Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Český Elvis měl na hlavě celý Pragolaktos, sedmnáct let totiž tajil bokovku. Kvůli ní také propadl vášni, která se mu stala osudnou. Tajnosti slavných

21.07.2017
Český Elvis měl na hlavě celý Pragolaktos, sedmnáct let totiž tajil bokovku. Kvůli ní také propadl vášni, která se mu stala osudnou. Tajnosti slavných

Foto: Supraphon / repro

Popisek: Karel Zich

VIDEO Tvářil se jako vzorný a oddaný otec rodiny a o svém soukromí mluvil jen velmi nerad. Dlouhá léta totiž tajil milenku, s níž se později začal věnovat potápění. Chtěl toho stihnout moc a nejspíš si nakonec naložil až příliš.

Ne nadarmo se mu říkalo český Elvis Presley, na rozdíl od svého velkého vzoru, jehož hity výrazně přispěly i k jeho popularitě, byl ale také hudební skladatel. Stal se vyhraněným představitelem moderního středního proudu, slibným skladatelem silných melodických písní, ale především talentovaným zpěvákem, kterého občas zbytečně spoutával nedůsledně volený repertoár. „Hrál skvěle na kytaru, spolehlivě intonoval, cítil rytmus a měl všestrannou hudební inteligenci, musím se znova ptát, proč to nedotáhl ještě dál,“ vzpomínal na Karla Zicha hudební publicista Jiří Černý, podle nějž si toho populární zpěvák, který zbytečně zahynul na dovolené v pouhých pětapadesáti letech, naložil možná až příliš.

Kdo má na přestávku nárok:

Nechodil, nemluvil…

Nezapomenutelný Karel Zich se narodil 10. června 1949 v hudební rodině, zpočátku ale rodičům dělal pořádné vrásky ne čelech. „Já do dvou let nechodil a nemluvil...“ přiznal kdysi. A když pak konečně mluvit začal, rodiče prý nostalgicky vzpomínali na chvíle, které strávili s mlčícím dítětem. A když začal zpívat, smutek je přešel. V rodině se muzicírovalo vždycky, i za druhé světové války. „Tehdy se u nás scházelo i dvakrát v týdnu Zichovo klavírní trio. V něm byl primáriem Ludvík Němeček z České filharmonie, strýc Jaroslav, hudební teoretik a skladatel, hrál na klavír a táta na violoncello,“ vzpomínala Karlova o dvanáct let starší sestra Marie. Hudebníci se scházeli ve vinohradské vile. Postavil ji v roce 1924 dědeček Otakar Zich, hudební skladatel a profesor estetiky na Karlově univerzitě, s pomocí státní subvence stejně jako slavní sousedé, bratři Čapkové. Do ní si také v roce 1936 přivedl jeho syn Otakar novomanželku Miladu a tady se také narodili tři sourozenci Zichovi – Marie, Otakar a Karel.

Alenka v říši divů:

Kytaru zvládl úplně sám

Nejprve hrál na klavír, v jedenácti letech pak dostal svou první kytaru a hrát se na ni naučil sám. Po základní škole studoval tři roky kompozici na pražské konzervatoři, poté vykročil v dědečkových stopách. Vystudoval na Filozofické fakultě UK estetiku a sociologii a získal doktorát. Nakonec ale u něj stejně zvítězila muzika. Již v roce 1964 totiž začal vystupovat se skupinou Framus, v níž hrál a zpíval s Michalem Prokopem a Ivanem Trnkou rock’n’roll, a o čtyři roky později se stal členem legendárního Spirituál kvintetu. Vzápětí vyšly na albu Písně amerického západu jeho první dva hity Doney Gal a Kovbojův nářek. Jako jeden z prvních u nás, snad ještě s Petrem Ulrychem, mistrně ovládal hru na dvanáctistrunnou kytaru, a když začal zpívat Presleyho hity, začalo se o něm psát jako o českém Elvisovi. Jemu samotnému se to ale moc nelíbilo, přestože mu to mohlo spíš lichotit. „Mám Elvise rád, na koncertu ho připomenu několika písničkami, ale to je všechno. Myslím si, že jsem českej Zich,“ bránil se.

Mosty
(duet s Lenkou Filipovou):

Historický skokan roku

V roce 1974 vykročil na sólovou dráhu a o dva roky později vydal první LP desku Dům č.5. Zpíval převážně vlastní písně, nevyhýbal se ale ani spolupráci s renomovanými autory, například s Bohuslavem Ondráčkem, Petrem Jandou či Karlem Svobodou. Do svého repertoáru zařazoval i převzaté hity, například Alenku v říši divů nebo Mosty. V polovině sedmdesátých let se mu podařil husarský kousek, který od té doby ještě nikdo nedokázal zopakovat – v anketě Zlatý slavík vyletěl během jediného roku ze 112. na 4. místo. Většinu písní si složil sám a jeho nesmrtelné hity zpívá dodnes řada předních interpretů. Složil i hudbu k několika filmům, je dokonce autorem skladby pro fontánu v Mariánských lázních. Natočil i celou řadu duetů, zejména s Lenkou Filipovou, Pavlem Bobkem, Petrou Janů, Jitkou Zelenkovou, Jiřím Vondráčkem, Yvonne Přenosilovou… V roce 1979 založil vlastní doprovodnou skupinu Flop, v posledních letech ale vystupoval nejen s ní, ale také sám jenom s kytarou a od roku 1992 znovu i se Spirituál kvintetem.

Kovbojův nářek:

Rozhoupal se až po letech

Z prvního manželství měl Karel děti Adélu a Karla, rodinu však neopustil, i když ho srdce časem zavedlo jinam. „Miloval své děti, ale trpěl výčitkami, že na ně má málo času. Kvůli tomu, aby se s nimi viděl, vstal klidně po koncertu v sedm hodin ráno, aby s nimi alespoň posnídal,“ prozradila jeho sestra Marie, podle níž Karel dokázal svým chováním změnit spoustu lidí k lepšímu. Druhou manželku Janu potkal poprvé v roce 1984 na Moravě, kde tehdy koncertoval s Waldemarem Matuškou. Až po mnoha letech se však rozhodl s ní žít, a tak se v roce 2001 konečně se svou první ženou rozvedl. Karel byl známý sportovec. Jezdil na kole, dobře hrál tenis, chodil po horách a jednu dobu se dokonce účastnil i automobilových závodů.

Za to může rock'n'roll:

Osudová láska

Když se v roce 2002 podruhé oženil, začal se s Janou vydávat do světa pod hladinou. „Potápění je nádherný zážitek,“ prohlásil. Vzhledem k jeho vyhlášené fyzické kondici Karlova nečekaná smrt v moři překvapila všechny včetně jeho nejbližších. Zahynul 13. července 2004 během nejkrásnějších zážitků, nedaleko korsického města Porto-Vecchio. Média vzápětí začala spekulovat o tajemných okolnostech jeho smrti, pitva však prokázala, že ho zabil rozsáhlý infarkt, který mohl přijít prakticky kdykoli. Během své kariéry natočil Karel Zich na pět desítek singlů a patnáct alb, prodal více než milion desek a absolvoval tisíce koncertů nejen u nás, ale i ve většině zemí Evropy, v USA, Kanadě, Chile, Brazílii, Austrálii, na Islandu… Kromě vystupování se Spirituál kvintetem jezdil na vlastní koncerty, nahrával, zkrátka se snažil ze všech sil zabezpečit rodinu, zejména obě děti z prvního manželství. „Naložil si toho možná až příliš,“ dodal Jiří Černý.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

QRcode

Vložil: Adina Janovská