Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

´Buldozer´ Paroubek a ´chlap s gulema´ Topolánek. Skandály nového tisíciletí a jejich dozvuky v dnešní době… Co říkáte, pane Dalíku?

29.07.2017
´Buldozer´ Paroubek a ´chlap s gulema´ Topolánek. Skandály nového tisíciletí a jejich dozvuky v dnešní době… Co říkáte, pane Dalíku?

Foto: Hans Štembera

Popisek: Jiří Paroubek

Krajské listy.cz se zahloubaly do předlohy publikace Nadačního fondu proti korupci, který spravuje miliardář Karel Janeček, „Premiéři v rukách poradců aneb kdo komu vládne“, na niž upozornily ParlamentníListy.cz., a nalezly pro vás tolik pikantností, že to vydá na několik pokračování. Více než stostránkový text kromě kritického zhodnocení éry premiérů Václava Klause, Miloše Zemana, Vladimíra Špidly a Stanislava Grosse, uvádí i informace o období vlády Jiřího Paroubka až k nástupu pravicových premiérů Mirka Topolánka a Petra Nečase a končí vládou Bohuslava Sobotky. V tomto článku vám přinášíme nahlédnutí do doby „urputníka“ Jiřího Paroubka a „zemitého“ Mirka Topolánka.

Začátek i konec vlády Jiřího Paroubka doprovázely dvě aféry. Na počátku v dubnu 2005 jeho éry doznívala kauza s privatizací Unipetrolu, v níž figuroval se svými „pěti na stole“ Zdeněk Doležel. A na sklonku Paroubkova období se veřejností prohnala aféra tzv. Kubiceho zprávy, která nejspíše měla také vliv na sněmovní volby v roce 2006. V závěru svého období ještě stihla Paroubkova vláda podepsat smlouvu na nákup obrněných transportérů Pandur, tato kauza je však spjata s vládou Mirka Topolánka…

Útoky a reakce

Paroubkova krátká 14měsíční vláda byla  „doba mediálně ,zjitřená´ a pro média vděčná. Co chvíli premiér Paroubek hrozil podáváním trestních oznámení na novináře a na média (nebo je přímo podával) za jejich útoky na jeho osobu. To vyvolávalo jejich ještě intenzivnější útoky, které měly za následek ještě intenzivnější reakce,“ napsali autoři publikace Nadačního fondu. „Prakticky denně jsme reagovali tiskovými zprávami na lživé či zkreslené informace médií. Psal jsem denně či diktoval odpovědi, články či jiné reakce na negativní statě v tisku či v televizi,“ nechal se slyšet dříve Paroubek. Bylo to také období policejních zásahů i dalších kauz.

Buldozer s elektronickým mozkem

Jiří Paroubek nebyl v politice žádný zelenáč, než byl na jaře 2005 jmenován premiérem, vystřídal mnoho funkcí. Po odchodu v létě 2006 působil ještě jako poslanec až do srpna 2013. Mnoho let působil v pražském zastupitelstvu. „Hlavně díky mně Praha vypadá, jak vypadá. Takový rozvoj tu nebyl od Karla IV,“ zhodnotil sám své působení.

Také Paroubek měl svůj tým poradců – mezi výrazné patřil Václav Kočka, Miroslav Jansta, Jaroslav Tvrdík a Valtr Komárek, dlouholetý vysoký funkcionář Komunistické strany, který v šedesátých letech působil nějakou dobu jako poradce Che Guevary, pozdější ředitel Prognostického ústavu ČSAV, kterým prošla celá řada polistopadových politiků. „Když Paroubek vstoupil do velké politiky, tak sociální demokracii dost pomohl, vždyť po Grossových aférách byla úplně dole. Před jeho příchodem ta partaj připomínala spíš sektu, on ji trochu otevřel a částečně modernizoval. Tehdy velmi pracoval, i jako premiér byl nesmírně výkonný, měl nové myšlenky. (…) Ano, říkal jsem mu buldozer s elektronickým mozkem. Jenomže postupem doby se ty čipy zřejmě zahřály a elektronika začala selhávat. Zbyl jen ten buldozer,“ vyjádřil se jednom rozhovoru o Paroubkovi Komárek. „Pořád byl vlastně ve válečném stavu s novináři a s vládou. Opravdu mi to připomínalo gottwaldovskou opozici. Gottwald říkal, že jezdí do Moskvy učit se, jak nám zakroutit krkem, zatímco Paroubek říkal: ,Bez nás si ani ruce neumyjete.‘ “

Kdo komu co osladil

Vláda Jiřího Paroubka pominula v létě 2006. Na jeho místo nastoupil Mirek Topolánek, který vystudoval strojní inženýrství. Předchozí dlouhá éra levicových premiérů tak byla ukončena. „Od počátku představoval rázný, sebevědomý a zemitý styl, kterým leckoho provokoval. Jeho styl se odrazil i v prezentaci České republiky během českého předsednictví v Radě Evropské unie v roce 2009. Českým sloganem tehdy bylo „Evropě to osladíme“, což se – nakonec – skutečně podařilo,“ zhodnotili jeho časy autoři publikace Nadačního fondu.

Od chvíle, kdy Mirek Topolánek nahradil na postu předsedy ODS Václav Klause, s ním měl napjaté vztahy. „Nakonec to byl prezident Klaus, kdo měl v hrsti více cukru a i s pomocí poslance a věrného souputníka Vlastimila Tlustého se mu podařilo svrhnout vládu právě uprostřed českého předsednictví. Mirek Topolánek tak s hanbou a s ponížením před svými evropskými kolegy balil kufry…“ uvádí publikace Nadačního fondu. Topolánek vstoupil do ODS v roce 1994, jejím předsedou byl zvolen v roce 2002, jako premiér působil v letech 2006 až 2009, po svém odchodu z politiky zůstal věrný oboru energetiky.

Dimenze korupce

Za jeho vlády, která si dala za cíl bojovat s korupcí, vyvrcholila kauza tzv. justiční mafie. Sám Mirek Topolánek později přiznal, že v „boji s korupcí“ neobstál. Ještě v roce 2011 vyšel v Lidových novinách článek, ve kterém Andrej Babiš k tématu korupce hovořil takto: Za komunistů kradli u nás zelináři a řezníci, občas asi i pracovníci podniků zahraničního obchodu, ale komunističtí funkcionáři nekradli. Ti totiž měli své výhody, mysleli si, že na svých postech budou věčně, takže krást neměli zapotřebí. U nás se korupční systém teprve vytvářel v posledních dvaceti letech (…)já stále říkám, že dimenze korupce u nás řádově vzrostla po roce 2006. Jestli se dřív bralo ze státního po milionech, tak teď je to po stovkách milionů až po miliardách.“

Hlavně se z to nepos*at

Také v případě Mirka Topolánka hráli svou roli „šikovní“ poradci – Aleš Řebíček, který zastával i post ministra dopravy a je spojován rekonstrukcí zvedací mostu v Kolíně za miliardu korun, a především Marek Dalík. „Marku, ty víš, že s tebou stojím a padám.“ napsal tomuto muži, tehdejší premiér Topolánek. Dalík byl letos 25. července odsouzen Vrchním soudem v Praze do vězení na 5 let za pokus o podvod a také za zaplacení 4 milionů korun za jeho roli v aféře nákupu transportérů Pandur, které Topolánkova vláda schválila v roce 2009. Podle zpráv z roku 2011 měl Dalík žádat jako úplatek 460 milionů korun. Ve své knize z roku 2016 s názvem „Hlavně se z toho neposrat aneb jak myslel, tak řekl; jak řekl, tak udělal“ píše o muži, který mu pomohl k vrcholu, Mirek Topolánek mimo jiné toto: „Nikoho tak schopného a přitom tak komplikovaného jsem od té doby nepotkal. Všechny útoky na mě byly vedeny přes něj, takže si mé úspěchy vlastně vždycky odskákal.“

U soudu s Dalíkem vypovídal jako svědek také Mirek Topolánek, měl zodpovědět, jestli svého kolegu na schůzku se zástupci rakouské zbrojovky poslal a jestli lobbista Dalík mohl ovlivnit jeho rozhodování. „Všichni, co se mnou dělali, tak vědí, že jsem velmi těžko ovlivnitelný, přestože média psala opak. Mohlo to vyvolat dojem, že ten Markův vliv je větší, než skutečně byl,“ řekl bývalý premiér. Dalíkova reakce přišla v roce 2016: „Věděl jsem celou dobu, že je absolutní alibista, egoista a oportunista. Na druhou stranu jsem věřil v to dobro v něm, protože on je opravdu uvnitř dobrý člověk. Nakonec převážily ty první tři vlastnosti a on se takto nehezky zachoval i k jiným lidem.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na 

Vložil: Lenka Sloupová