Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Milostný trojúhelník: Radka odmítla vypovídat. Chce Nečase zpátky?

27.06.2013
Milostný trojúhelník: Radka odmítla vypovídat. Chce Nečase zpátky?

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Jeden z mála snímků, zachycující manžele Nečasovy v době, kdy byl Petr Nečas ve vrcholné funkci.

„Pan Čistý veřejně opouští Paní Oběd.“ Navíc s pořádnou ostudou a hrozbou trestního stíhání na krku. Přesto Radka Nečasová odmítá na nevěrného manžela házet špínu a přilévat olej do rozpálené pánve, v níž se momentálně smaží. Slušnost a solidnost jsou totiž jejím životním krédem.

Magistra Radka Nečasová odmítla vypovídat v kauze sledování vojenskou rozvědkou proti manželovi, který se s ní rozvádí kvůli letitému vášnivému románku se svou tajemnicí Janou Nagyovou, která je toho času ve vazbě v Ostravě. Přestože armádní zpravodajce na ni údajně nasadila právě ona. Na premiéra v demisi Petra Nečase, kterého většina kolegů považuje za suchara, rozhodně nehodlá házet špínu, navzdory tomu, co jí provedl. I když ji připravil o jedinou životní jistotu, kterou kdy měla – spořádanou fungující rodinu.

Obrovské zklamání, bolest, smutek, zoufalství… jistě chvílemi i pořádný vztek. A navíc ostuda před celým národem! Přesto všechny tyto pocity, které s ní lomcují, dokázala Radka uzavřít před očima veřejnosti v sobě. Takzvaně ukrýt pod sukní, jak to radívaly ženám naše prababičky.

Rožnovská idyla

Byla to studentská láska. Nečas se ženil ještě během studií na brněnské přírodovědecké fakultě, a když v roce 1988 končil, gratulovala mu již půvabná manželka Radka s nejstarším, tehdy ročním Ondřejem na ruce. Jako ženáč měl usnadněnou i vojenskou službu, takže narukoval do nedalekého Prostějova, a mladá rodina „zelené odloučení“ úspěšně zvládla. Po vojně nastoupil Nečas jako technolog do Tesly v Rožnově pod Radhoštěm, kde jako perspektivní kádr dostal mladý fyzik i byt.

Rodina se stala pro tichou brunetku smyslem života. V severomoravském Rožnově pod Radhoštěm, kde ctí tradiční rodinné hodnoty mnohem více než v metropoli, koneckonců není spořádané manželství ničím výjimečným. V roce 1990 Radka porodila druhého syna Tomáše a její muž vzápětí odstartoval politickou kariéru jako předseda Oblastní rady ODS ve Vsetíně.

Konkurentka vstupuje na scénu

Zatímco její manžel stoupal po jednotlivých příčkách politického žebříčku, Radka rezignovala na vlastní kariéru, pečovala o něj, děti a domácnost. Nečasova rostoucí kariéra jí ale od počátku naháněla strach, jako by tušila, že jejímu systematicky budovanému domácímu krbu nepřinese nic dobrého. V roce 1992 se Nečas zařadil mezi politické špičky a doma prakticky jen hostoval. Radka ho však tvrdohlavě odmítala následovat do Prahy, a tím pootevřela dvířka ženě, jež si jejího manžela začala omotávat kolem prstu.

Již v roce 1996 totiž poznal v Karlových Varech tamní oblastní manažerku ODS Janu Nagyovou. Ambiciózní, dvakrát rozvedená matka samoživitelka, která se údajně původně vyučila prodavačkou, pracovala léta jako účetní. Místo v politické sféře si prý našla právě kvůli svým dcerám Nikole a Štěpánce, protože hledala časově méně náročné povolání. Byla to skutečně její poněkud naivní představa, nebo dnes používá tento argument jako výmluvu?

Tajný poměr?

I když ani jeden nikdy nepřiznal, že jejich románek začal již tenkrát, první manželské krizi Nečasových a následnému usmiřování nasvědčuje skutečnost, že Radka Nečasová porodila v roce 1997 po sedmileté „mateřské pauze“ dceru Terezu. Domova v Rožnově se však dál odmítala vzdát, čímž své konkurentce v lásce ještě víc pootevřela dvířka k Nečasovu srdci.

Většinu času pobýval totiž v Praze stejně jako asistentka karlovarského senátora ODS Vladimíra Kulhánka. O tom, jak se jejich utajovaný vztah tenkrát vyvíjel, lze jen spekulovat. Špatné svědomí ale Nečase stále vracelo domů, k trpělivé Radce, synům a malé dcerce, k níž vzápětí přibyla ještě nejmladší Marie. Radka se sice tvářila, že je vše v pořádku, její nejistota ale zřejmě narůstala.

V Modřanech zřejmě přituhlo

O Radčině snaze zachránit, co se dá, svědčí její ochota přestěhovat se po letech odporu do Prahy. V roce 2004 vyměnila rožnovský domov za 4+1 v modřanském paneláku. V roce 2006 začala víc pracovat sama na sobě. Mimo jiné začala studovat speciální pedagogiku na pražské Univerzitě Jana Amose Komenského, kterou před dvěma lety úspěšně dokončila. Pro manželství však již bylo evidentně pozdě. Svou utajovanou milenku totiž právě tehdy jmenoval tehdejší ministr práce a sociálních věcí Nečas ředitelkou své kanceláře, takže Nagyová byla denně v jeho těsné blízkosti.

Přesto Radka odmítala svůj boj o manžela a rodinu vzdát. V roce 2009 dokonce před volbami do poslanecké sněmovny hrdě hlásala, že by roli premiérovy manželky zvládla. Když však nastala realita, ubylo jí sil. Nakonec se na veřejnosti po manželově boku téměř neobjevovala. Jen jednou se v roce 2010 zúčastnila oficiální recepce na Pražském hradě a dvakrát přijala pozvání prezidenta na novoroční oběd v Lánech.

Dračice versus sociální pracovnice

Na rozdíl od své sokyně, která působí na nestranné pozorovatele jako ziskuchtivá dryáčnická hudrmanice, si Radka Nečasová dokáže dál udržet pozici pravé dámy. A zřejmě dobře ví, co dělá. Ne nadarmo totiž ke své mírné povaze přičichla v rámci studia i k psychologii. Dobře ví, že po divoké aféře, byť jakkoli dlouhé, se většina mužů ochotně vrací do poklidného rodinného kruhu, naplněného vlídným láskyplným pochopením, který navíc nabízí bez výčitek i kompletní servis. Sucharovi Nečasovi se po něm jistě stýská už dnes. A jeho žena Radka to nejspíš dobře ví.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se
na ně.

Vložil: Lucie Bartoš