Ale fuj, Lidovci se nepěkně pokakali, navíc úplně zbytečně. Když se parlamentní sesle (papírově) vzdálily, partajní hysterie kulminovala a tak Bělobrádka…
18.07.2017
Foto: Facebook
Popisek: Svoje politické spojenectví před podzimními parlamentními volbami stvrdili na MFF v Karlových Varech předsedové stran Pavel Bělobrádek a Petr Gazdík společnou nocí pod stanem ve Stanovém městečku v areálu Rolava. Bohužel…
Dva skauti, Bělobrádek a Jurečka, to zkrátka nezachránili. Dnes večer KDU-ČSL oznámila, že nebude kandidovat ve dvoukoalici se Starosty, ty vyzvala, aby vstoupili na kandidátky KDU-ČSL… Komentátor Bohumil Pečinka na webu Reflex.cz vysvětluje hysterická ´škatulata´ posledních dnů v našich partajích. V článku s názvem ´Politické partaje pět minut před dvanáctou přezbrojují´ píše, že před českými politickými stranami stojí klíčové datum 15. srpna. V ten den totiž musejí všechny politické subjekty, co se chtějí účastnit sněmovních voleb, odevzdat svoje kandidátky. A tak ve stranických sekretariátech všichni brejlí do posledních předvolebních průzkumů a… Dělají chyby. Velké chyby. Alespoň tedy podle mne.
Proč? Jednak - čistě racionálně - přeceňují průzkumy. Martin Sklenský na webu Peak.cz si dal tu práci a srovnal průzkumy a reálné výsledky parlamentních voleb od roku 2002 do teď. Píše: „Volební předpovědi mohou ovlivnit voliče a tak i výsledky voleb. Tyto předpovědi jsou však jen modelem a reálný výsledek často bývá jiný. Prošli jsme předvolební průzkumy v novém miléniu a porovnali je s výsledky voleb v Česku. Podívejte se, které strany jsme preferovali a komu jsme nakonec dali svůj hlas.“ A zde je zkrácený výtah, je to zajímavé:
Volby do sněmovny v roce 2002: Zvítězila ČSSD pod vedením Vladimíra Špidly. Ta následně sestavila vládu ve velmi těsné koalici s KDU-ČSL a US-DEU (měli 101 poslaneckých hlasů), která se umístila na pomyslném posledním místě postupujícím do sněmovny. ODS i KSČM tak zůstaly v opozici. Stalo se tak i přes to, že v předvolebních průzkumech stranických preferencí agentury STEM půl roku před volbami byla ČSSD až na třetím místě. „Jak je patrné, tak ani jeden z předvolebních průzkumů neodpovídal pozdějším výsledkům voleb,“ poznamenává k tomu Martin Sklenský.
Topka a ANO: Nikdo s nimi nepočítal
Totéž v bledě modrém se přihodilo o osm let později. V roce 2010 se do Poslanecké sněmovny dostalo pět stran. KDU-ČSL tentokrát nepřekročila hranici pěti procent a poprvé v historii zůstala pod hranicí vstupu do sněmovny. Přestože ČSSD získala nejvíce hlasů, nedosahovala sama ani společně s KSČM na dostatek mandátů, aby měla většinu hlasů ve sněmovně (to byla ta slavná Paroubkova ´nevýhra´) a tak vládu nakonec sestavil Petr Nečas z ODS. Půl roku před volbami, tedy v listopadu 2009, byly voličské preference poměrně odpovídající výsledku voleb v případě ČSSD a ODS, naopak u KSČM, TOP 09, KDU-ČSL a VV se výsledek od průzkumu značně lišil. Poznamenejme, že TOP 09 byla zbrusu nová strana, která udělala nečekaně skvělý výsledek… O ještě větší překvapení se postaralo v roce 2014 ANO, které v průzkumu půl roku před volbami, tedy v dubnu 2013, preferovalo jen 0,5 procenta dotázaných…
„Letos? Z výše uvedené analýzy je jasně patrné, že předvolební průzkumy jsou velmi často v souvislosti s výsledkem hlasování ošidné, a to i těsně před volbami. Dá se říci, že je tomu přesně tak, jak uvádí STEM u každého průzkumu: „Stranické preference nevyjadřují volební výsledek.“ Přesto je dobré udělat si obrázek, jak se (ne)strefovaly do reálných voleb. Uvidíme tedy, jak moc se budou, či nebudou mýlit předvolební průzkumy letos (a zdali nějak politickými kartami zamíchají předvolební kampaně jednotlivých stran),“ končí Martin Sklenák.
První červencový předvolební průzkum říká ano koalici
Vyšel v pondělí a provedla ho agentura Phoenix research v první polovině července. Ten přisuzuje vítězství straně Andreje Babiše. A to s třinácti procentním náskokem oproti sociální demokracii. Sociální demokracie se dlouhodobě potýká s nedůvěrou voličů, nepomohlo ani odstoupení premiéra Sobotky z postu předsedy. Aktuálně by ČSSD dosáhla pouze na 12 procent voličských hlasů. Třetí nejsilnější stranou jsou komunisté s 10,5 procenty. A teď pozor! Stejný počet hlasů by získala také koalice KDU-ČSL a STAN. Proč jsou tedy Lidovci tak malověrní (a hloupí)?
Jednak proto, že tomuto uskupení pro vstup do Sněmovny nestačí pouze 5 procent hlasů. Jako koalice potřebují Lidovci a Starostové minimálně deset procent. To je zřejmě jeden z hlavních důvodů, proč se již dlouho mluvilo o rozpadu uskupení jako o hotové věci, až tedy dnes i nastala. Bohumil Pečinka dává obavám Lidovců za pravdu: „Vře to také v KDU-ČSL, která se zapletla do iracionální dvoukoalice se Starosty a nezávislými. Skupina kolem předsedy Bělobrádka odmítá uznat, že šlo o chybný postup, který ji může stát parlamentní křesla. Riziko v podobě vzniku absolutní většiny Andreje Babiše kvůli přerozdělení hlasů od „propadlých“ lidovců je reálné. S velkou pravděpodobností nakonec přece jen dojde k rozpadu dvoukoalice a vytvoření jiného modelu předvolební spolupráce.“
Proč iracionální, proboha?
Na této dvoukoalici není podle mne vůbec nic iracionálního, právě naopak. Za éry Bělobrádka se Lidovcům povedlo z velké části zbavit se nepěkného mediálního obrazu „hada na tři“ (tak se vtipkovalo o předsedovi Luxovi, který již nežije), prostě strany, které nejde o víc, než se do toho parlamentu a té vlády procpat za jakýchkoli podmínek a okolností. Spojení se Starosty, k němuž natočil ´skautský´ klip Filip Renč (ano, také jsme si z něj dělali legraci), jejich mediální obraz ještě vylepšilo. Jednak jde o zavedené strany s personálním zázemím i vládními a parlamentními zkušenostmi, což opravdu není k zahození, nevíc ani Lidovci, ani Starostové nemají v posledních letech máslo na hlavě (přesněji – až dosud neměli). Volební heslo ´Síla, kterou má smysl volit´ je přesné. Jenže toto obrovské plus rázem zmizelo, když se Lidovci zachovali jako zbabělci, kteří hodili Starosty přes palubu. A Z Mirka Dušína je rázem srábek Bohouš (nemám teď na mysli Sobotku, probůh, jen postavu z Rychlých šípů).
„Babiš i Kalousek patří minulosti, my se díváme dopředu,“ řekl konec konců v nedávném rozhovoru pro Deník Pavel Bělobrádek. Na což by jistě slyšeli mnozí voliči, kteří hledají rozumný ´zlatý střed´, mají své zkušenosti s dříve tak nadějnou TOP 09, která svůj politický kapitál zcela prohospodařila, a začínají se čím dál více obávat Babiše – podle mne bude tento trend akcelerovat. A Bělobrádek působí dojmem, že na rozdíl od Sobotky a mnoha dalších se Babiše minimálně nebojí... Je tedy velká, velká škoda, promarněná příležitost a zahozený politický kapitál, že Lidovci přeřvali svého předsedu a spojenectví vypověděli. Rázem se jim vrací nálepka vypočítavců…
Na kandidátce Pirátů
Dalším důkazem toho, že v současnosti je pro Lidovce sport číslo jedna boby, je i tisková zpráva Pirátů, která dorazila v úterý 18. července. „Volební průzkumy z minulého týdne mluví jasně. Koalice KDU-ČSL a STAN by se nedostala do Sněmovny, zatímco Piráti by do poslaneckých lavic usedli. Předseda STAN Gazdík sice dle jeho odpovědi na můj dopis doufá v zachování koalice, je však patrné, že se pouze snaží zachránit potápějící se loď. Za Piráty přitom již dnes kandidáti, kteří dříve vystupovali s podporou STAN, kandidují,“ píše pirátský šéf Ivan Bartoš s tím, že první místostarosta zvolený dříve s podporou STAN už kandiduje za Piráty.
„Současné spojení KDU-ČSL a STAN ve mně nebudí důvěru, STAN jsem považoval za liberální a neposkvrněnou stranu, nezatíženou minulostí, která na komunální úrovni nabídla lidem alternativu proti tradičním politickým stranám. Bohužel spojením s lidovci, stranou, která je svou účastí ve vládě spoluodpovědná za současný stav, se de facto STAN otevřeně přihlásil k nynějšímu politickému chaosu. Pirátská strana je nyní jedinou stranou, která s sebou nenese politický marast posledních let. Nepřináší klientelismus, lobbismus ani populismus, ale snahu o čistou, transparentní a otevřenou politiku pro všechny. Proto jsem se rozhodl do Sněmovny kandidovat právě za Piráty, sdělil místostarosta města Stod Bohumil Koča.
Aktuálně: Předsednictvo spolupráci rozvázalo
V úterý v jednu se sešlo předsednictvo KDU-ČSL. Mnohé nasvědčuje tomu, že architekti spolupráce se STAN byli právě Bělobrádek a první místopředseda a ministr zemědělství Marian Jurečka – tedy dvě nejviditelnější lidovecké tváře. Jurečka dokonce před jednáním iDNES.cz řekl, že je pro to, aby koalice pokračovala. Také prý nevidí důvod, aby byla spolupráce se STAN jakkoli zpochybňována. „Ten tlak z regionů cítím. Jsem ale ve vedení KDU-ČSL sedm let a za tu dobu jsem neviděl jediný průzkum, který by nás nadhodnotil,“ řekl. A podle mne má recht.
Naopak místopředseda strany Ondřej Benešík (kdo pak asi ve veřejnosti zná toto jméno) sdělil, že je proto, aby Lidovci kandidovali „s podporou STAN“, tudíž se Starosty na svých kandidátkách. A šéf poslanců KDU-ČSL Jiří Mihola (opět - kdo ho zná, že) se vyjádřil dokonce, že mu tam chybí ten „drajv jít si pro vítězství.“ Hlasitým odpůrcem koalice je také zlínský hejtman Jiří Čunek, který tvrdí, že společně se potopit není strategie…
Bez otázek novinářů
A jak to tedy dopadlo? „Celostátní výbor potvrzuje pokračování spolupráce se STAN ve všech typech voleb. Zároveň vyzývá ke změně formy na kandidaturu STAN na kandidátních listinách KDU-ČSL. Všechno ostatní zůstane nezměněno,” sdělil po tříhodinovém jednání šéf lidovců a vicepremiér Pavel Bělobrádek s tím, že prý Lidovci nechtějí riskovat, že by mohla vzniknout vláda jedné strany. „Nechceme ignorovat zpětnou vazbu od voličů. Je tady mediálně propíráno, že bychom se do Sněmovny nedostali. Tohle je sázka na jistotu,” řekl ještě velmi stručně Bělobrádek. Novináři prostor pro své otázky nedostali.
Šéf STAN Petr Gazdík byl trochu rozpačitý: „Neumím to posoudit. Celá řada členů STAN k tomu má výhrady. Jsme demokratické hnutí a rozhodne o tom celostátní výbor příští úterý,” sdělil Gazdík Novinkám.
Naplnil se tedy ten horší scénář, skauti ven, političtí vychcánkové a volební matematici dovnitř. Tohle vám, Lidovci, voliči spočítají a vzpomenou si přitom nejen na vaši špatnou pověst z devadesátek a přelomu milénia, ale i kontroverzní církevní restituce, které neměly zrovna v této ateistické zemi velký pozitivní ohlas…
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Anna Vančová
Vložil: Anička Vančová