Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Proč ausgerechnet teď, před volbami, když trestní oznámení padlo v roce 2015? Babiš v kauze Čápák podváděl a lhal, o tom už pochybuje málokdo. To mu chtějí nasadit trnovou korunu mučedníka?

glosa 11.08.2017
Proč ausgerechnet teď, před volbami, když trestní oznámení padlo v roce 2015? Babiš v kauze Čápák podváděl a lhal, o tom už pochybuje málokdo. To mu chtějí nasadit trnovou korunu mučedníka?

Foto: Facebook

Popisek: Andrej Babiš

GLOSA Seběhlo se to vše velmi rychle, včera k večeru. Policie požádala Poslaneckou sněmovnu o vydání dvou poslanců k trestnímu stíhání – Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. Přesněji: V 16:14 potvrdil doručenou žádost pro Seznam Zprávy místopředseda mandátového a imunitního výboru, topkař Martin Plíšek: „Ano, dnes odpoledne předal předseda Poslanecké sněmovny mandátovému a imunitnímu výboru žádost policie k souhlasu s trestním stíháním poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka," uvedl. A v 17:25 jsme se dozvěděli: „Žádost souvisí s kauzou dotací na farmu Čapí hnízdo, sdělila ČTK mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. A doplnila, že v případu zatím nebyl nikdo obviněn.

Také vám něco nehraje, když si přečtete předchozí věty? Mám spolužáka, jmenuje se, což je docela vtipné, Petr Čáp. JUDr. Petr Čáp. Ten mi vysvětlil, abych v tom žádnou záhadu nehledala, to je zkrátka předpis. Trestní stíhání může být zahájeno, teprve když sněmovna oba pány ke stíhání vydá. To ale není jediná otázka, která mi vrtá hlavou v této kauze. Ostatně ta nejdůležitější stojí v titulku.

Policie chce stíhat poslance Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka v kauze firmy Čapí hnízdo, jak stojí výše. Oba zákonodárce ale chrání imunita, takže vyšetřovatelé se napřed musí obrátit na Poslaneckou sněmovnu a požádat zákonodárce o vydání jejich kolegů. (Mandátovému a imunitnímu výboru předal žádost předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček. O doporučení pro poslance bude výbor jednat příští pátek v devět ráno.)

„Babiš čelí kvůli Čapímu hnízdu od roku 2015 trestnímu oznámení. Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do tehdejšího Babišova koncernu Agrofert. Pak změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně dosáhla na padesátimilionovou evropskou dotaci. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila pod Agrofert. Babiš na mimořádné schůzi Sněmovny řekl, že v době získání dotace vlastnily farmu jeho děti a bratr jeho partnerky,“ napsalo o tom ECHO 24. Což je web, který se Babišovi věnuje opravdu důkladně, takže ho budeme citovat i dále.

Proč zrovna teď, paní Bradáčová?

Server neovlivni.cz napsal, že existují důkazy, že Babiš byl do financování projektu detailně zasvěcený. Například podepsal dohodu o ručení za úvěr, kterým Farma Čapí hnízdo pokrývala další část výstavby. Faltýnek byl v rozhodné době místopředsedou představenstva holdingové firmy ZZN Pelhřimov, která jeden čas Farmu Čapí hnízdo ovládala. Podle policie se podílel na účelovém vyvedení Farmy Čapí hnízdo z holdingu tak, aby splnila pravidla pro udělení dotace, napsal server.

Také je třeba dodat, že lhůta pro policejní rozhodnutí v kauze se několikrát prodlužovala, ale dohledové Vrchní státní zastupitelství v Praze (v jehož čele stojí „Cattani v sukních“, Lenka Bradáčová) neodhalilo prý v prošetřování žádné významné pochybení. Dotace pro Čapí hnízdo prověřuje i Evropský úřad pro boj proti podvodům OLAF.

Co se bude dít? Plus samá sranda ve sněmovně

Zde je třeba pobrat něco málo technikálií: Nejdříve to projedná Mandátový a imunitní výbor Poslanecké sněmovny, a to 18. 9., který určí zpravodaje, poté jednání přeruší, aby se mohli zúčastnit jednání dotčení poslanci, Babiš a Faltýnek. Poté výbor vydá stanovisko. A teprve pak bude hlasovat celá sněmovna. Což ale není jisté. Proč? Volala jsem do sněmovny na Mandátový a imunitní výbor. Popletená vyděšená slečna, která to vzala, mě sdělila, že „to záleží na spoustě věcí“. Na kterých, ptám se. „Já nesmím podávat žádné informace,“ pípla. A kdo tedy, opět já. „Paní tajemnice.“ Zkrátím to, tajemnice je na dovolené.

Pro naše účely ale postačí, že se věci budou dít, jak jsme nastínila. A první schůze sněmovny po prázdninách, v pořadí 60., se koná v týdnu od 4. do 9. září (ani to nevědí přesně); protože ale sněmovna začíná jednat vždy v úterý, dopracovali jsme se k datu 5. září. Sněmovna si nejprve odsouhlasí program, kam musí hlasování o vydání Babiše a Faltýnka zapracovat. Pokud bude pro nadpoloviční většina přítomných poslanců, bude se hlasovat, někdy od 5. září dál – podle toho, jak dlouhá schůze bude, někdy jednají poslanci ještě v pátek… A k vydání obou poslanců je třeba opět nadpoloviční většina (s vysokou pravděpodobností – nejsem odborník na sněmovnu a vyděšená slečna mě sdělila, že to je v Jednacím řádu, pak se koukla a řekla, že není, že to patrně bude v nějakém usnesení, ale ona nesmí… a tak dále) přítomných poslanců. Poslanecký klub ANO má 47 členů, včetně Babiše a Faltýnka. A ještě jedno důležité datum: Volby do sněmovny se budou konat v pátek a sobotu 20. – 21. října 2017.

Babišova strategie: Je to politický boj

Zatím vydal předseda ANO obsáhlé prohlášení na Facebooku a Faltýnek sdělil, že své trestní stíhání v považuje za šikanu ze strany policie. Tvrdí, že s žádostí o dotaci neměl nic společného. Na poslanecký mandát Faltýnek rezignovat nehodlá, a rozhodnutí chce nechat na voličích. Což sdělil  dnes v ČT. „Já jako bývalý člen představenstva Agrofertu o této žádosti o dotaci nevím vůbec nic, a šlo to celé mimo mě," uvedl pro ČT Faltýnek. Dodal, že je zvědav, z čeho jej chce policie obvinit. „Já to ze své strany vidím jako určitou šikanu ze strany policie, protože já si nejsem vědom nějaké své souvislosti s dotací pro Čapí hnízdo," řekl Faltýnek ČT.

„Vůbec mě to nepřekvapuje. Čekal jsem, že mě budou chtít před volbami dostat na čemkoli. Je to politický boj, nic jiného,“ napsal na svůj Facebook Andrej Babiš prakticky ihned, ve čtvrtek večer. „Po Praze jsem od ledna 2016 slýchal, že se to na mě připravuje. Je to dlouhodobě promyšlená akce. Napřed přišlo anonymní trestní oznámení a slyšel jsem, že zadání bylo, aby mě trestně stíhali nejpozději v dubnu 2017. Dokonce o tom mluvili poslanci ve Sněmovně. Dostal to na starost ten "správný policajt", Pavel Nevtípil, který figuroval v kauze, kdy kmotři ukradli Vladimíru Sittovi firmu Neograph. 23.7. 2017 jsem byl na výslechu a na můj dotaz ohledně mého postavení mi policista odpověděl, že jsem v teto pseudokauze svědek! Je to celé zmanipulované, trestní stíhání potřebovali načasovat před volbami, ve kterých jde o všechno. Protože buď tady budou dál ti tradiční politici, nebo naši zemi povedou zodpovědní a nezkorumpovatelní lidé. Čapí hnízdo je projekt z roku 2008. Proč to nikdo nezkoumal téměř 10 let a najednou, když jsem v politice, se na to podávají účelová trestní oznámení a policie to šetří? Ten projekt byl x-krát kontrolován, za hejtmanů Bendla a Ratha i za ministra financí Kalouska. Nikdy nebylo kontrolními orgány konstatováno pochybení v udělení dotace. Nikdo z toho projektu neměl žádný profit, nebyla tam žádná korupce, naopak je to dlouhodobě ztrátový projekt, který slouží veřejnosti. Jde jenom o politický boj, nikoli o korupční skandál, jak se z toho někdo snaží dělat. Je to poslední zoufalý pokus zkorumpovaného systému mě zlikvidovat a dlouhodobě plánovanou akcí mě kriminalizovat a zabránit mi kandidovat ve volbách v říjnu 2017,“ napsal šéf ANO.

Tetchtle mechtle s Čapím hnízdem

Moc pěkně to popsal v Reflex.cz Dušan Šrámek s titulkem ´ Z velkého malý´: „Dotační program byl určen pro malý nebo středně velký podnik, který alespoň dva roky podniká v cestovním ruchu. Místo toho ale peníze doputovaly do Babišova Agrofertu, přitom farma jako součást ziskového holdingu by neměla na dotaci nárok. Proto se Čapí hnízdo z holdingu záhadně vypařilo, pak se objevilo v neznámé malé firmě, u níž nebylo možné dohledat majitele, protože měla anonymní akcie. Díky změně ale dosáhl projekt na evropskou dotaci. Kruh se uzavřel, když po několika letech dodržování dotační podmínky opět zaparkoval v holdingu.“ To bylo v roce 2013, tedy po vypršení podmínky, že podpořené projekty nesmí patřit pod ekonomické giganty…

A Šrámek pokračuje ohledně toho, co o tom říkal Babiš a jak se jeho výpovědi postupně měnily: „Po celou dobu Andrej Babiš lhal, kroutil se, až loni v březnu na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny svolané z popudu opozice musel přiznat, že v době získání dotace vlastnily farmu jeho dvě dospělé děti a jeho novopečený švagr Martin Herodes. Pokud by nakonec padla obvinění, netýkala by se zřejmě jenom šéfa Agrofertu, ale i jeho blízkých.“ A Novinky.cz dodávají: „Ohledně tajemných vlastníků Čapího hnízda mezi lety 2008 až 2013 Babiš opakovaně veřejně lhal. Nejdříve jako majitele označil „nějaké právníky“, posléze prohlásil, že vlastníky nezná, a nakonec ještě loni těsně před zveřejněním skutečných držitelů akcií v televizi uvedl, že šlo o jistého investora, jehož jméno tehdy odmítl sdělit. Změnu svého prohlášení pak krátce nato odůvodnil tím, že chtěl chránit svou rodinu, a některá svá předchozí vyjádření označil za nešťastná.“

Proč se policie s vyšetřováním tak courala?

Vraťme se k webu ECHO 24: „Trestní oznámení pro podezření na dotační podvod přišlo na státní zastupitelství koncem listopadu předminulého roku. Na Městském státním zastupitelství dospěli k názoru, že trestní oznámení může mít reálné základy, a postoupili ho těsně před Vánoci policii. A pak se kauza začala jaksi zadrhávat,“ píše autor Pavel Kotrba letos v květnu. A pokračuje, vzhledem k nynějšímu vývoji značně překvapivě: „Objevily se dokonce spekulace, že vyšetřování se stalo faktickým důvodem rezignace vedoucí městské státní zástupkyně Jany Hercegové, protože na ni tlačila vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, jež nad předpokládaným vítězem voleb (Andrejem Babišem – pozn. red.) drží dlouhodobě ochrannou ruku.“ V další části článku snáší autor argumenty, proč to tak prý je. Nyní ale dala Bradáčová souhlas ke stíhání Babiše. Jak si toto vysvětlit, nemám páru.

Redaktor serveru Česká justice.cz Kotrba ještě v květnu dodal: „Lhůta pro policejní rozhodnutí ve věci se několikrát prodlužovala a případ si nakonec pod sebe stáhla Bradáčová, jež v něm provedla prověrku. Podle ní neodhalila žádné významné pochybení v prošetřování možného dotačního podvodu, zároveň ale připustila, že délka dosavadního řízení je „jen hraničně akceptovatelná“.“ Tak to jsem z toho jelen dvanácterák, to na rovinu přiznávám.

Když ale vynechám konspirace, kdo je čí kamarád a kdo jde komu na ruku, jasné v tuto chvíli je, že Andrej Babiš spáchal dotační podvod. Je to trestné? „Paragraf 212 trestního zákoníku obsahuje i dotační podvod,“ sdělil mi Petr Čáp. JUDr. Čáp. Takže ano, je. Vydá sněmovna Babiše k trestnímu stíhání? To ví jen sám velký Manitou. Odsoudí ho za dotační podvod? Respektive, budou schopni mu to u soudu dokázat? No, tak Rath pořád nic, což je asi rád, o Nagyové, tedy Nečasové, ani nemluvě… Udělá žádost policie o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání z šéfa ANO v očích jeho sympatizantů mučedníka, jak si myslí mnozí komentátoři? (Kteří navíc tvrdí, že to ANO ve volbách pomůže.)  Je tedy Andrej Babiš náš budoucí premiér? Zabil JFK Lee Harvey Oswald? A vyhynuli dinosauři kvůli dopadu obřího meteoritu? Z toho by slezly chlupy i hyeně…  Ale to už jsem někde psala.    

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Anna Vančová

Vložil: Anička Vančová