Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Skvělá bilance ministra zemědělství, spasitele venkova i vesmíru. Čím více dotací, tím horší výsledky. Jde o cílený návrat před Listopad 89?

22.07.2017
Skvělá bilance ministra zemědělství, spasitele venkova i vesmíru. Čím více dotací, tím horší výsledky. Jde o cílený návrat před Listopad 89?

Foto: Facebook

Popisek: Ministr zemědělství Marian Jurečka

Již několikrát jsme se pozastavili nad sebechválou současné vlády, že patří k těm nejúspěšnějším v naší historii. Snad každý občan České republiky by si přál, aby to byla pravda, bohužel je však bilance vládní politiky spíše nepříznivá. Názorným příkladem jsou výsledky v resortu zemědělství. I přes stále vyšší dotace se snižuje naše soběstačnost při produkci strategických komodit a ročně zmizí desítky milionů tun kvalitní půdy.

Analýzu současného stavu českého zemědělství zveřejnil na svém blogu agrární analytik Petr Havel. Podle jeho názoru je sice ministr zemědělství Marian Jurečka skutečně pracovitý a mediálně obratný politik a leccos se mu podařilo, ale také leccos zkazil. Ačkoliv může občan podle toho, jak se prezentuje, nabýt dojmu, že to je spasitel zemědělství, venkova,  občanů, planety i vesmíru, skutečnost není tak  oslňující.

Rozpuštěné rezervy

K jeho zásluhám sice patří, že se mu podařilo dostat do svého resortu více peněz než jeho předchůdcům,  ale je otázkou, zda je to skutečně chvályhodné. České zemědělství je totiž stále více závislé na dotacích, což ale vůbec není dobrá zpráva pro budoucnost, protože jich bude stále méně. Havel mimo jiné připomíná méně známý fakt a sice, že dotace do zemědělství mimo jiné plynuly také z toho, že na ně bylo využito 22 miliard ze zisků státního podniku Lesy České republiky a národního podniku Budějovický Budvar. Ty dosud sloužily jako státní rezerva. 

Čím více peněz, tím méně výsledků

Velmi alarmující je skutečnost, že přes příliv dotací nedošlo ke zvýšení podílu potravin na českém trhu, ani k nárůstu konkurenceschopnosti českých zemědělců. Výrazně se snížila naše soběstačnost v produkci strategických komodit, například vepřového masa, ovoce a zeleniny. „Na jejich podporu šlo skutečně více peněz, ale bez reálného výsledku,“ konstatuje agrární analytik. Vůbec také nedošlo ke kýženému zlepšení stavu naší krajiny. Ročně z ní mizí více než třicet milionů tun kvalitní půdy. 

Ani jedno procento

Petr Havel se rovněž pozastavil nad mediálním humbukem kolem dvojí kvality potravin, jemuž se podrobně věnujeme i my. Zdůrazňuje, že se tento problém týká jen několika desítek druhů výrobků se stejným obalem, což není zdaleka ani jedno procento. Navíc je autor přesvědčen, že v tomto případě nejde o žádné klamání zákazníků, protože obsah výrobků souhlasí s tím, co je deklarováno na obalu. A stejně zbytečný je podle něj i mediální humbuk kolem značky „Česká potravina“, kterou ministr prosadil, ale situaci na našem trhu spíše znepřehlednil. Například proto, že u nás již existuje značka „Český výrobek“.

Cesta do pekel

Politikou současného ministerstva zemědělství se Česko navíc stále více odchyluje od evropského modelu zemědělství, založeného především na rodinných firmách. Naopak, trendem je opačný směr, stále více jsou totiž zvýhodňováni ti větší. Jedním z důkazů je fakt, že Česko krátí velkým podnikům dotace v nejmenší možné povinné míře a vůbec nejméně z EU. Ministerstvo zemědělství se rovněž podílelo na přijetí různých regulací a EET, což zásadně zkomplikovalo život malým a středním podnikům. Mnohé z nich už proto zanikly. „To vše v praxi znamená cílenou preferenci velkoprůmyslové a velkoplošného zemědělství, v zásadě návrat k předlistopadovému pojetí, což je možná pro některé představitele oboru radostné zjištění, ale pro krajinu, venkov a společnost je to cesta do pekel,“ varuje  Petr Havel.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Adéla Hofmanová