Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rohlíky, koblihy a mléko na poště, to je výsledek absurdní vládní politiky. Ale co pivo? Cynický Tonda má řešení

18.07.2017
Rohlíky, koblihy a mléko na poště, to je výsledek absurdní vládní politiky. Ale co pivo? Cynický Tonda má řešení

Foto: Vláda ČR

Popisek: Premiér Sobotka při jednání vlády

Bilance Sobotkovy vlády, která se stále sebevědomě vydává za velmi úspěšnou, je skutečně tristní. Kromě nárůstu státního aparátu a byrokracie má kvůli svým zrůdným zákonům a šikaně podnikatelů na svědomí postupnou likvidaci vesnických obchodů a hospod. Situace už je tak vážná, že v mnoha obcích si nemají lidé kde koupit ani základní potraviny. Malí obchodníci už totiž odmítají snášet stále se zhoršující podmínky k podnikání.

Namísto toho, aby je vláda ihned změnila, rozhodla se učinit další absurdní krok. Nedávno schválila materiál, nazvaný pěkně socialisticky „Podpora obslužnosti venkova“, jehož cílem je řešit problémy se zhoršenými podmínkami pro podnikání na venkově a s jeho vylidňováním. Ve skutečnosti se jedná o záměr podpořit vybrané skupiny podnikatelů v obcích do tří tisíc obyvatel a motivovat je zakládat a udržovat určité provozovny. Státní „podpora“ má probíhat především s pomocí dotací, což znamená další podraz na ty podnikatele, co na ně nedosáhnou. Jsou další názornou ukázkou, jak se u nás „narovnává“ podnikatelské prostředí. A pokud tento záměr přesto podnikatele nenaláká, vláda uvažuje o tom, že by se základní potraviny nabízely na poštách. Prodej potravin by se mohl podle ministra zemědělství považovat za veřejnou službu, která by měla nárok na veřejnou podporu.

Opak je pravdou

Nelze se proto divit, že záměr vlády vyvolal velmi negativní reakce. Například odbojný předseda Asociace podnikatelů a manažerů Radomír Bábek považuje za zcela kontraproduktivní, že stát nejprve zhoršil podmínky pro podnikání a nyní je hodlá dotovat. „Má to sice vyvolat dojem podpory, ale opak je pravdou,“ říká Bábek. Podle něj dotace zvyšují závislost podnikatelů na státě, a ti pak stále žijí v nejistotě, zda je příště dostanou či nikoliv. Navíc tak vzniká nespravedlivá konkurence, kdy jeden dostává více, druhý méně a vzniká další prostor pro vznik korupce. „Vláda dále pokřivuje podnikatelské prostředí, stěžuje si právem šéf Asociace a je přesvědčen, že jediným způsobem, jak situaci řešit, je zrušit EET, kontrolní hlášení a spousty dalších omezení a povinností, které zatěžují malé podnikatele, a to nejen na venkově. 

Jak ze Švejka nebo Kafky?

Záměr vlády dotovat vybrané venkovské obchody rozzuřil také veřejnost, která už má pocit, že český Kocourkov přerostl do ´kafkárny´. „Napřed pošta hledá hostinské a obchodníky, aby prodávali známky a vydávali důchody a teď bude pošta prodávat rohlíky? To je jak ze Švejka nebo Kafky,“ rozčílil se Franta na jednom ze serverů. Další glosátor se ironicky, ale celkem oprávněně ptá, zda se bude na poště čepovat také pivo. A jiný připomíná zásadní fakt, že už v malých obcích většinou žádné pošty nejsou. 

Cynický Tonda

„Cynický Tonda“ vládě vzkazuje: „Tak ty malé přestaňte buzeeeerrovat a navalovat na ně další a další předpisy, povinnosti, pokuty a lejstra. Důchodkyně na vesnici, prodávající ve svém krámku nebo hospůdce, po státu nic nechtěla, trochu si přivydělala k důchodu a účto ji zpracovala sousedka. A protože s technikou skončila u klasického mobilu, tak se na compu kvůli eet učit nebude. Navíc by pro ni po odečtení nákladů na internet, pokladnu, software a údržbu nezbylo nic a i kdyby zbylo, tak je tu hrozba drastických pokut. Takže obchod či hospůdku zavře a my místo nulového příjmu z jejího krámku do státního rozpočtu do toho rozpočtu naopak sáhneme a vyplatíme dotaci nejlépe nějaké AGROjednotě, AGROvčele nebo AGRORaJi, kde si budeme moci koupit vynikající holdingový drůbeží separát, rekonstituované pečivo nebo řepkové pivko.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Adéla Hofmanová