Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

´Přišel s tím, že mě miluje, já byla tak hloupá a naivní.´ Žila celý život uprostřed mužů a přitom úplně sama. Zpěvačka o sebevraždách blízkých i…

08.08.2017
´Přišel s tím, že mě miluje, já byla tak hloupá a naivní.´ Žila celý život uprostřed mužů a přitom úplně sama. Zpěvačka o sebevraždách blízkých i…

Autor: ČT / repro

Popisek: Jazzová zpěvačka Jana Koubková v 13. komnatě

Neměla potomky a na své nenarozené děti prý dodnes vzpomíná, tak se svěřil přítel Jany Koubkové v pořadu 13. komnata, který vykresloval její osud, od dětství a mládí bez mužského vzoru až po její dospělý život, kdy těch mužských bylo plno, ale vlastně žádný pravý…

Jana Koubková se narodila před třiasedmdesáti lety. Její rodiče se poznali coby nuceně nasazení v Německu, maminka ji měla teprve v devatenácti. Když bylo Janě čtyři roky, otec od nich odešel a tak nějak se z jejího života vypařil: „Máma byla fajn, ale měla toho čím dál tím víc na triku. Táta na mě platil, takže jednou za měsíc u nás zaťukal a občas si mě bral. Měl takovou zrzavou ženskou, tu jsem neměla ráda. Když jsem byla dospělejší, obracela jsem se na něj s radou, třeba když máma umřela, ale nikdy mi vlastně nepomohl.“ Ke zpívání přivedla Janu prababička: „Starala se o mě vlastně prababička, už v šesti letech mě dovedla na konkurz do rozhlasového sboru ke Kulínskému,“ odhalila Jana Koubková v 13. komnatě svoje pěvecké začátky. Ve sboru na ni pamatují jako na premiantku, jednu z nejlepších. 

Otec bráchy se oběsil

Možná právě ke zpívání a drnkání na kytaru v okně bytu ve Štěpánské ulici v Praze se utíkala, když její osobní situace byla velmi těžká. Maminka se seznámila s mužem, který byl za války partyzán a za komunistického režimu pronásledovaný člověk. Možná právě to způsobilo tragédii, když Jany maminka byla podruhé těhotná: „Jednoho rána, když máma byla v šestým měsíci a čekala mého bráchu, tak moje babička přišla a řekla, že se oběsil na záchodě. Babička ho tam našla. Když je člověk malý, tak nebere věci tak strašně. Byl pohřeb a za tři měsíce se narodil malý,“ vzpomíná dnes v 13. komnatě. 

Další otec emigroval

Janě se narodil bratr, zakrátko se jejich netypická rodina ale měla rozrůst ještě dále, ale mužský se opět nekonal: „Další partner byl topič v našem domě, který mámu navštěvoval. Byl jen o trochu starší než já, což mě štvalo. Máma s ním přišla do jiného stavu a on se najednou vypařil, emigroval, a tak ho hledal i Interpol, protože máma neměla ani korunu.“ Další tragédie přišla, když bratr trochu odrostl, Janina maminka začala kulhat a dlouho se neodvažovala navštívit lékaře. Když přišla, bylo pozdě. Rakovina prsu byla v příliš pokročilém stádiu, s metastázami v těle a Janina maminka zemřela.

Mladší brácha a zpívání po nocích nešlo dohromady

Pro Janu nastalo krušné období, protože se navíc musela postarat o nejmladšího bratra. Tehdy se živila jako barová zpěvačka v nočních podnicích, což s péčí o školáka nešlo moc dohromady: „Chodila jsem domů ve tři ráno ze zpívání v nočních podnicích, vstávat jsem s ním ale musela už v půl sedmé ráno. Všechno bylo na mě, neměla jsem partnera, babičky, tetičky. Kdybych měla partnera, tak je to jiná…,“ vysvětluje Jana, proč souhlasila s tím, aby bratr šel do pěstounské péče. Ta se v jeho případě osvědčila, se svými náhradními rodiči má prý skvělý vztah a dnes je otcem tří dětí. 

Další sebevražda

Její prostředního bratra štěstí nepotkalo, zopakoval totiž čin svého otce a podřezal si žíly, což se Jana Koubková dozvěděla dost drsným způsobem: „Volali, že si mám přijet pro bratrovu urnu. Potom jsem se dozvěděla, že si brácha podřezal žíly ve vaně. Člověk si pak zpětně leccos uvědomí. Máma zažila smrt jeho otce, když byla v šestém měsíci.“ 

Inklinovala ke starším

Jana dál úspěšně zpívala, opustila barovou kapelu a vrhla se na jazz v jeho nejryzejší podobě. V Československu se stala velmi známou osobností, o koncerty neměla nouzi. O muže ale také ne. Bohužel, kvantita neznamená vždy kvalitu a Jana zažila mnoho zklamání: „Jak jsem byla bez táty, tak jsem inklinovala ke starším mužům. Můj první muž v devatenácti, s nímž jsem krásně přišla o panenství, byl o patnáct let starší. Přišel s tím, že mě miluje a že se rozvádí. Dneska už se tomu člověk směje, jak jsem byla hloupá a naivní,“ konstatuje dnes ve 13. komnatě Jana. Přiznává také, že tehdy přišla prvně do jiného stavu. Její milenec ale dítě rozhodně nechtěl, a tak následoval první potrat: „Pro mě bylo hrozně těžký si to dítě nechat a být svobodnou matkou. Nedovedla jsem si představit, že by to dítě vyrůstalo bez táty jako já.“ Situace se opakovala hned několikrát, vždy se stejným výsledkem. 

Uprostřed mužů a přece sama?

A tak se stalo, že Jana Koubková zůstala bezdětná. A ačkoliv byla muži obklopená, lze říci, že opakovala osud své matky, o které prohlásila: „Stejně mi přišlo, že byla celý život sama...“ Z těžkých chvilek v životě jí pomáhal nikoliv partner, ale práce: „Když je se mnou něco špatně, musím se zahltit prací. Ta mě vždycky ze všeho dostala, ale teď, když je člověk starší a koncertů už tolik není, tak je času více a to se pak vkrádá smutek, že nikde nikdo není,“ svěřila se.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace