinné tajemství a smrt krasobruslařské krásky. Její matka přišla o všechny tři děti, dvě zavraždil její první muž, pak i o ni

komentář 15.08.2017
Strašlivé rodinné tajemství a smrt krasobruslařské krásky. Její matka přišla o všechny tři děti, dvě zavraždil její první muž, pak i o ni

Autor: Pinterest

Popisek: Krasobruslařka Hana Mašková na stupních vítězů (vlevo)

Letos je tomu pětačtyřicet let, co tragicky zahynula populární česká krasobruslařka Hana Mašková. To, že její úspěšnou kariéru předčasně skončila dopravní nehoda, je všeobecně známo. Ale málo se ví, že její matka musela kromě Hanky pohřbít i první dvě děti. Zavraždil je její první manžel Jan Kubata, který byl duševně nemocný. Obě děti, Marušku a Honzíka, ubil kladivem a pak se sám oběsil.

Hanka v té době ještě nebyla naštěstí na světě, narodila se až v druhém manželství. Navzdory tomu, že byla vytoužené a hýčkané dítě, její dětství rozhodně nebylo idylické. Přitom nic nenasvědčovalo tomu, že by se mohla stát hvězdou ledové plochy. Její matka byla totiž kuchařka, tatínek číšník a se sportem neměli nikdy nic společného. Hanka se ke krasobruslení dostala náhodou. 

Každodenní dřina

V šesti letech si jí na štvanickém stadionu všiml trenér a hledač krasobruslařských talentů Karel Glogar, mistr republiky ve sportovních dvojicích, který mimochodem objevil i legendární Áju Vrzáňovou. Od toho okamžiku byla obětí těžkého drilu. Musela vstávat každý den ve čtyři ráno a jet na několikahodinový trénink, často do vymrzlé haly, která v té době nebyla zastřešená. Navíc chodila do baletu, učila se hru na klavír a jazyky. Na kamarádky a dětské radosti jí už čas nezbýval. Výsledky se ovšem brzy dostavily, první závod vyhrála již v deseti a všichni ji prorokovali skvělou kariéru. Další trenér Jaroslav Sadílek ji naučil skoky, jimiž se proslavila. V té době patřily k nejvyšším na světě. Bohužel, skvělý „Sáďa“, jak trenérovi všichni přezdívali, musel s trenérskou činností z politických důvodů skončit. Když odešel do Vídně, chtěl vzít Hanku s sebou, ale krasobruslařský svaz to nepovolil. 

Prokleté povinné

V roce 1967 získala první medaili na mistrovství Evropy, stříbrnou, a vzápětí na mistrovství světa bronzovou. Další trenér, Vladimír Koudelka se soustředil na vylepšení povinných cviků, které Hanka nikdy neměla ráda a kvůli tomu nedosáhla ještě výraznějších sportovních výkonů. Body nasbírala především ve vynikajících volných jízdách. Díky medailím na evropském a světovém šampionátu  se záhy stala hvězdou a národním sportovním idolem, o němž se psalo na titulních stránkách. Novináři u nás i v zahraničí ji opěvovali jako bohyni krásy a elegance. Týdně  prý dostávala stovky dopisů. Vrcholu dosáhla v roce 1968, když zvítězila na mistrovství Evropy ve Švédsku. Tehdy porazila svoji největší rivalku Gábinu Seyfertovou z NDR. 

hrob_Maskova

Hrob Hany Maškové v Praze na Vyšehradě

A dost!

Jenže, její krátká kariéra zase nebyla tak skvělá, jak všichni předpokládali. O rok později kvůli zranění vzdala účast na mistrovství světa v Coloradu Springs. Traduje se, že tehdy hodila své brusle do coloradského jezera, dokonce za účasti své trenérky Míly Novákové. Měla dost nekonečné dřiny a chtěla normálně žít, a tak se rozhodla, že již nechce závodit a dala přednost kariéře ve slavné lední revui Holiday on Ice. Navíc byla velmi zamilovaná. Na koncertě Karla Gotta se seznámila s pražským playboyem a známým textařem  Jiřím Štaidlem. S ním poznala úplně jiný život, objevila kouzlo nočních vináren a barů. Její matka se tomuto vztahu snažila všemožně zabránit, zatímco Hanka tajně plánovala svatbu.

Její přání konečně si odpočinout, osvobodit se a nebýt nikomu podřízená, však zhatila tragická dopravní nehoda. Zabila se na Velký pátek, 31. března 1972, ve svém autě, po srážce s kamionem. Bylo jí pouhých dvaadvacet let. Jiří Štaidl zahynul stejným způsobem o pár měsíců později.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace