Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

To je, jako kdyby Hitler říkal, že má rád všechny Židy… Bonmoty Miloše Zemana jej doprovází celou éru. Tleskali mu komunistický aparátčík Šlouf i „ruský“ byznysmen Nejedlý

27.07.2017
To je, jako kdyby Hitler říkal, že má rád všechny Židy… Bonmoty Miloše Zemana jej doprovází celou éru. Tleskali mu komunistický aparátčík Šlouf i „ruský“ byznysmen Nejedlý

Foto: Zdroj UP

Popisek: Prezident Miloš Zeman

„Premiéři v rukách poradců aneb kdo komu vládne.“ Tak se jmenuje dokument Nadačního fondu proti korupci, který spravuje miliardář Karel Janeček. ParlamentníListy.cz na tuto publikaci upozornily a Krajské listy.cz pro vás přinášejí pikantnosti z toho textu. Více než sto stránek shrnuje informace ze zákulisí české politiky za poslední více než dvě dekády. Na vládu Václava Klause se zaměřil první článek. Budeme pokračovat Vladimírem Špidlou, Stanislavem Grossem, Jiřím Paroubkem až k nástupu Mirka Topolánka a Petra Nečase. Poté se podíváme na Bohuslava Sobotku. Ještě předtím však vstoupíme do časů premiéra Zemana…

Po sněmovních volbách v roce 1998, které znamenaly neúspěch pro ODS, Česká republika vstoupila do další politické kapitoly. K moci se dostal Miloš Zeman a kontury jeho vlády byly vytyčeny Opoziční smlouvou č. 2. uzavřenou s dřívějším nepřítelem číslo jedna, občanskými demokraty.

Arogantní kuřák

Na jedné straně mince leželo například to, že smlouva umožnila zavést jistá ekonomická záchranná opatření, která měla zmírnit dopady hospodářství za vlády Václava Klause. Měl se také změnit volební systém. Na opačné straně téže mince se nacházely negativní dopady – styk úředníků, politiků s podnikateli a lobbisty, který se dotkl justice.

Miloš Zeman u moci se nezdráhal používat arogantní drsné verbální útoky proti svým oponentům a vystupoval jako milovník cigaret a alkoholu, za což byl často kritizován.  „Já jsem v podstatě protivný člověk, který nesnáší křiváctví druhých. Mně na politice vadí především lidé, kteří nemají vlastní názor, neodvedli žádnou práci, ale přitom zoufale touží po nějaké funkci. Říkám jim do očí, nikoli za zády, že jsou darebáci. A tím si velkou popularitu nezajistíte. Jsem někdy ironický. Pokud někdo říká hloupé věci, reaguji někdy až arogantně,“ nechal se budoucí český prezident tehdy slyšet.

Spálená země

Svou politickou kariéru započal Miloš Zeman po sametové revoluci jako nezávislý kandidát jihočeské organizace sociálních demokratů v roce 1992. V roce 1993 se pak stal předsedou ČSSD. Coby představitel opozice neváhal směrem k Václavu Klausovi užít i razantní kalibr v rozhovorech. „Představte si Klause, jak prohlašuje: jsem pro samosprávu, pro ombudsmana, proti praní peněz, pro evropskou sociální chartu. To je, jako kdyby Hitler říkal, že má rád všechny Židy,“ řekl například.

Zemanovi se termíny druhé světové války líbily natolik, že na jaře roku 1997 popsal balíček opatření tak, „že současná vláda nám v podstatě zanechává pro dobu, kdy přejdeme z opozice do vlády podmínky spálené země“. Nadační fond proti korupci se Zemana nebojí srovnat ani s diktátorem Josifem Stalinem, kdy píše: „Stručným, jasným a přesným vyjadřováním vynikal diktátor Josif Stalin – a totéž vyžadoval od svých spolupracovníků. Stalinův jasný a mimořádně úsporný ústní projev, který šel vždy přímo k jádru věci, potvrdili všichni, kdo s ním přišli do styku.“

Kam si zval Šlouf bosse Mrázka?

Zemanova politická kariéra nabírala na obrátkách a pro někoho možná prostořeký muž s e skvělou pamětí a talentem na čísla kolem sebe shromažďoval poradce se stejně kladným vztahem k faktům a statistice.

Do vlády s sebou přivedl například dřívějšího ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra nebo Ivo Svobodu, ministra financí. Stojí za zmínku, že Svoboda byl později odvolán kvůli páchání trestné činnosti, které se měl dopustit ještě dříve.

Nejvýraznějšími poradci však byli Miroslav Šlouf a v současné době podnikatel Martin Nejedlý.

I přesto, že byl Šlouf jednu dobu dokonce šéfem premiérových poradců, v současné době se k němu Zeman nemá. Důvody jsou různé. Policie pracovala na několika případech, v nichž se Šlouf nějakým způsobem vyskytoval. „Jako poradce premiéra měl svou kancelář na Úřadu vlády. A tam si zval později zastřeleného kmotra podsvětí Františka Mrázka, aby si spolu vyměňovali informace. Pro připomenutí, Mrázek byl bývalý vekslák, který po roce 1989 zbohatl na nesplacených úvěrech u bank. Beztrestnost si dokázal zajistit kontakty s vlivnými policisty, státními zástupci i politiky. V roce 2000 založila policie spis Krakatice, v němž mapovala prorůstání mafie do politiky. Mezi významnými kontakty Mrázka objevila i Miroslava Šloufa a řadu dalších politiků z ČSSD i ODS. Mrázek měl podle policie na svědomí i řadu násilných akcí včetně tří vražd. Jak se později ukázalo, Mrázek Šloufa využíval k prosazení svých zájmů v byznysu i v politice,“ uvádí publikace Nadačního fondu.

Pěkně jsem si ho vychoval…

Na večeři chodíval Šlouf i s Markem Dalíkem, pravou rukou Mirka Topolánka, u něhož měl mimo jiné lobbovat za ruský ropný gigant Lukoil. S ním je právě spjat Martin Nejedlý, ale o něm až za chvíli…

Sám Šlouf si v roce 2009 svou kariéru pochvaloval. „Za deset let jsem se dostal z komunistického aparátčíka do pozice významného a vlivného lobbisty. To není zas tak špatné,“ vyjádřil se Šlouf. V roce 2013 však zažil hořkou porážku, kdy se Zeman během volební prezidentské kampaně od Šloufa veřejně distancoval. Na Hrad místo něj vystoupal Martin Nejedlý, jeho přítel z byznysu. „Pěkně jsem si ho vychoval… Ale vím, že boj o vliv, o moc a o peníze je tím nejlítějším bojem v historii lidstva,“ řekl Šlouf, jenž tvrdí i to, že Nejedlý s kancléřem Vratislavem Mynářem prezidenty zprivatizovali.

„Společně s kancléřem Vratislavem Mynářem se Martinu Nejedlému daří rozhodovat, kdo bude mít k prezidentovi Zemanovi přístup a kdo ne. Aniž by měl na Hradě jakýkoli úvazek, disponuje navíc rozlehlou kanceláří v blízkosti pracovny Miloše Zemana. A hlava státu ho bere i na nejdůležitější zahraniční jednání, často dokonce namísto šéfa zahraničního odboru prezidentské kanceláře,“ píšou autoři publikace Nadačního fondu.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na 

Vložil: Lenka Sloupová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace