Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jeho bratr měl na svědomí i Miladu Horákovou. Kovaný soudruh prožil tak obrovské rozčarování, že už dál ani nechtěl žít. Tajnosti slavných

02.08.2017
Jeho bratr měl na svědomí i Miladu Horákovou. Kovaný soudruh prožil tak obrovské rozčarování, že už dál ani nechtěl žít. Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Jaroslav Moučka v seriálu Byl jednou jeden dům

Jeho parketou byli chápaví a vlídní funkcionáři, v reálném životě se ale kvůli komunistům dokonce rozešel ve zlém s vlastním bratrem. Nedokázal totiž přenést přes srdce zvěrstva, kterých se dopouštěl.

Patřil k hereckým samoukům, které sice osud obdařil talentem, na vrchol se ale dokázali vypracovat bez hereckého vzdělání pouze vlastní pílí. Už jeho první kroky na jevišti napovídaly, že bude mít blíž k rolím charakterním a komediálním než k milovníkům. Při ztvárňování svých postav se vyhýbal složité psychologii, jeho naturelu byl mnohem bližší svět obyčejných lidí, kde mohl rozehrát svou robustní komiku, dobrosrdečný humor a schopnost charakterizovat postavu jen v několika hlavních rysech přesně voleným detailem. Stal se oblíbeným představitelem spolehlivých, chápavých a vlídných soudruhů, s jeho láskou ke komunistické ideologii to ale tak jednoznačné nebylo. Nezapomenutelný Jaroslav Moučka měl totiž o dva roky staršího bratra Milana, který mu byl tak podobný, že si je lidé často pletli. Jenže infant terrible rodiny se podepsal na osudech řady politických vězňů v 50. letech minulého století, dokonce prý měl na svědomí i Miladu Horákovou. A Jaroslav s ním kvůli tomu léta nepromluvil ani slovo. Sám pak definitivně prohlédl po okupaci v roce 1968.

Dlouho hledal, co by mu ‘sedlo‘

Narodil se 9. listopadu 1923 ve Studené u Telče, jeho otec byl obchodní cestující a matka švadlena. S jeho startem do samostatného života to ale nebylo vůbec snadné. Učil se postupně kamnářem, pekařem, knihkupcem… Nakonec zakotvil u oboru strojní zámečník a soustružník, který mu konečně ‘sedl‘. Touto profesí se také živil během druhé světové války, ani u ní ale nakonec nezůstal. Jednou totiž náhodou zaskočil u ochotníků, kterým onemocněl jeden z herců, a chytil se. Po osvobození dostal nejprve funkci na jihlavském národním výboru a staral se o bydlení a zájezdy herců z Horáckého divadla. Po ochotnických začátcích mu ale herectví nedalo spát, a tak v něm brzy nastoupil jako inspicient s hereckou povinností. Ve stejných funkcích působil v sezóně 1946-47 v divadle v Kladně, a pak už se stal v Olomouci konečně hercem. V sezóně 1949-50 odešel za Jindřichem Honzlem do Národního divadla, dostával ale málo rolí, a tak se přesunul do Gottwaldova. V roce 1953 pak definitivně zakotvil v pražském Divadle Na Vinohradech, v jeho souboru setrval až do odchodu do penze v roce 1994 a ztvárnil na jeho jevišti 145 postav. Ve filmu se poprvé objevil v roce 1950 ve snímku Případ doktora Kováře a od konce 50. let pravidelně dostával menší role ve filmu i televizi. Často býval obsazován v detektivkách, objevil se ale i ve filmech a řadu postav ztvárnil i v seriálech.

Srpnové rozčarování

Chudé poměry, z nichž pocházel, formovaly jeho politický názor. Jako mladý, nadšený a nekritický chlapec vstoupil do KSČ a v druhé polovině 60. let patřil k zaníceným propagátorům reformních změn. Jenže ty definitivně ukončila v srpnu 1968 okupace a Jaroslav Moučka ztratil všechny iluze. Ze strany vystoupil, na protest si zahrál ve filmu Dlouhé dopoledne a ‘střihl‘ si roli i v legendárním snímku Ucho, v hlavních rolích s Jiřinou Bohdalovou a Radkem Brzobohatým. Oba filmy však nastupující normalizace poslala velmi rychle do trezoru a komunisté mu dali jeho ‘zradu‘ pořádně sežrat. Dali mu jasně najevo, že když nebude poslušný, určitě si nezahraje v projektech, které by se mu líbily. Moučka nakonec přistoupil na jejich hru, a když v roce 1977 potřebovali soudruzi upevnit po Chartě 77 pozice a nabídli mu návrat do strany, souhlasil, aby mohl znovu naplno hrát. I kvůli tomu přijal hlavní roli v seriálu Jaroslava Dietla Okres na severu, za ztvárnění tajemníka okresního výboru KSČ Pláteníka dostal státní cenu Klementa Gottwalda a stal se oficiální tváří systému. Příležitostně publikoval v tisku, vystupoval na besedách a celá osmdesátá léta prožil ve stínu své seriálové postavy. Po roce 1989 ale dokázal z Pláteníkova stínu šikovně vyklouznout, takže až do konce devadesátých let zůstal herecký aktivní. Jednou z jeho posledních rolí byl dědeček v seriálu Život na zámku.

Bratr neunikl pomstě

Dlouhá léta ho trápily problémy s bratrem Milanem, který byl estébák a podílel se na mnoha zločinech. Byl náčelníkem vyšetřovací skupiny, která v ruzyňské věznici páchala na politických vězních strašné krutosti. Odpůrce komunistického režimu nechával mučit a pracoval i na vykonstruovaném procesu a týrání doktorky Milady Horákové, která se stala jako jediná žena obětí politických procesů padesátých let. Zatímco vězně vystavoval i několikadennímu krutému týrání, doma byl příkladným otcem dvou dcer. Z Miroslavy se stala šéfka propagandy SSM a fanatická soudružka, druhá se ale měla stát již v dětství obětí pomsty některých vězňů, které její otec krutě mučil. „Byla plachá, učila se hůř než Mirka. Tehdy se ve škole začalo vyprávět, že ji asi jako desetiletou přepadla parta bývalých muklů, kteří se chtěli pomstít za to, jak se k nim hlavní vyšetřovatel StB Moučka choval. Prý jich několik vyskákalo z auta a nechutně ji znásilnili,“ prozradil serveru ahaonline.cz jeden z jejích bývalých spolužáků. Nakonec dívka v pětadvaceti za podivných okolností zemřela, což její okolí připisovalo přetrvávajícímu psychickému traumatu.

Smrt pro něj byla vysvobozením

Jaroslav byl sice také komunista, něco takového ale neschvaloval, a tak s jediným bratrem přerušil veškeré styky a dlouhá léta s ním nepromluvil slovo. „Měl jsem bratra strašně rád. Ale když jsem se dozvěděl, co dělá… Přestal jsem s ním mluvit. Bylo to těžké životní rozhodnutí, zavrhnout bratra, kterého jsem měl rád. Celá léta, když byl nahoře, se o nás nezajímal,“ svěřil se s rodinným tajemstvím v jednom rozhovoru. Z herecké profese ho definitivně vyřadila Parkinsonova choroba, stáří trávil v Kardašově Řečici na Jindřichohradecku. Pak se ale přidala rakovina tlustého střeva, jeho zdravotní stav se dramaticky zhoršil a musel se vrátit do Prahy. Smrt byla pro něj vykoupením. V posledních měsících u něj navíc propukla i Alzheimerova choroba, takže si ani nepamatoval, že má na kontě spoustu divadelních, filmových a televizních rolí. „A když si vzpomenu, nechci se na sebe v televizi vůbec dívat. Proč? Už dávno jsem někdo jiný,“ povzdychl si v jednom z posledních rozhovorů pro Blesk. Ke konci již jeho manželka Jiřina a syn Jaroslav přestali náročnou péči o vážně nemocného herce zvládat, a tak se ho ujali v pečovatelském domě na pražském Žižkově, kde 26. prosince 2009 zemřel. „Řekli, že měl otravu krve, kterou způsobil zánět močového měchýře. Já tomu ale moc nevěřím. Myslím, že to byla hlavně dysfunkce mozku,“ dodala paní Moučková.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská