Z tohoto vášnivého řidiče autobusu udělal Karel Šíp hvězdu. Dostává stovky dopisů a dárků a dočkal se i poct
19.07.2017
Foto: ČT / repro
Popisek: Václav Kopta a Karel Šíp v pořadu Všechnopárty
Ještě než prozradil svoji velkou životní vášeň, totiž že od malička ho fascinovalo řízení autobusu, byl veřejnosti znám pouze z několika malých rolí. Když hrál v sedmnácti letech v populární komedii Sněženky a machři, byl to pohledný a štíhlý mladík. Pak už se na celých pětadvacet let podobný úspěch neopakoval, i když si pár dalších rolí ještě zahrál, dokonce i v pokračování Sněženek. Jakmile se ovšem Václav Kopta objevil v populární talk show Karla Šípa Všechnopárty, historka o tom, jak si hrál dětství na řidiče autobusu, z něj udělala hvězdu.
Karlu Šípovi barvitě popsal, jak se z jeho, zpočátku pouze dětského okouzlení autobusem, vyvinula tak veliká vášeň, že nakonec skončil u lékaře. Propadl jí natolik, že si sám vyrobil model řidičského kokpitu a doma si několik hodin denně hrál na řidiče. Dodržoval dokonce směny, poctivě vyplňoval knihu jízd a bral služby za fiktivní kolegy. S čepicí na hlavě byl zavřený ve svém pokoji a protože neměl motor, vydával zvuky, jako když autobus brázdí silnici. „Já byl schopný šest, sedm hodin v kuse furt jezdit... Já debil seděl v podkroví úplně vyšťavenej, bílej, nevopálenej, zapařenej,“ vyprávěl. A prozradil též, že tím způsobil veliké starosti svým rodičům (jeho otcem je slavný básník a textař Pavel Kopta) tím spíše, že kvůli své kuriózní úchylce začal chodit za školu.
Opravdový řidič
Historka, při níž Karel Šíp i publikum řvali smíchy, Václavu Koptovi nakonec pomohla k tomu, že si splnil svůj dětský sen a udělal si na autobus řidičák. Ze své dětské vášně totiž zdaleka nevyrostl, kromě toho, že autobusy může konečně řídit i ve skutečnosti, sbírá jejich modely. Má jich už přes třicet. Na zahradě své vily na Hanspaulce, kterou postavil jeho dědeček, spisovatel Josef Kopta, nechybí ani pravá autobusová zastávka.
Miláček autobusáků
Díky svému fenomenálnímu vystoupení ve Všechnopárty se stal miláčkem všech autobusáků, je dokonce četným členem Klubu českých historických autobusů a patronem tzv. RTO klubu. Letos pokřtil i nový RTO kalendář na rok 2017. „Vůbec jsem netušil, co to způsobí, tu lavinu dopisů, mailů a dárků,“ přiznal se tento týden v rozhovoru pro Radiožurnál a prozradil, že díky Všechnoparty dostal spoustu různých volantů, uniforem, čepic a odznaků. Kamkoliv prý dnes přijde, tak si s lidmi povídá víc o autobusech, než o svých filmových rolích. Přitom se mu v poslední době herecky velmi daří, především v televizi. A v seriálu Okresní přebor si konečně zahrál řidiče autobusu. Poté získal nepřehlédnutelné role v Ulici, Gymplu s (r)učením omezeným, v Kanclu nebo Doktoru Martinovi a celé řadě dalších.
A ještě textař
A pyšný by na něj nakonec mohl být i tatínek. Václav přece jenom zdědil jeho talent a píše písňové texty, například pro Hanu Zagorovou, Hanu Hegerovou, Martu Kubišovou, Marii Rottrovou, Leonu Machálkovou nebo Annu K. Mimo jiných se podílel na velmi úspěšném muzikálu Edith v Divadle J.K.Tyla v Plzni. Jeho písně uvádí i Divadlo Semafor, kde dlouhá léta působí. Je paradoxem, že jeho bohatou hereckou, muzikantskou a textařskou kariéru zastínila jediná historka o tom, jak coby puberťák celé hodiny řídil autobus.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Adéla Hofmanová