Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zákazy vystupování, těžká autonehoda… Zatnul zuby a zvládl všechno. I vlastní smrt dokázal načasovat. Tajnosti slavných

16.07.2017
Zákazy vystupování, těžká autonehoda… Zatnul zuby a zvládl všechno. I vlastní smrt dokázal načasovat. Tajnosti slavných

Autor: ČT

Popisek: Karel Černoch v pořadu Bolkoviny

VIDEO Někdejší rozvraceč státu se nehodil do krámu ani novým mocipánům, dokázal ale najít novou parketu. A opět zazářit. Zkrátka se znovu našel a dokázal, že tak pevnou vůli jen tak někdo jiný nemá. Jenom nad osudem neměl šanci zvítězit. Pokračování článku ze včerejška.

Od konce osmdesátých let se Karel Černoch začal uplatňovat více jako muzikálový herec a zpěvák. První velkou příležitost, roli Jeana Valjeana, dostal v Schönbergově muzikálu Bídníci, který se hrál na jevišti pražského Divadla Na Vinohradech v režii Petra Novotného. Konkurzem prošel Černoch úspěšně, navíc splňoval obě základní podmínky pro titulní roli – po pěvecké stránce byl žádaným tenorem se silnými hloubkami a citem pro rock a pop, navíc vyhovoval i mohutnou postavou s přirozenou důstojností.

Po velkém úspěchu ho režisér Petr Novotný obsadil i do role profesora Fabera v původním českém muzikálu Jiřího Bareše 451° Fahrenheita v Hudebním divadle Karlín. Bohaté uplatnění ale našel i v autorských muzikálech Karla Svobody Dracula a Monte Cristo a řadě dalších projektů.

Správnej džob:

Exkurze do podnikání

Stejně jako řada kolegů se počátkem devadesátých let vrhl na podnikatelskou dráhu. „Za léta zpívání jsem získal určitý přehled o zprostředkování umělců, a tak jsem se rozhodl založit vlastní uměleckou agenturu Charlie,“ vysvětloval v počátcích svoji motivaci. Působil také jako pedagog, tři roky byl profesorem na Konzervatoři Jaroslava Ježka a půldruhého roku na státní konzervatoři. Především ale vystupoval ve dvojici s kamarádem, hercem s Jiřím Wimmerem, s nímž se dal dohromady při natáčení televizního ´kouzelníka´. Na mnoha českých a slovenských jevištích se představili se společným programem Pane Wimmer, kde máte černocha? a později v Černý muž pod bičem otrokáře. „Volili jsme model profesor-žák, jeden chytrý a druhý blbý, jeden učí a druhý je poučován, což nám umožňovalo také určitou míru improvizace,“ vysvětlil.

Zrcadlo:

Tragická havárie

Na muzikálové scéně se Karel Černoch seznámil s mladým nadějným zpěvákem Patrikem Stoklasou, který se zúčastnil první řady populární televizní soutěže Česko hlesá SuperStar. V úterý 19. října 2004 oba vystupovali v rámci předvolební kampaně ČSSD v Olomouci, paradoxně byla jednou z uvedených písní slavná Jezdím bez nehod, hit šedesátých let, který se později stala součástí muzikálu Rebelové. Do Prahy se vraceli společně a po 20. hodině narazil jejich mercedes na D1 u Popůvek do návěsu nákladníhoautoa, jedoucího ve zpomalovacím pruhu. Jako příčinu nehody později znalci určili příliš rychlou jízdu Černochova řidiče, který vyvázl bez zranění. Karel Černoch při nárazu z vozu vyletěl a několik desítek metrů se kutálel po kraji. Utrpěl otřes mozku a komplikovanou zlomeninu nohy. Mnohem hůř ale dopadl Patrik, který byl v bezvědomí a velmi vážném stavu převezen do brněnské nemocnice. Podrobil se několika operacím, především mozku, snaha lékařů ale byla marná. Zemřel deset dnů před svými třiadvacátými narozeninami.

Chrám:

Nevydržel chvíli v klidu

I když svůj život nakonec zasvětil především hudbě a zpěvu, výtvarné umění nikdy neopustil. Obdivoval koláže, a když měl volno, sbíral různé klacky, které všelijak svazoval. Vyřezával ze dřeva masky a roztodivné originální šperky. Miloval starožitnosti a staré věci, které měly duši a dýchaly historií a dávno zapomenutými lidskými osudy. Sbíral ne a vytvářel z nich plastiky. Miloval orientální umění, asijskou i africkou kulturu a žlutou barvu. Rád nejen dobře jedl, ale také rád vařil, a o dovolené nejraději vyrazil někam, kde se mohl potápět. Své životní osudy, uměleckou kariéru, názory a postoje shrnul v autobiografické knize, nazvané Já bejval divnej kluk. Sepsal ji společně s básníkem a novinářem Jaroslavem Holoubkem a vydalo ji nakladatelství Bux v roce 2005. Dočkal se ale také celé řady ocenění. K legendární Zlaté lyře přidal v roce 1975 bronzovou Děčínskou kotvu za píseň Krakonoš, o pět let později získal za song Oheň jsi, tak hřej stříbrnou Děčínskou kotvu a na stejném festivalu ještě dvakrát – v letech 1977 a 1979 – přidal do sbírky Cenu za interpretaci. Na jaře roku 2007 ho nahrávací společnost Supraphon ocenila za dlouholetou spolupráci. V roce 2008 pak byl u příležitosti vyhlášení cen Akademie populární hudby Anděl uveden In Memoriam do Síně slávy.

Vyznání:

Wimmer ho odnaučil pít

Karel Černoch nikdy nepředstíral, že je svatý, bohémského života si hlavně mládí dokázal užívat opravdu naplno. „Z doby, kdy jsem začínal s rock´n´rollem, jsem si přinesl dvě neřesti – alkohol a nikotin. Kouření jsem se prostě nedokázal zbavit, ale abstinent jsem už řadu let a jsem na to hrdý. Kromě toho, že jsem začínal mít problémy s vystřízlivěním, byl hlavním důvodem kolega Jirka Wimmer. Právě s ním jsem zažil i momenty, kdy byl závislý na alkoholu a viděl jsem odstrašující věci, které to člověku způsobuje,“ přiznal otevřeně kdysi v jednom rozhovoru pro Blesk. Oženil se dvakrát. Z prvního manželství měl syna Marka, který po něm sice zdědil lásku k muzice, nakonec si ale zvolil jinou životní cestu. Získal licenci dopravního pilota, pracoval u několika leteckých společností a od roku 2008 se začal věnovat výuce pilotů. V roce 2013 vykročil na politickou dráhu a stal se poslancem Parlamentu ČR.

Nářek převozníka:

Tereze splnil velké přání

Naplno hudba učarovala dceři z druhého manželství Tereze, které slavný otec stihl před svým odchodem splnit velké přání – pomohl jí natočit první album. Vážná autonehoda odstartovala zpěvákovy vážné zdravotní problémy a k následkům se v posledních dvou letech ještě připojila rakovina tlustého střeva. Podrobil se operaci, pak podstoupil chemoterapii. Krátce před smrtí se Karel Černoch nechal veřejně slyšet, že odpočítává poslední hodiny svého života. Chtěl se ale dožít vánočních svátků, což se mu nakonec podařilo. Statečně vydržel celé sváteční dny, a pak to vzdal. V posledních chvílích ho držela za ruku jeho žena Dagmar. Karel Černoch navždy odešel 27. prosince 2007, bylo mu pouhých šedesát čtyři let.

V tom
(s Ivetou Bartošovou – průvodní song k filmu Jak básníkům chutná život):

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace