Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Podřízení jí museli venčit psy, vládní protidrogový koordinátor tahal kufry… „Carevna“ Nagyová a její excesy, kabelky i nadávky. Doba, kdy se zatýkalo

30.07.2017
Podřízení jí museli venčit psy, vládní protidrogový koordinátor tahal kufry…  „Carevna“ Nagyová a její excesy, kabelky i nadávky. Doba, kdy se zatýkalo

Foto: Hans Štembera

Popisek: Jana Nečasová, dříve Nagyová, u soudu

Nadační fond proti korupci, který spravuje miliardář Karel Janeček, na svých webových stránkách publikoval dokument „Premiéři v rukách poradců aneb kdo komu vládne“. ParlamentníListy.cz na tuto pozoruhodnou publikaci upozornily, Krajské listy.cz se tudíž zahloubaly do předlohy a nalezly pro vás množství pikantností. Zhodnocení éry Václava Klause, Miloše Zemana, Vladimíra Špidly, Stanislava Grosse, Jiřího Paroubka a Mirka Topolánka jsme vám již přinesli. Nyní se dostáváme k Petru Nečasovi, který sliboval, že v případě volebního úspěchu nepřivede na Úřad vlády žádného lobbistu. Jenže, pravdu. Byla tu přece Jana Nagyová…

Předsedou strany se stal Petr Nečas v roce 2010, po Topolánkově odchodu, a v politice to nebylo „nezkušené ucho“, stal se z něj také volební lídr strany. Post předsedy zastával do roku 2013. Do ODS přitom vstoupil už v roce 1991, rok poté se stal poslancem a byl jím až do roku 2013, tedy přes 20 let. Jak uvádí publikace Nadačního fondu „Nečas měl již v té době mediální nálepku ,pan Čistý´, která se jemu samotnému velmi nelíbila. Přiznal, že je také hříšník a jako příklad uvedl, že je cholerik. To je jistě velký hřích…“

Petr Nečas sliboval, že do vlády nepřivede žádného lobbistu, jako to před ním udělali jiní. „Už když jsem byl ministrem práce, tak se každý mohl přesvědčit, zda jsem si tam nějakého lobbistu přivedl, nebo nepřivedl. Nepřivedl,“ nechal se tehdy slyšet. Ale protože byl ve vládě už za doby Topolánka, kterému „sekundoval“ Dalík a v politice působili lidé jako Langer, Bém či Janoušek, muselo mu být jasné, že „bez dobrých styků“ to nepůjde… Nemohl být přece „taková naivka“ a nějaké lobbisty, kteří za ním stáli, už mít musel, píše se v publikaci.

Bez lobbistů ve vládě

Do funkce byl jmenován Petr Nečas v létě 2010, jeho vláda skončila o tři roky později, kdy policisté u Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) v čele s Robertem Šlachtou vtrhli na Úřad vlády a začali tam zatýkat – poslance, úředníky. Mezi zadrženými byla také Jana Nagyová. „Policejním zásahem nejen na Úřadu vlády tak – snad symbolicky – skončilo působení vlád ODS po roce 1989,“ uvedli autoři publikace.

Jak jsme již zmínili, když Petr Nečas stanul ve vedení ODS, přiznal se, že v případě vyhraných voleb, nepřivede do vlády žádného lobbistu. Asi tímto pojmem neoznačoval svou partnerku Janu Nagyovou, famme fatale, která ovlivnila jeho kariéru i osobní život.

Žádná putička, ale cílevědomá hysterka

Coby úřednice se Nagyová pohybovala v politice od poloviny 90. Let. „Myslela jsem si, že se budu moci lépe starat o děti a mít pravidelnou pracovní dobu,“ řekla k této době Nagyová. Její šéf Vladimír Kulhánek k její kariéře poznamenal: „Upnula se na to, evidentně ji bavilo být středobodem důležitého dění. Našla se v tom.“ Její okolí ji mělo za ambiciózní, cílevědomou ženu, která jako tichá putička rozhodně nebude vyčkávat v koutě a jež se většinou s politiky rychle skamarádí – jako s Petrem Nečasem.

V roce 2005 nastoupila do hlavní kanceláře strany a dle svědků „puntičkářského Nečase“ ihned zaujala a neváhala plnit jeho požadavky. Rychle si prý zvykala na moc, nebyla-li spokojená, křičela a práskala dveřmi. „Po svých podřízených chtěla, aby jí psali diplomovou práci, řidiče ministerských limuzín peskovala za špatně umytá auta. Potřeba dávat podřízeným najevo svou převahu se pak u Nagyové naplno rozvinula s příchodem na Úřad vlády. A to do těch nejmenších podrobností,“ napsali autoři publikace. „Dostala chuť na smažený sýr. Zavolala proto podle informací Respektu na protokol svého úřadu, ať vzkážou kuchaři, aby jí ho připravil a nechal poslat služebním autem. Když jí ho řidič dovezl, Nagyová na sýr sáhla a rozčílila se, že cestou vystydl. Řidiče proto poslala zpět do kuchyně se vzkazem, ať jí obalí nový sýr, a to jen do těstíčka, s tím, že si ho pak doma upeče sama. Ani napodruhé však nebyla spokojená. Vládní limuzína proto stejnou cestu absolvovala ještě potřetí,“ uvádělo se v dřívějším článku Respektu.

Jako slovo Boží

„Podřízeným dávala venčit své psy. Několik mimopražských úředníků – jako třeba vládního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila –, kteří podobně jako ona bydleli ve vládním Hrzánském paláci, nutila při nočních nedělních příjezdech z jejich domovů nosit v ruce cestovní kufry, aby jejich kolečka před hrzánskou rezidencí nedrncala na venkovních kostkách a nerušila ji,“ napsal dále Respekt. Právě kvůli takovým manýrům jí začali říkat „carevna“.  Personál se u ní střídal velmi často, ale díky její aroganci se i tak většina podvolila.

Článek Respektu také popsal ovládnutí Petra Nečase. „Změnila zasedací pořádek v kanceláři premiéra tak, aby jejich místnosti byly přímo propojeny a oni k sobě mohli kdykoli chodit bez vědomí sekretářek a dalších lidí. Nad vnější vstup do spojených pracoven pak Nagyová nechala namontovat červená světla ´Nevstupovat‘,“ s čímž Nečas souhlasil a také ji nechal sjednávat své schůzky. Návštěv k němu pouštěla minimum. „Její slovo bylo jako slovo Boží,“ řekl později její řidič u soudu.

Žrádlo pro psy i luxusní dary. Co na to soudkyně?

Když v červnu 2013 razie ÚOOZ vtrhla na vládu, k Ivo Rittigovi nebo Romanu Janouškovi, nevyhnula se ani Nagyové. Nechtěla otevřít, udělala to až po třetí výzvě. Tehdy bylo zadrženo celkem 8 lidí. Ještě na noční schůzce s vedoucími zásahu na Úřadu vlády bylo Nečasovi sděleno, že Nagyová je podezřelá ze sledování jeho ženy tajnou službou a z uplácení. Nagyová tak měla získat kompro a donutit Nečase k rychlejšímu rozvodu. Odvolací Městský soud v Praze tehdy konstatoval: „Je úplně jasné a při úvaze tím nejobyčejnějším rozumem, že obviněná Nagyová jako nastupující partnerka předsedy vlády zneužila Vojenské zpravodajství ke sledování nenáviděné sokyně v lásce a sledovala jediný zájem – bývalou manželku Petra Nečase poškodit.“ Radku Nečasovou nechávala sledovat dvěma zaměstnanci z Úřadu vlády, označovala je jako „žrádlo pro psy.“

U soudu vyšlo také na světlo, jakým způsobem Nagyová o Radce Nečasové mluvila. V telefonátech z podzimu 2012 o premiérově manželce hovořila jako o krávě, hysterce a čůze". Telefonní hovory ukázaly, jak byla Nagyová schopná mluvit s Petrem Nečasem, který to vše snášel s jakousi odevzdaností a rezignací.„Na chlapa si hraj někde jinde, ne přede mnou. Všude se za mě stydíš, vole. Lítám jako kráva. Ty jsi normální primitiv, vole. Nebudu ti dělat poskoka. Nebereš mě jako partnera, šikanuješ mě. Doma držíš hubu a krok, vole. To je vidět, kdo tam nosí kalhoty,“ rozčilovala se.

Během následující kauzy byla ještě Nagyová obviněna z krácení daně v souvislosti s luxusními dary za 10 milionů korun, které dostávala od mocných podnikatelů. V následném soudním líčení došlo k nečekanému zvratu v květnu 2015 – soudkyně Králová všechny zprostila obžaloby; dodnes není kauza dořešena.

Publikace Nadačního fondu zmiňuje ještě jednu kauzu Nagyová-Nečas, ze které vyšli poražení, týkající příplatků a odměn ve výši 273 tisíc hrubého, které měla dostat coby šéfka kabinetu. Nečas kauzu označil jako „mediální lynč slušného a pracovitého člověka, jehož jediná vina je, že pracuje pro premiéra“ a když Nagyovou hájil, řekl „Moji lidé dřou jako koně. Standardně dvanáct hodin za den, často i víkend. Ale o platy přece nejde, jde o to, atakovat mé okolí potažmo mě.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na 

Vložil: Lenka Sloupová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace