Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak se emancipujeme, ztrácíme ženskost, přemítá mladá herečka. Žít single je sice jednodušší, ale dost smutné, dodává. Tereza Voříšková na druhou stranu…

14.08.2017
Jak se emancipujeme, ztrácíme ženskost, přemítá mladá herečka. Žít single je sice jednodušší, ale dost smutné, dodává. Tereza Voříšková na druhou stranu…

Foto: Facebook

Popisek: Tereza Voříšková při natáčení filmu Po strništi bos

Tereza Voříšková je jedna z našich nejkrásnějších hereček. Od té doby, co se jako éterické zjevení vešla do českého filmu v kratičké sukni v Bobulích, filmuje jako o život. Mohli jsme ji vidět ve více než desítce českých filmů, hraje ale i pro zahraniční produkce. Dívka se sexy nakřáplým hlasem hraje i v novém Svěrákově filmu Po strništi bos, tentokrát pro ni netypickou roli maminky. V rozhovoru v Lidovkách jsme se mohli dozvědět o tom, že se Tereza, ač obletovaná muži, pohybuje hlavně v ženském světě a v čem je tato něžná herečka až extrémně radikální.

Moje ženská smečka

Film Po strništi bos je tzv. prequelem, tedy předchází Svěrákově hitu Obecná škola. Maminku tehdy hrála Libuška Šafránková, oblíbená Svěrákova herečka, která jí dokázala dodat tolik něžnosti, ale přitom odhodlání… Tereza Voříšková se snažila vzít si tyto vlastnosti z početné „ženské smečky“: „Mám dvě milované babičky, sestru, maminku, tetu, sestřenice i vzdálenější tetu, nejlepší kamarádku. Je nás hodně, a když mám nějaký problém, je kam jít pro radu. Postava maminky je ve scénáři dost přísná a já jí chtěla dát křehkost a ženskost, jakou nacházím u své mámy. Připadá mi, že jak se teď emancipujeme, ztrácíme ženskost, protože nám to přijde pod úroveň. Ve filmu to maminka umí dokonale, drží rodinu pohromadě, i když ví, že se v ní kdysi odehrála hluboká rodinná křivda. Zachovat si jemnost, křehkost, a přitom udržet takovou rodinu v harmonii by bylo v reálném životě obdivuhodné,“ uvedla v Lidovkách.

 

Žít single je jednodušší

Ačkoliv je Tereza samostatná a na nájem si spolehlivě vydělá, umí šikovně využívat svých ženských zbraní a nenechává vše jen na sobě: „Chci být kompletní, to znamená doplňovat mužskou a ženskou energii, zažívat doma klid a harmonii. To, že přijdete domů a máte pro koho nebo s kým si uvařit, že se můžete společně podívat na Big Bang Theory. To vám nedá rodina ani přátelé. Hodně lidí teď žije single, myslím, že na jednu stranu je to o dost jednodušší než žít v páru, na druhou stranu je to taky dost smutný. V tomhle jsou mými vzory babičky, které jsou naprosto sarkastické, ale obě zvládly žít v dlouholetých manželstvích.“ Tereza se sama do manželství nehrne. O svých partnerech mlčí, ví se pouze, že několik let tvořila pár s Kryštofem Hádkem, před nedávnem chodila s dalším hereckým kolegou Igorem Orozovičem. Zadaná by měla být i nyní.

 

V reklamě ji neuvidíte

Dívka s rajcovní pihou nad obočím je mezi českými herci výjimečná také tím, že se živí jen a pouze hraním. Nemoderuje, nezpívá v muzikálech, neuvidíte ji v reklamě na křupky: „Nedělám žádnou reklamu, komerční akce, moderování. Živím se jen natáčením filmů. Dokud to takhle jde, nedělám kompromisy. Jirka Mádl říká, že jsem extrémně radikální a že mu to přijde zbytečný. Možná to je zbytečný, já vlastně nevím, ale přirozeně to mám teď takhle,“ říká jasně v rozhovoru v Lidovkách. Tereza dokonce ani neprovozuje svůj Instagram, kam by umísťovala jednak své fotky v bikinách, ale hlavně odkazy na produkty a služby, ze kterých by měla příjem, jako to běžně dělají její mnozí kolegové. 

Luxus zahraničních produkcí

Místo toho, aby své vrstevníky na sociální síti přesvědčovala, že bublinkový nápoj za stovku je pro ně ten pravý, se Tereza soustředí na natáčení. Hraje jen v projektech, kterým věří, v seriálu jste ji mohli vidět jen na HBO (ve velmi kvalitním seriálu Terapie s Karlem Rodenem), dobrý výdělek jí přináší hraní v zahraničních filmech a seriálech, kde jsou pro herečku nesrovnatelně lepší podmínky  nejen co se honoráře týká: „Přiletíte o den dřív, čeká na vás auto, dostanete peníze, mobil, jdete ke kadeřníkovi, na manikúru, pedikúru, na masáž, pak do hotelu, kde se dorůžova vyspinkáte, furt vám cpou jídlo, posílají vás na procedury, abyste se na natáčení cítila dostatečně zrelaxovaně... V Praze když máte na place hlad, holt musíte počkat na polední pauzu, pak si zaběhnete do cateringu a jíte z plastikového talířku.“ 

S Honzou Svěrákem je to práce snů

Česká produkce jí takový luxus nedopřeje, ale obohacující práce jí to prý vynahrazuje dostatečně: „Pak jsou práce snů jako natáčení s Honzou Svěrákem, Petrem Zelenkou, Honzou Hřebejkem nebo Bohdanem Slámou a dalšími, kde se vyplatí mít na práci čas.“ Film Po strništi bos se do kin dostane už 17. srpna.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .      

 

Vložil: Michaela Špačková