Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

A je to tu zas: ´Dva muži´ (čti Romové) surově zmlátili staršího pána, až ztratil vědomí... Přestaňme si konečně lhát do kapsy

27.07.2017
A je to tu zas: ´Dva muži´ (čti Romové) surově zmlátili staršího pána, až ztratil vědomí... Přestaňme si konečně lhát do kapsy

Foto: Policie ČR

Popisek: Tuto fotografii poskytla Policie ČR; podezřelý, po jehož totožnosti pátrá, je nalevo.

Zavražděný plameňák v jihlavské Zoo, to byl némlich stejný případ. Bohužel se dostal do světa, kde se psalo, že české děti, místo aby šly do školy, vnikly do zoologické zahrady a brutálně tam ubily k smrti plameňáka. A v zahraničí si řekli, že máme tedy v Česku pěkný dorost. Fakt byl, že šlo o romské děti. A ano, ty jsou zároveň české. Jenže ty české bílé děti... Ne že by nezlobily, hnusného, odporného násilí na bezbranné učitelce na Třebešíně se dopustili bílí chlapci, ale takováto přímá, prvoplánová brutalita je typická spíše pro Romy, tedy ty sociálně vyloučené. Stejně jako v tomto případě. Novinky.cz píší o dvou ´mužích´ , policejní fotka ukazuje dva Romy. Ovšem web Novinky.cz se tak zachoval dokonale politicky korektně. A pokrytecky. Slovo Rom nepoužil, nicméně každý, kdo do článku nahlédl, si udělal vlastní názor. A to bohužel názor, který nás vede do pekel... Ale o tom dále.

Co se tedy stalo? Je to již starší historie, dvojice „mužů“, napišme rovnou tedy Romů, zaútočila v polovině dubna na nočního chodce, jednašedesátiletého pána. Mlátili do něj tak brutálně, že upadl do bezvědomí. „Bezdůvodně jej napadli pěstmi. Poté, co v důsledku úderů spadl na zem, do něj ještě kopali a křičeli, aby jim dal peníze. To však muž již nestihl, neboť upadl do bezvědomí,“ uvedl ve středu mluvčí policie Jan Rybanský.

Proč se tedy tři měsíce starý případ nyní objevuje v médiích? Protože Policie ČR jednoho útočníka zatkla a má ho ve vazbě, po tom druhém pátrá a prosí veřejnost o pomoc. Přepadení se odehrálo v Praze 9 mezi Poštovskou ulicí a ulicí Pod Strojírnami. A šlo, jak se ukázalo, o bezhlavou a zcela nesmyslnou brutalitu - útočníci si totiž žádné peníze neodnesli… K titulní fotografii pak mluvčí Rybanský shrnul: „Na obrázku je vidět ještě další muž spolu s podezřelým, který s případem pravděpodobně nemá nic společného. Nicméně je předpoklad, že by podezřelého mohl znát. V případě, že muže na obrázku poznáváte, kontaktujte linku 158.“ A Novinky svůj článek ukončily takto: Za loupež oběma mužům hrozí až deset let vězení.

Když ponecháme stranou, že k žádné loupeži nedošlo, což je vlastně mnohem horší, protože to ukazuje na vzestup nesmyslného, brutálního násilí bez příčiny, naskýtá se kruciální, základní otázka. Proč musíme tajit, že jde o Romy?

Co vše je ve hře u trablů s Romy

Tak zaprvé, je zde hafo zákonů. Koho by to zajímalo, jde o Směrnici Rady 2000/43/ES, kterou se zavádí zásada rovného zacházení s osobami bez ohledu na jejich rasu nebo etnický původ, zákon č. 198/2009 Sb., o rovném zacházení a o právních prostředcích ochrany před diskriminací a o změně některých zákonů (antidiskriminační zákon), zákon č. 273/2001 Sb., o právech příslušníků národnostních menšin a nařízení vlády č. 98/2002 Sb., kterým se stanoví podmínky a způsob poskytování dotací ze státního rozpočtu na aktivity příslušníků národnostních menšin a na podporu integrace příslušníků romské komunity…

Výsledkem jich je třeba postup Novinek.cz: Romy označili za muže, jimiž bezesporu jsou, a přidaly fotku, nota bene policejní. Nelze jim tedy vytknout vůbec nic. Až na to, že dodaly munici tak zvanému anticikanismu, což je, jak praví Wikipedie, paušální vnímání Romů jako těch, kdo masově zneužívají sociální dávky, kradou, opíjejí se a dělají nepořádek. Ten, kdo požaduje pro Romy pomoc nebo zvýhodnění, je považován za pokrytce či naivu. Podle Wikipedie si toto myslí 80 až 90 % Čechů. Mají pravdu?

To nevím, protože shora zmíněné zákony nedovolují uskutečnit rozsáhlé šetření, na jehož základě by bylo možné říci – ano, mají, nebo ne, nemají. Za bolševika se třeba romská kriminalita sledovala, což nyní není zákony povoleno. Dokud to ale nezjistíme, budeme cpát velké (a tím míním opravdu velké) peníze do zjevně neúčinných opatření. Proč neúčinných? Protože všichni vidí, že se zhola nic nemění. Vláda má nicméně rozsáhlý materiál z února 2015, nazvaný Strategie romské integrace do roku 2020 (kdyby se tím snad někdo chtěl prokousat, může ZDE).

No, tak strategie běží již dva roky. A Jiří X Doležal jel minulý týden jako reportér Reflexu do Ostravy na Colours a potkal tamní Romy. Napsal o tom článek s úderným titulkem „V Ostravě je těžké nebýt rasista!“ Jeho čerstvá romská zkušenost vypadala zhruba takto: „Ti lidé postávající v kuřáckém koutku byli poloobnažení ve špinavých hadrech, očividně trpěli špatnou hygienou, řvali, děti kolem nich ječely a lítaly zcela bez ohledu na vycházející davy cestujících přijíždějících na Colours. Přestože byl bílý den a lidí kolem jak máku, já jsem si prostě z hlediska osobní bezpečnosti netroufl mezi tu skupinu s cigaretou jít a radši jsem odešel sto metrů, až jsem se dostal zpod zastřešené plochy, kde se myslím smí kouřit jen na tom vyhrazeném místě. Bez přehánění jsem se jich bál. Byla to ucelená nepřátelská tlupa.“

Co dělat?

Pamětníci se jistě pousmějí, jde totiž o název politického pamfletu, který napsal Lenin na přelomu let 1901 a 1902… Když ale vynechám podobné povedené spisky a la výše zmíněná strategie, něco bychom dělat fakt měli. A házení lahví s benzínem do oken romského domku to tedy určitě nebude. Nemohu si pomoci, ale myslím, že jsme to zatím vzali za úplně špatný konec. Lidé z neziskovek a Romey mají pocit, patrně oprávněný, že Češi Romy nemají rádi, což zhusta zaměňují za rasismus. A tak je brání bez ohledu na fakta, na což zase naskakuje ´pražská kavárna´v hlavních (pražských) médiích. To vidí bílá majorita a její nechuť k těm nepřátelským tlupám, jak to přesně popsal Doležal, roste. Had se zakousl do svého ocasu.

Jednak bychom měli přesně zmapovat situaci, s níž se potýkáme. Zde narazíme na problém, že jen menšina Romů se ke svému původu při pravidelném sčítání lidu hlásí, to je ale řešitelné. Holt použijeme, abych si vypůjčila citát z Forsytha (on měl tedy na mysli špiónské prostředky), to nejstarší zařízení na světě, které slouží ke shromažďování informací – lidské oko. A pak musíme udělat zároveň několik věcí. Podotýkám, vše je řešitelné a již dokonce víme, jak. 

Inkluze ne, ale…

Odstranit obchod s chudobou – jde o nesmyslně poskytované úvěry lidem, kteří je nemohou splácet a tudíž se dostanou do exekuční spirály, jde o nedostatek sociálních bytů, zato obrovské dávky na bydlení, které plynou do kapes majitelům polorozpadlých ubytoven a vyrábějí z nich tak za naše peníze milionáře, jde o školství, kam romské děti nezapadají, protože na příklad neumějí pořádně česky. Takže tam nechtějí chodit a tudíž je tam rodiče nechtějí dávat. Zde se naskýtá otázka: Je lepší násilná inkluze, anebo ony stigmatizované zvláštní školy? Napadá mne jedno, proč by ty zvláštní školy nemohly poskytovat stejné vzdělání, jen holt za větší peníze, protože by musely zohlednit ´zvláštnosti´ svých žáků? Napřed je tedy učit česky, nejlépe jim číst. Pohádky a pak třeba Harryho Pottera, a tak dále a tak dále. Postarat se jim i o jídlo, hygienu a oblečení; co takhle třeba internátní školy? V Anglii je to osvědčený model...

A co považuji za hlavní. Do rozhodování vtáhnout Romy. Ne idealisty z neziskovek, samotné Romy. A ne ty, co již dávno žijí jako bílá majorita, třeba hudebník Vojta Lavička. K tomu je třeba příkladů, co táhnou, jak praví staří Latiníci. Umíte si představit, jak musely zapůsobit na černochy v USA filmy jako Hořící Mississippi? Nebo Zabít ptáčka? Anebo z poslední doby třeba oscarový snímek Skrytá čísla o černošských matematičkách, díky nimž se uskutečnil i projekt Apollo? Proč by si vládní zmocněnec pro romskou problematiku (tuto funkci, ale s rozhodovacími pravomocemi, bychom měli určitě zavést, kobercový nálet nastíněných opatření musí být řízen z jednoho - odpovědného - centra) nemohl takové objednat (a zaplatit)? Plus samozřejmě kvalitní PR. Co kdybychom zaměstnali třeba marketingového guru Martina Jaroše?

Ano, bylo by to drahé, nejednoduché a výsledky by nebyly pozítří. Ale další blábol typu Romská strategie do roku 2040 to nevyřeší, jen zapadá prachem v ministerských šuplících. A tak zvaná politická korektnost, abychom se obloukem vrátili na začátek? Tak ta lidi štve maximálně, až tak, že situace připomíná sud s prachem… Co si o tom myslíte vy?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Anna Vančová   

  

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace