Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Havlova tajná přítelkyně: Jestli je někdo trapný, tak to jsou muži. Největší Čech ji zradil. Už toho má po krk

30.07.2017
Havlova tajná přítelkyně: Jestli je někdo trapný, tak to jsou muži. Největší Čech ji zradil. Už toho má po krk

Foto: Facebook

Popisek: Bývalá přítelkyně Václava Havla Irena Obermannová

Bývalá intimní přítelkyně Václava Havla Irena Obermannová se již vzpamatovala z mediálního lynče, který vyvolala její Tajná kniha. Prozradila v ní totiž, že byla poslední milenkou Václava Havla. Přesto, že ho identifikovala pouze jako „Největšího Čecha“, nebylo těžké vydedukovat, kdo jím byl. Když křehká spisovatelka odtajnila, že se do ní Havel zamiloval a ona do něj, před šesti lety tím vyvolala obrovský skandál a stala se obětí takového mediálního lynče, že se psychicky zhroutila.

Ještě skandálnější však bylo, jak se k celému, déle než rok trvajícímu románku, postavil Václav Havel. Muž, který národ burcoval heslem, že pravda a láska zvítězí, vztah s Obermannovou zcela popřel a navíc se nechal slyšet, že spisovatelka zneužila jejich setkání. Ale o tom, že měl Havel další milenku, se v pražských kavárenských kuloárech šeptalo už dávno předtím. Pár byl totiž několikrát veřejně nachytán v důvěrných chvilkách. A především to v jeho životě nebylo zdaleka poprvé. Milenky měl vždy. Ostatně, s Dagmar Veškrnovou se začal rovněž tajně stýkat ještě v době, kdy byl ženatý. A také tehdy o tom jeho okolí vědělo a pokrytecky mlčelo. 

Dobře to věděl

Navíc to byl podle Obermannové samotný Havel, kdo název knihy vymyslel. A dobře prý věděl, že o něm píše. „Řekl, že mi dává právo napsat si o něm, co chci. Nedovedu si představit spisovatele, který by ho nevzal za slovo. Celou dobu našeho vztahu věděl, že knihu píšu. Četl ji ještě v rukopise a říkal, že se mu moc líbí,“ řekla v rozhovoru pro server Novinky.cz. Zároveň tehdy zdůraznila, že kdyby nedostala tu šílenou, hysterickou mediální masírku, nikdy by to nepřiznala. Mimo jiné také připustila, že jí celá aféra nakonec pomohla, podle zásady, co tě nezabije, to tě posílí. „Myslím, že kritici mi spočítali všechno z minulosti. Od začátku jsem je štvala. Snažili se ze mě udělat nablblou komerční pisatelku červené knihovny, nacpat mě do nějaké pokleslé kategorie. Narazila jsem na pražský rádoby intelektuální a do sebe zahleděný kroužek a jeho tabu. Třebačíst Obermannovou, “ postěžovala si ve stejném rozhovoru.

 

Mám toho po krk

O knize naposledy promluvila tento týden v rozhovoru pro Radiožurnál. Když se jí jeden z posluchačů pokrytecky ptal, zda o svém vztahu s Havlem neměla raději pomlčet, naštvaně odpověděla: „Uf, já této otázky mám opravdu po krk. Odpovídala jsem na to mnohokrát.“ A doporučila posluchačům, ať si přečtou Panoptikum české, že se tam vše dozví. Připomeňme, že v Panoptiku se mimo jiné zamýšlí nad stavem českých médií. Podle ní je morálka v naší zemi úplně zvrácená.  Zatímco byl totiž v době jejich vztahu Havel ženatým mužem, ona byla svobodná. A přesto všichni lynčovali pouze ji. V souvislosti s Tajnou knihou připomněla, že není zdaleka jediná, kdo ve svých  románech zpracoval vlastní intimní život.  Nyní se mimochodem zabývá vztahem dalšího slavného páru Franze Kafky a Mileny Jesenské. Na této spisovatelce ji zaujalo, jak byla, podobně jako ona sama, pohrdaná a že navždy zůstala „tou od toho Kafky“. 

Nejtrapnější jsou muži

Obermannová rovněž prozradila podrobnosti o novém seriálu Trapný padesátky, který podle jejího scénáře natáčí Česká televize v režii Jiřího Vajdičky. Role tří hrdinek budou hrát Pavla Tomicová, Alena Mihulová a Klára Melíšková. Klára je trapná proto, že si hraje na celebritu, která si myslí, že je celebrita, ale dávno ji už není, Pavla hraje sochařku, tvořící sochy z odpadu,  a  Alena představuje ženu, která chce mít spokojenou rodinu, ale nedaří se jí to. Na otázku, kdo z nich tří je nejtrapnější, se smíchem odpověděla : „Jestli je tam někdo dokonale trapný, tak to jsou muži.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na 

Vložil: Adéla Hofmanová