Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chybička se vloudila? Hvězda osmdesátek prý slýchala doma, ať táhne s hadrem do kuchyně, jedině tam patří. A zpěvačka…

06.08.2017
Chybička se vloudila? Hvězda osmdesátek prý slýchala doma, ať táhne s hadrem do kuchyně, jedině tam patří. A zpěvačka…

Foto: ČT / repro

Popisek: Zpěvačka Eva Hurychová

Domácí násilí je nyní kvůli případu Adély Šeďové na našich stránkách aktuální. Před časem se s ním ale potýkala hvězdička let osmdesátých, zpěvačka Eva Hurychová. Dokonce o něm vydala knihu a může sloužit za příklad toho, že i z této bolavé zkušenosti vybřednout lze, a to se ctí. Eva Hurychová vydává desku rarit a retro skladeb, které dávají připomenout její období slávy.

Hitovku Chybička se vloudí nazpívala Eva Hurychová v osmdesátých let. Coververze zahraničních hitů tehdy frčely, většina českých posluchačů ani netušila, že se jedná o přezpívané skladby a považovala je za původní nahrávky. Západní muzika se v rádiích nehrála a desky nebylo kde koupit. A tak mohla Eva Hurychová s hitovkou s poněkud šíleným názvem Chybička se vloudí zabodovat, aniž by mnozí věděli, že se jedná o skladbu Neverending Story ze stejnojmenného filmu od kapely Limahl.

Hity a rarity využívají současnou vlnu retrománie

Eva nyní vydává album se stejným názvem, které nese podtitul hity a rarity: „Nikdy by mě nenapadlo, že některé tak staré nahrávky můžou vůbec spatřit světlo světa. Proto jsem zpočátku váhala, nyní ale musím producentovi za nápad poděkovat. Plno nahrávek jsem před dvěma lety při rychlém stěhování bohužel vyhodila, a ty, které jsem si asi intuitivně nechala, ty jsem si na žádném albu nedovedla představit. Možná ale právě proto neletěly do popelnice… Výběr na desku jsem pouštěla i svým čtyřiadvacetiletým dcerám, které se shodly, co tam určitě dát a co ne. Nakonec se, myslím, podařila pestrá sestava, snad si z ní něco vybere každý, aspoň doufám,“ svěřila se Eva. Deska je skutečně pořádné retro, vychází na vinylu a na jeho coveru se usmívá o desetiletí mladší Eva. Je ale fakt, že Eva, dnes pětašedesátiletá, se za ta léta příliš nezměnila. 

hurychova_eva

Eva Hurychová, hvězda osmdesátek, vzpomínáte?

Nebát se mluvit!

Evě se před lety rozpadlo manželství, ze kterého má vymodlená dvojčata, kterým je dnes čtyřiadvacet. Její manžel ji týral, ze všeho se Eva později vypsala v knize Řekla jsem ne tyranovi. Právě její zpověď byla v branži jedna z prvních: „I proto jsem u nás jako jedna z prvních tuto problematiku dle osobních zkušeností mediálně otevřela, aby se oběti nebály o domácím násilí mluvit a začaly ho řešit,“ vysvětlila. Eva prokázala velkou odvahu, oběti domácího násilí se za něj totiž běžně stydí a svěřit se znamená překonat sama sebe. Eva dokonce začala obětem domácího násilí pomáhat a celé problematice se seriózně věnovat v rámci výzkumu. 

Manžel vysoudil 150 tisíc

Eva Hurychová se v 13. komnatě pro Českou televizi svěřila, že ji její druhý manžel fyzicky napadal a psychicky týral. „Fyzicky mě napadl v podstatě třikrát, kromě toho, že do mě nesčetněkrát a velmi často hrubě vrážel lokty. Poprvé mě napadl krátce po svatbě, ale to nebylo ještě tak vážné. Potom mě před dětmi surově udeřil do obličeje. A potřetí mi dal nebezpečnou ránu do krční tepny," napsal o tom tehdy Super.cz. Ale to prý, jak napsal web, nebylo to nejhorší. „V mém případě byl stěžejní psychický teror. Slovní výpady byly vůbec nejhorší. Urážel mě kdykoliv a kdekoliv. Doma mi často říkal, ať táhnu s hadrem do kuchyně, že jedině tam patřím, že ho nezajímám, že mě nesnáší a že jsem nula," vzpomínala v dokumentu Eva. 

Jenže Jiří Mošner televizi, která pořad v roce 2007 odvysílala, zažaloval a spor vyhrál. Podle rozsudku byl neprávem označený za osobu s duševní poruchou, která ve vztahu k bývalé manželce používá výhrůžky, násilí a terorismus. A toto označení prý Mošnerovi způsobilo citovou újmu. Vrchní soud v Praze proto rozhodl, že Česká televize se musí Jiřímu Mošnerovi omluvit a jako odškodné zaplatit částku 150 tisíc korun. 

Může za domácí násilí hyperaktivita v dětství?

V rozhovoru pro Hallo noviny přišla se zajímavou a objevnou teorií toho, co za domácím násilím může stát: „Určitě se ráda podělím, že se mi u domácího násilí podařilo v nedávných výzkumech platně prokázat další a předtím neuváděnou příčinu. Pro sebe to považuji za satisfakci a může být zásadní pro mnoho jiných. Příčinu nechci generalizovat, zdaleka se netýká všech pachatelů, ale vůbec není zanedbatelná. Popsat ji jednoduše mi moc nejde, hned mi naskočí jiná terminologie, ale zkusím to. Jde o přetrvávání negativních rysů syndromu ADHD a jeho souběžně se vyskytujících poruch. Když se včasně nepodchytí, často zůstanou do celého života. Některé souběžné poruchy s ADHD mají navíc špatnou prognózu, souvisí s některými sociálně-patologickými činy, a po mých výzkumech do nich patří i domácí násilí. V dospělosti léčba těchto negativních rysů nebývá moc efektivní, je důležité ji nezanedbat hned v začátku.“ 

Zpěv je minulost, nyní studuje a pomáhá

Desku vydává Eva spíše jako připomenutí dávné kariéry, v současnosti se soustřeďuje hlavně na studium a práci v neziskovce: „V červnu 2013 jsem na Technické univerzitě v Liberci, Katedře sociálních studií a speciální pedagogiky odpromovala s titulem bakalář, v červnu 2015 jsem tamtéž odpromovala s titulem magistr. Mojí současnou prioritou je sociální pomoc obětem uvedené problematiky, byla jsem jmenována členkou Výboru pro prevenci domácího násilí a násilí na ženách, který působí pod Úřadem vlády ČR. Stěžejně spolupracuji s nestátní neziskovou organizací proFem,“ uvádí Eva. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace