Starý dobrý Dietl opět válcuje současné seriály, dokonce i jeho „Malý patlal“. A Zedníčkova finta na soudruhy...
21.07.2017
Foto: ČT
Popisek: Malý pitaval z velkého města, epizoda Majitel autoservisu
Prázdninový program většiny televizních stanic je sice k pláči, ale přesto stojí za pozornost. Především tím, že naprostou většinu tuzemského i mezinárodního seriálového braku válcují příběhy geniálního dramatika Jaroslava Dietla. Každým rokem, kdy jsou reprízovány, se projevuje jejich nadčasovost. Ale bohužel i neblahý trend současné seriálové tvorby, v němž drtivě vítězí kriminálky.
A tak se nakonec není čemu divit, že letos čtyřicetiletou královnu českých televizních seriálů, legendární Nemocnici na kraji města, ve sledovanosti poráží Dietlova méně proslulá kriminálka Malý pitaval z velkého města. Také ta má letos kulaté narozeniny, na obrazovce se totiž poprvé objevila před pětatřiceti lety. Přesto to podivné je. Zatímco Nemocnice se natáčela v jednom z nejmodernějších zdravotnických zařízení u nás (a proto nemohla být vysílaná v Sovětském svazu, protože by prý tamní diváci nevěřili, že něco takového v socialistické zemi vůbec existuje), Pitaval evokuje socialistickou éru Sboru národní bezpečnosti až příliš. Barevně je celý kafe braun do zelena“, o outfitech hrdinů ani nemluvě.
Zedníčkova finta
Dodnes se traduje, jak se nakonec Pavlu Zedníčkovi podařilo, že si mohl ponechat své delší vlasy, což bylo tehdy u policie nepřípustné. Argumentoval tím, že když si je nechá, zmátne zločince. Zato policejním papalášům se nelíbilo, že měl mít Ladislav Frej vousy, ale nakonec uhrál alespoň knír. Nicméně, věrohodnosti Pitavalu dosáhl Dietl tím, že podobně jako v případě Nemocnice, byly předobrazem hlavních hrdinů skutečné osoby a příběhy. Jako odborný poradce mu navíc pomáhal známý major Leoš Jirsák, který hledal náměty na jednotlivé epizody podle skutečných případů. Jedním z nejpůsobivějších je epizoda, nazvaná Kuchařinka. Tu Dietl napsal podle skutečné brutální vraždy důchodkyně, ale musel ji poněkud zmírnit. Čtyřiašedesátiletou ženu zabil čtyřiadvacetiletý sexuální deviant třiceti čtyřmi bodnými ranami. Za odporný čin byl napřed odsouzen k trestu smrti, poté mu byl změně na doživotí a nařízenou ústavní léčbu. V léčebně také nakonec zemřel.
Malý patlal?
Zatímco starší generace diváků nedá na Pitaval dopustit a díky tomu se těší stále vysoké sledovanosti, mladší publikum z něj má převážně velikou srandu. Podle nich je „Malý patlal“ propagandistickým komunistickým skanzenem tehdejší policie, která se jmenovala VB. Ti jsou ovšem ovlivněni akčními trháky a málokdy si uvědomují, že se bohužel skuteční policisté, dříve i dnes, v převážné většině případů věnují „banálním“ kauzám. I ti největší posměváčci ale uznávají, že byl Pitaval skvěle herecky obsazen a to, jak popisují některé výkony, prozrazuje, že seriál pečlivě sledovali. Největší pochvalu sklidili Rudolf Hrušínský, Josef Kemr, Iva Janžurová, Regina Rázlová. Zato vyšetřovatelé Ladislav Frej nebo Vlastimil Hašek to u nich spíše schytali.
Suverénní vítěz
Přesto, že je Pitaval považován z Dietlovy produkce za méně kvalitní a je často vysmívaný, jeho divácká obliba je stále značná. Tento týden například při měření sledovanosti suverénně zvítězil a porazil i další legendární kriminální seriál ČT Hříšní lidé města pražského. Daleko za ním zůstal i slavný Columbo či Námořní vyšetřovací služba. A dokonce se těší i větší sledovanosti než populární Kriminálka Anděl na Nově.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Adéla Hofmanová