Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Koho má nejradši Václav Moravec? Teď nečekejte jméno jeho partnera (je to prý jistý... no, o tom až pak), ale... Sobotku a Kalouska. Fakt, existuje důkaz

20.07.2017
Koho má nejradši Václav Moravec? Teď nečekejte jméno jeho partnera (je to prý jistý... no, o tom až pak), ale... Sobotku a Kalouska. Fakt, existuje důkaz

Autor: Mikuláš Křepelka / ČT

Popisek: Václav Moravec vysílá své Otázky ze studia na Žižkovské věži

Pořad Otázky Václava Moravce se České televizi vysílá už třináct let a samotný moderátor je považován za špičku mezi českými žurnalisty. Mimo vysílací studio se před dvěma lety postaral sám o živější společenskou debatu díky několika větám, které byly podle některých klíčem k poznání jeho života v soukromí. Nyní společnost Newton přinesla analýzu části jeho života, která je mnohem transparentnější – analýzu zahrnující celou dobu vysílání nedělní politické debaty.

Soukromý život moderátora České televize Václava Moravce není zas takové tabu, které se jako špatně průhledný opar vznáší nad českým bulvárním prostředním. Od jistého okamžiku na galavečeru předávání cen České filmové kritiky v roce 2015 se zdá, že by se našel už jen málokdo, kdo by skálopevně tvrdil, že moderátor je heterosexuál.

Nevím jak vy, já mám partnera jednoho

Václav Moravec se předtím k tomuto tématu nijak výrazněji nevyjadřoval. Na zmíněném večeru cen České filmové kritiky se pak Moravec postaral o nemalý rozruch, když při moderování řekl: „Mám tady představit partnery, nevím, jak vy, já mám jen jednoho, ale dnešní doba si žádá partnerů více.“ Okamžitou odpovědí mu byl hlasitý potlesk sálu a v následné reakci zájem nejrůznějších médií o jeho osobu. Server Blesk.cz dokonce tehdy označil jeho vystoupení za „coming out“.

Asi nejznámější český moderátor politických debat si však své soukromí stále pečlivě hlídá. Již dříve se objevily fabulace o jeho vztahu s bývalým ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem, ale potvrzeny, nebo vyvráceny nebyly.

Pořadem prošlo již více než 3000 hostů

S kým se Václav Moravec stýká, či nikoliv, je pouze jeho věc a pravidelného diváka pořadu Otázky Václava Moravce asi pramálo zajímá, jak to má moderátor v životě uspořádané.  Diváka zajímají výsledky jeho profesionální práce, jejichž analýzu zpracovanou za 13 let, co se politická debata vysílá, přinesla teď společnost Newton.

Václav Moravec za celou éru pořadu položil už 58 250 otázek, na něž odpovídalo přes 3000 hostů. Z toho bylo 500 politiků. Kdybychom se teď chtěli podívat na všechny díly, strávili bychom u televize nepřetržitě více než 49 dní.

Nejdéle hovořili Sobotka a Kalousek

Sobotka v pořadu České televize prohovořil celkem 1 den a 5 hodin, Kalousek pak o pět hodin méně. Celkem pak ve studiu strávil Sobotka čtyři dny, Kalousek dny tři. Na dalších příčkách se umístili expremiér Jiří Paroubek, předseda KSČM Vojtěch Filip, následovaní občanskými demokraty Petrem Nečasem a Mirkem Topolánkem. Miloš Zeman, který v současné době již k Václavu Moravcovi nechodí, hovořil v pořadu více než 6 hodin.

Zajímavé jsou také statistiky, kdo hovořil nejvíce za které vlády. „Později za Fischerovy vlády v pořadu mluvil nejvíce ministr financí Eduard Janota. V prvním roce jmenování Nečasovy vlády byl nejvíce zastoupen sám premiér, ale v následujících letech 2011-2013 už byl u  Moravce více Miroslav Kalousek. Od roku 2014 až do současnosti trvá éra Bohuslava Sobotky,“ uvedl Newton. V průběhu let pak v Otázkách podle analýzy nejvíce hovořili předsedové ČSSD Stanislav Gross a Jiří Paroubek. V roce 2008 je nahradil šéf Strany zelených Martin Bursík.

Stručný Babiš, rychlý Zaorálek

A co délka promluvy? Velmi krátce ze současných politiků mluví Andrej Babiš a Michaela Marksová. Naopak nejdéle hovoříval Václav Havel. Úplně nejdéle však hovořil bývalý gruzínský prezident Michail Saakašvili, jehož Moravec přerušil až téměř po pěti minutách. 

Zajímavostí pak bezesporu je také to, že v prvních letech Otázek hovořili hosté krátce a častěji se střídali. Od roku 2008 si pak do řeči skáčou méně a jsou i méně přerušováni, střední délka promluvy se tak zdvojnásobila na 20 sekund.  Nejrychlejšími řečníky pak podle Newtonu jsou ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek a ministr zemědělství Marian Jurečka. Oproti tomu nejpomalejší je Karel Schwarzenberg, následován prezidenty Milošem Zemanem a Václavem Havlem.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Lenka Sloupová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace